loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsunlular İstanbul’a kök salıyor…

1975 yılında İstanbul-Kartal, Girne sokakta, ilk Samsunlular Derneğimizin kurulmasından bu yana 45 yıl geçti. Kurucu başkan rahmetli Erdoğan Doğru ve yönetim kurulunda görev alan hemşehrilerimizden Allah razı olsun. Bugün İstanbul’da en kalabalık 6. Büyük hemşehri gurubuyuz. Yüzlerce derneğimiz, federasyonlarımız ve konfederasyonumuz bulunuyor. Artık, Her kesimde hemşehrilerimiz İstanbul’a kök salıyor. İş adamlarımız, bürokratlarımız, yetişmiş donanımlı insanlarımız her geçen gün biraz daha yayılıyor ve kökleşiyor. Aynı zamanda memlekete, millete hizmet noktasında da çok güzel hizmetler yapıyorlar.

Siyasette ve seçilmişler noktasında istenen yerde olamamakla beraber,  geleceğe yönelik ümitlerimiz artarak devam ediyor. İstanbul’un her bölgesinde derneklerimiz çok güzel etkinlikler, halka dokunan faaliyetler yapıyorlar ve ses getiriyorlar.  İstanbul Samsunluları; varlıklarını, yerel bazda her noktada güçlü bir şekilde ortaya koyuyorlar. Bu bir dip dalgası şeklinde geliyor ve gelişiyor. Bu dip dalgası, o kadar güçlü ve kapsayıcı bir şekilde geliyor ki; İstanbul Samsunluları, bütün dernek, federasyon ve konfederasyon yapıları ile birlik ve bütünlüğünü güçlü bir şekilde ortaya koymak durumundadır.

Ak Şemsettin’den bu yana İstanbul’dayız…

İstanbul’da 1975 yılından bu yana Samsun derneklerimiz var. Ancak, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a girerken yanı başındaki hocası Ak Şemsettin Samsun-Kavaklı hemşehrimiz olarak bulunuyordu. Evliya Çelebi ünlü kitabı Seyahatnamesinin 11. Bölümünde bildirdiğine göre; Türkleşen-İslamlaşan İstanbul’un ilk semtleri, Samsun bölgesinden getirilen yerleşimcilerle iskan ediliyordu. Fatih- Çarşamba’ya Samsun Çarşamba bölgesi; Tophane, Beyoğlu bölgesine Bafra bölgesi; Üsküdar-Selimiye bölgesine ise genel bir yerleşim yapılmıştı.

Biz Samsunlular, İstanbul’a bugün kök salmıyoruz; Fetih zamanından beri kök salmışız ve kültürünü oluşturmuşuz. Bugün de ağırlığımızı devam ettiriyoruz. Gelecekte etkinliğimiz çok daha fazla artacaktır.   Biz aynı zamanda İstanbul’un yerlileriyiz. Dolayısıyla İstanbul Samsunluları olarak öncelikle ve özellikle bulunduğumuz bölgelerde daha güçlü, daha etkili olmak yönünde enerjimizi harcamalıyız.  Bulunduğumuz; sokağı, mahalleyi, semti, ilçeyi, bölgeyi sahiplenmeliyiz…

İstanbul’da 45. Yılımızda buluşuyoruz…

İstanbul Kartal Samsunlular Derneğimiz adına Ahmet GÜVEN ve Ersin DURGUN davetlerini iletmişlerdir. 8 şubat 2020 cumartesi saat: 19.00’dan itibaren Aşşrom Port (Eski Karayemiş) Kordonboyu Mah. Turgut Özal Blv. No:33 Kartal-İstanbul Rezervasyon-0532 321 84 84 Sevgili Hemşehrilerimiz ve Kıymetli Dostlarımız,45 yıl önce tohumdan yeşermeye başlayan Samsunlular Derneğimiz şimdilerde ulu bir çınar gibi… Nesilden nesile, köklenerek büyümeye devam ediyor..

Derneğimizin 45.kuruluş yılını kutlayacağımız bu özel gecede bütün hemşeri ve dostlarımızı yanımızda görmekten şeref duyacağız..Gelin bu coşkuyu hep birlikte yaşayalım.

Şimdi birlik olma zamanı, Şimdi kardeşlik zamanı, Şimdi bu haklı gururu birlikte yaşama zamanı... #samsunlularınilkderneği #devçınar45yaşında birlikteçokgüzeliz #birliktenkuvvetdoğar

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar