loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Samsun'un 7 Harikası

Turizm ülkelerin kalkınmasında, toplumların refah düzeyinin artırılmasında son derece stratejik bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Turizmden daha fazla pay alabilmek demek, o yöre için işsize iş, aş demektir. Bir yörede turizmde küçük bir kıpırtı dahi olsa onun pozitif yansımasını orada yaşayanların tamamı göreceği gibi memleketin tamamına da pozitif yönde katkı sağlayacaktır.

Turizm kalkınmak için dört elle sarılmamız gereken ve kalkınmamızın adeta sihirli förmülü olan bir konudur.  Turistlerin ağırlanacağı tesislerin inşasının yanısıra, özellikle illerimizin turizm potansiyellerinin araştırılıp ortaya konması gerekir. Bunun için önerebileceğim çok önemli bir projeyi kamu oyu ile paylaşmak istiyorum.

81 İlin 7 Harikası Belirlenmeli

Dünyanın 7 harikası olduğu gibi, Türkiye'deki 81 ilin 7 harikasını sivil toplum kuruluşlarının, halkımızın, üniversitelerimizin ve benzeri kuruluşların katkıları ile belirleyelim. Hatta Türkiye'nin de ayrıca 7 harikasını belirleyelim, bölgeler bazında da belirleyelim...

Böylece, yerli ve yabancı turistler öncelikle nereleri gezebileceklerini belirlerlerken yatırımlarında nerelere yapılacağı planlanmış olur.

Samsun Öncü Olsun

Samsun için; Gazeticiler Cemiyeti öncülüğünde bütün basın kuruluşlarının yer aldığı bir Kamu oyu araştırması ile "Samsun'un 7 Harikası'nı" belirleyelim. Bu başlı başına Samsun Turizmi ve dolayısıyla Samsun ekonomisi için önemli ve öncü bir atılım olacaktır.

Katılımcıların önerileri ve oyları asıl olmakla beraber benim önereceğim liste şöyledir:

1- Atatürk Heykeli ve Bandırma Vapuru.

2-Tekkeköy Mağara Yerleşimleri ve Asarağaç (Bayrak) Tepe.

3- Atatürk ve Arkeoloji Müzeleri.

4-Kızılırmak-Yeşilırmak Deltaları ve Kuş Cenneti.

5-Amisos Tepeleri- Gürgenyatak seyir sırtları

6-Paflagonya Bölgesi; Asarkale ve Akalan Kalesi.

7-Efsanevi Kadın Savaşcılar Amazonların Yaşadığı Terme Bölgesi.

8-Havza-Ladik Kaplıcaları,yaylalar ve Vezirköprü Kunduz Ormanları.

Bu listeye katılımcıların ilaveleri ve seçimleri ile ilk ve ikinci 7 belirlenebilir. Bu harikaların her biri için özellikleri ve seçiliş nedenleri ayrıca ele alınacak, üzerinde araştırmalar yapılacak konulardır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar