loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SASKİ’DE DEĞİŞEN!..

Samsun'da SASKİ'nin suya yüzde 25, sayaç okuma ücretine yüzde 150'lik yaptığı zam, vatandaşlar tarafından kurum önünde protesto edildi.

“Zammı geri çekin” çağrısı yapıldı.

Zamma karşı toplanan 20 bin imza SASKİ Genel Müdürlüğü’ne verildi.

Su zammına tepkiler dinmedi.

CHP imza kampanyası başlattı.

DİSK Emekli Sen, 50 kuruluşu bir araya getirerek platform oluşturdu.

SASKİ zamdan geri adım atmadı.

Yapılan zamma tepkiler sürerken, içme suyunda koku oluştu, musluklardan çamur aktı.

Yaptırılan su analizleri ürküttü.

Raporda içme suyunda alüminyum oranının çok yüksek olduğu, sudaki bulanıklık oranının ise insan sağlığına uygun olmadığı yer aldı.

SASKİ yalanladı.

Testler sonucu insan sağlığını etkileyecek riskli bir durum olmadığı ve sahada gerekli çalışmaların yapıldığını bildirdi.

Yalanlama kanalizasyon suyunun karıştığı yönündeki iddialar için de yapıldı.

Şehir şebeke suyu kullanılıp kullanılmadığı konusunda anket yaptıran SASKİ’nin o zamanki Genel Müdürü Fatih Yıldız, SASKİ binasındaki toplantılarda şebeke suyu yerine şişe suyu içmeye devam etti.

Bunları neden hatırlattım?

SASKİ Olağan Genel Kurulu geride bıraktığımız hafta içinde yapıldı.

Genel Kurul’da Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, kentin bazı bölgelerinde halen asbestli borular olduğunu, kayıp kaçak oranının yüzde 60'lara dayandığını, suyun arıtılmadığını, kalitesiz suyun kente verildiğini iddia etti.

Özetle şunları söyledi:

“Bu yılı SASKİ için kaybedilmiş bir yıl olarak görüyorum. SASKİ'nin yatırım yapması gereken paraların Büyükşehir Belediyesi'ne kaynak olduğunu gördük. Son 20 yılda içme suyu adına hiçbir şeyin yapılmadığını biliyoruz. Halen 50'li 60'lı yılların altyapısı ile içme suyu veriliyor. Kentin bazı yerlerinde halen insan sağlığını tehdit eden asbestli borularla içme suyu veriliyor. Kayıp kaçak oranı yüzde 60'a fırlamış. Kayıp kaçak ile mücadele etmek herkesin görevidir. 2020'de yapılan yatırımlar, 20 yıl önce yapılmalıydı.”

Görevden alınmadan önce “suyumuz temiz, kanalizasyon karışmıyor” diyen dönemin Genel Müdürü Fatih Yıldız’ı yalanladı.

Atilla Tekcan bununla kalmadı.

İçme suyu fiyatının vatandaşın ödenebilir duruma gelmesi TÜFE’nin kaldırılması önerisinde de bulundu.

Öneriyi Cumhur İttifakı üyeleri kabul etmedi.

SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız 14 Mayıs 2019 tarihinde görevine başladı.

Yıldız, 22 Temmuz 2020 tarihinde görevinden alındı.

Geride hizmet (!) olarak yaptığı zamlar kaldı…

Tam yazıma nokta koyacakken İlkadım Belediyesi’nin CHP’li bir başka üyesi Emre Taha Özyar’ın sosyal medya hesabında paylaşımı gözüme ilişti:

“Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2020 yılı 2.Olağan Genel Kurul Toplantısını cuma günü itibari ile bitirmiş olduk.30 Büyükşehir içinde suyu en pahalı kullanan 9.şehir olmaya devam ediyoruz. Millet İttifakı olarak Samsunlu vatandaşlarımız suyu daha ucuz tüketsin diye verdiğimiz önerge oy çokluğu ile reddedildi.1.5 yılda SASKİ'de çıplak gözle gördüğüm tek değişim ve yenilik genel müdürlük düzeyinde yaşanmış, görevden alınan eski genel müdür esmer ve bıyıksız iken yeni atanan genel müdür beyaz tenli ve bıyıklı. Değişen sadece bu.”

Şimdi nokta!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar