loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SEÇİME DOĞRU

Kim ne derse desin Türkiye’de erken seçim havası esiyor.

Esen bu hava açık bir şekilde hissediliyor.

İşsizlik, hayat pahalılığı ve gıda enflasyonu almış başını gidiyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, yapılan anketlerdeki sonuçları gördükçe seçim anketleri yerine geçim anketleri yaptırmaya hazırlanıyor.

Muhalifteki siyasilerde seçim havasını dillendiriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, “Artık erken seçim demiyoruz derhal seçim diyoruz. Bu belirsiz ekonomi ve düzen böyle gitmez” diyor.

Giresun Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım ise çok önemli bir mesaj veriyor:

Erken ya da zamanında, önümüzdeki seçim, muhalefet açısından iktidarı seçimle değiştirme şansına sahip olduğu son seçimdir. Kaybedildiğinde bu ülkede muhalefet kavramına ihtiyaç duyulmayacaktır.”

İşte esen bu erken seçim havası, milletvekili olma hayali kuranları da daha şimdiden harekete geçirdi.

Samsun’dan örnek vermek gerekirse, hemen hemen her partide aday patlaması yaşanacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde üç dönem milletvekili seçilenler tekrar aday olamayacağı için, seçim tarihinin açıklanacağı günü iple çekenler parti içi kulis hareketlerine ağırlık verdi.

Cumhur İttifakının diğer ayağı Milliyetçi Hareket Partisi’nde de İl Başkanı Abdullah Karapıçak’ın Samsun dışından başka bir ilden birinci sıradan aday gösterileceği konuşuluyor.

Erhan Usta’nın ihraç edilmesiyle seçilen milletvekilini İyi Parti’ye kaptıran Milliyetçi Hareket Partisi’nde Samsun’da birinci sırada kimin yer alacağı daha şimdiden merak konusu olmaya başladı.

Millet İttifakında kadın aday patlaması bekleniyor.

Yapılan seçimlerin çoğunda iki milletvekili çıkarabilen Cumhuriyet Halk Partisi’nde kadın aday sayısının erkek adayları geçmesi bekleniyor.

İlk iki sıranın birinde yer almak isteyen kadın adaylar birbirleriyle yarışı tam gaz sürdürüyor.

Birbirlerinin altını oyanlar, kuyusunu kazanlar, ön seçim olması halinde üyelerle ve delegelerle irtibatı kesmeyenler, merkez yoklaması olabileceğini de hesap ederek Genel Merkez düzeyinde çalışma yapanlar göze batıyor.

Kadın adaylar bazı etkinliklerde bir araya geldikleri zaman birbirleriyle çok iyi anlaştıkları şeklinde kameralar önünde verdikleri mesajları kimse inandırıcı bulmuyor.

Hesap-kitap, sıranın ilki olmayacağına göre ikinci sıra üzerine yapılıyor.

İyi Partide kadınlar genel başkanın kadın olması nedeniyle biraz daha şanslı.

Kadınların İyi Parti’ye olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor.

Bu da Cumhuriyet Halk Partisi gibi en az iki milletvekili hesabı yapılan İyi Parti’de seçilebilecek sırada kadın adayın yer alabileceğinin işareti oluyor.

Sonuç olarak bu bir seçim.

Her seçimde olduğu gibi erken yada zamanında yapılacak seçimde son sözü söyleyecek olan seçmenler oluyor.

Erken seçim olması halinde hemen hemen tüm partilerde milletvekili aday listeleri partilerin genel merkezleri tarafından yapılacağına göre, hatır-gönül, ahbap-çavuş, eş-dost ilişkilerini bir tarafa bırakarak, yapacakları araştırma sonuçlarına bakarak liste hazırlayanlar kazanır, diğerleri ise havasını alır.

Makale Yorumları

  • birol kaya30-11-2021 15:30

    SAMSUNDA 2 GARANTİLEMESİ İÇİN ADAY ÖNEMLİ BİR BAŞKANIN HANIMINDAN BAHSEDİYORLAR 2 DE OLSUN BAKALIM NASIL 2 ÇIKACAK 1 ZORA GİRER

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar