loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Sayın Cumhurbaşkanım Samsunlular Sizden bir ses bekliyor…

Sayın Cumhurbaşkanım, bilindiği üzere Samsun-Çarşamba bölgesine bir “Biyokütle Enerji Santrali” kurulması konusu kamuoyunu olabildiğince meşgul ediyor. Samsun kamuoyu yanı sıra, başta İstanbul olmak üzere;  Ankara, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli gibi Samsunluların yoğunlukta olduğu illerde de bu konu gündemin ön sıralarında yer alıyor.

İnsanlığa ihanet, Samsunluya ihanet…

Samsun-Çarşamba ve Bafra ovaları, Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinin suladığı birinci dereceden tarım arazileridir. Bırakalım bu topraklara, çevreye zarar verecek yatırımlar yapmayı; tarım arazilerini bir cm2 dahi küçültecek en ufak bir bina dahi yapılmamalıdır. Bu topraklar yalnızca; Çarşambalıların, Bafralıların, Samsunluların değil; Türkiye’nin, insanlığın en önemli zenginliğidir ki; tarım dışında başka bir amaç için kullanılması insanlığa ihanet olur.

İnsanlığa ihanet olacak hiçbir yatırımı; ne Çarşambalı, ne Bafralı ve ne de Samsunlu kesinlikle istemez. İşte bunun için Samsunlular olarak ayaktayız. Sayın Cumhurbaşkanım, her ne kadar, Size yazmadan önce, bütün mercilere müracaat ettikse de maalesef hiç kimsenin  irade koyacak durumda olmadığını gördük. Bu gidişe, her kim karşı dursa yerel siyasetçi ise önü kesildi, bürokratsa görevden alındı. Size bu konuyu aktarması gereken siyasetçiler ise,  maalesef Samsunlunun yanında durabilme ve irade koyma yeteneğinden çok uzaklar.

Samsunlu Size inanır ve güvenir Sayın Cumhurbaşkanım…

Samsunlu her zaman Size inanmış ve güvenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanım, Siz yanlışın içerisinde olmayacağınız gibi, yanlış yapanlara da müsaade etmezsiniz. Samsunlular olarak Sizden bir ses bekliyoruz,  Sayın Cumhurbaşkanım. Daha önce yapılan ovadaki sanayi siteleri, azot, bakır fabrikaları ve benzeri yatırımlar hem çevreye zarar verirken ve hem de birinci sınıf tarım arazisi olan yerlerin heba olmasına sebep olmuştur. 

Kirazlık ve Kutlukent bölgelerindeki sanayi siteleri ova yerine, hemen yakındaki Bayraktepe’nin arka kısmında yer alan düzlük ve kısmen eğimli tarım için elverişli olmayan yerlerde yapılsa, çok daha iyi olurdu. Yine de zaman geçmiş değil, bir an evvel bu bölgeler taşınıp ovadaki tarım arazileri asıl işlevine döndürülmelidir.

Samsun Ata Tohumu ile üretim üssü olmalıdır

Samsun bölgesi ata tohumu ile üretim yapılacak pilot bölge olarak ilan edilmelidir, üretim üssü olmalıdır. Bugün sanayi sitelerinin yer aldığı Kirazlık (Çarşamba ovasının küçük bir bölümü) ovasında; yazın mevsiminde kavun-karpuz, biber, fasulye, domates, patlıcan yetiştirilir; kışın mevsiminde beyaz lahana(kelem), azman lahana, kara lahana gibi ürünler yetiştirilirdi. Yani ata tohumu ile,  herhangi bir örtü, sera kullanılmadan iki defa tarım yapılırdı. 

Aynı şekilde Çarşamba ve Bafra ovaları ata tohumu kullanılarak yılda iki defa ürün alınan bir bölge olarak yapılandırılmalıdır. Ata tohumu ile tarım yapılan bölgelerde, yalnızca tarıma dayalı sanayi geliştirilmeli ve teşvik edilmelidir. Buradan fışkıracak zenginlik hem Samsun’a, Samsunlulara ve hem de Türkiye’ye çok önemli bir artı değer katacaktır.

Sesimizi olabildiğince yükseltmeliyiz

Sesimizi duyurmak için Ankara’ya yürümemiz gerekiyorsa da yürümek için hazır olmalıyız. Bu noktada; derneklere, federasyonlara, konfederasyona; Samsunluların birliğinin teminatı olan KANAAT ÖNDERLERİ’ne önemli bir görev düşmektedir.

Böyle bir konuda gerek Samsun’da ve gerekse Samsun dışında top yekun bir ve bütün olduğumuzu göstermeli ve sesimizi olabildiğince yükseltmeliyiz…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar