loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05
ADNAN ÖZ

ADNAN ÖZ

Mail: adnan@hedefhalk.com

SAMSUNSPOR PROFESYONELLEŞTİKÇE VEFADAN UZAKLAŞIYOR MU?

Emin Kar kaptanı kaybettik. Allah CC taksiratını affeylesin. Samsunspor denince akla gelen ilk üçe girerdi Emin kaptan. 1988 de yaşanan o elim kazadan sonra tekerlekli sandalyeyle hayatını sürdürdü.

 Samsunspor’dan hiç kopmadı, hep takımla iç içe yaşadı. Samsunspor’un oyuncusu, kaptanı, yöneticisi ve en zor günlerinde başkanlığını yaptı ve Samsunspor ile özdeşdeşti. Ve fakat kulüpte bir merasim bile yapılmadı. Buna herkes tepki gösteriyor ama artık iş işten geçti.

Samsunspor profesyonelleştikçe duygularını yitiriyor, vefasızlaşıyor mu? Sanki biraz öyle oluyor çünkü profesyonellik demek zaten duyguların işe karışmaması demek değil mi? Öyle olmasa Emin kaptan böyle uğurlanır mıydı?

Fakat futbol oyunu bu kadar profesyonelliği kaldırmıyor. Her şey para olsa, her şey en iyi oyuncuları ve en iyi hocayı almak olsa Samsunspor geçen sezon başarılı olabilirdi. Ne yapsak olmuyor ama bu iş sadece burada böyle değil öyle olsa Paris Saint Germain başarılı olurdu.

Samsunspor Başkanı Sayın Yüksel Yıldırım Samsunspor’u bir şirket gibi yöneteceğini söylemiş, hoca ve oyuncular için, “Onlar benim işçilerim,” demişti. Görüldü ki bu mantıkla başarı yakalanamıyor. Alınan oyuncular kötü mü? Hayır. Mehmet Altıparmak kötü hoca mı? Hayır ama yine de başarı yakalanamadı. Demek ki kulüpte bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Fakat Mehmet hoca adam gibi geldi adam gibi gitti Allah yolunu açık etsin.

Türkiye’de hocalar adeta ‘akbaba’ gibi davranıyor ve kulüpleri zor duruma düşürüyor. Oysa bu külüpler yaşamalı ki hocalar da sürekli iş bulabilsinler. Bir hoca bir takıma, “Şampiyon yaparım,” diye geliyor onlarca oyuncu aldırıyor, başarısız oluyor ve hiçbir sorumluluğu yok ve kulüp “Başarılı olamadık yolumuzu ayıralım,” dediğinde milyonlarca tazminat istiyorlar.

Ben bunu çok ahlaki bulmuyorum. Hocalar biraz daha insaflı olmalılar. Nihayetinde bu kulüpler hocaların da ekmek kapısı. Hatırlayalım şu anki İtalya milli takım hocası Roberto Mancini Galatasaray’dan giderken 9 Milyon Euro tazminatı istemedi. Sebebi sorulduğunda “Kulüp zor durumda bu parayı almam doğru olmazdı,”demişti.

Bizim hocalar neler yapıyor biliyoruz. Ben kulüp başkanı olsam bu şartlarda gelmek isteyen hoca ile kesinlikle anlaşmam. Anlaşacağım hoca ile başarıya endeksli bir anlaşma yaparım. Şimdi Samsunspor için çeşitli hocaların ismi geçiyor. Keşke Recep Sermet Boyar hocaya birkaç maç şans verilse.

Menemenspor maçında Samsunspor adına söyleyebileceğim tek olumlu şey Diomande’nin golüydü. Uzun yıllar oldu böyle isabetli şut çekememiş ve böyle bir gol atamamıştık.

Mehmet hoca iyi bir insandı, iyi bir hoca olduğunu da düşünüyorum. Ve fakat her iyi hoca her takımda başarılı olacak diye bir durum yok ama Mehmet hocanın da ifade ettiği ve bizim de gözlemlediğimiz gibi takım üzerinde etki kuramamış olacak ki, istediklerini yaptıramıyordu.

Benim için Gençlerbirliği maçı sonrası yaptığı açıklama bu işin olmayacağının göstergesiydi. Ayrılışı isabetli oldu. Artık önümüze bakacağız. Kim gelirse gelsin Samsunspor bizim takımımız.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar