loading...
Samsun
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
MEHMET AKSOY

MEHMET AKSOY

Mail: ucuncuboyutmehmetaksoy@gmail.com

SEÇİMİN TASASI VE YASASI

Yemek saatinden uzaklaşıldıkça insanların aç olmadıklarına ikna edilmesi zorlaşır. Demem şudur ki Cumhur İttifakı’nın işi bugün dünden daha zor yarından daha kolaydır. İç muhalefeti olmayan Ak Parti’de iç muhalefet de şiddetle büyüyor. Erdoğan’ı Peygamber’den üstün tutan, haşa; Şanı Yüce Allah’la kıyaslayan, her şeyini Erdoğan’a borçlu olanlar da artık Erdoğan’ı eleştiriyor.

Göz olanı akıl olacağı görür; her geçen gün çıkan yeni sorunlar yüzünden bir öncekinden daha da zor olacaktır. Erdoğan ‘Dere geçerken at değişmez’ dedi,15 Temmuz 2016’dan beri beklenen yeniden yapılanma ve değişimi gerçekleştiremedi. Dere geçerken at değişmez de bunlar at değil midilli, bunlarla hiçbir su geçilmez desek de dinletemedik.

Cumhur İttifakı partileri genel başkanları ve sözcüleri daha önceki erken seçimlerde olduğu gibi erken seçim olmayacağını, seçimin zamanında yapılacağını söylese de Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan her gün hatta günde birkaç defa seçim konuşması yapıyor. Yarın seçim varmış gibi muhalefeti eleştiriyor.

Cumhur İttifakı, dar veya daraltılmış bölge, seçim barajının yüzde 7 veya 5’eindirilmesi, ittifak yasaları; milletvekilinin seçildiği partiden ayrılmasının zorlaştırılması, ayrılanların grup kurmasının engellenmesi,  YSK’nın yetkilerinin artırılması gibi birçok konuda seçim yasaları hazırlıyor. ‘Seçim yok’ dense de adı konmamış erken seçimin tasası da yasası da Cumhur İttifakı’nın gündeminde.

 Ak Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve yardımcıları, il koordinatörleri Ankara/Kızılcahamam'da 3 gün sürecek kampta; daha önce teşkilat başkanlığı tarafından görevlendirilen ekiplerin yaptığı saha gözlemleri ve seçmenlerin beklentilerine yönelik hazırladıkları raporlar doğrultusunda partiyi seçime götürecek yol haritası belirleme çalışması başladı.

İşlerin yolunda gitmediğini belirten ve erken seçim isteyen muhalefet de doğu, batı demeden il il geziyor, toplumun değişik kesimlerinin sorunlarını dinliyor, sorunlara derman olamasa da tercüman oluyor.

Daha önce muhalefetle bir arada görünmekten kaçınanlar, muhalefete randevu vermeyen STK, artık muhalefeti kendileri davet ediyor, söylenenleri can kulağıyla dinliyor, geciktirmeden iadeyi ziyarette bulunuyor.

Yasalar seçimin zamanı konusunda çok da belirleyici değil; seçimle ilgili yasalar, çıktıktan bir yıl sonra uygulanabilecekken ve seçim, erken seçim kararı alındıktan 90 gün sonraki pazar günü yapılması gerekirken bir önceki erken seçimler 66 günde yapıldı.  YSK, seçim devam ederken, mühürsüz oyların geçerli olduğuna karar verdi.

 2002 Kasım Genel Seçimleri’nde de zamanın seçime katılma yeterliliği olan 41 ilde örgütlenme şartını yerine getirmeyen Ahmet Türk’ün genel başkanı olduğu DEHAP’ın seçime girmesine izin verilmiş, aldığı oylar geçersiz sayılması gerekirken, geçerli sayıldı.

Seçim barajı baraj yükseltildi, başta Tansu Çiller’in genel başkanı olduğu DYP yüzde 9,9 oyla baraj altında bırakıldı. DYP Gen Bşk Tansu Çiller itiraz etti, YSK hatayı kabul etti, ama 41 ilde örgütlenmediği halde seçime girdiği için 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ahmet Türk’ün partisi DEHAP’a verilen oylar geçerli sayıldı.

  Geçersiz sayılsaydı ki yasalara göre geçersizdi, yüz bin oyla baraj altında kalan DYP, baraj altında kalmayacak, yüze yakın milletvekili çıkaracak ve Ak Parti tek başına iktidar bile olamayacak; Türkiye’nin son 20 yılı bambaşka olabilecekti. O günkü YSK üyelerini Erdoğan’ın belirlemediğini de hatırlamakta yarar var.

Amaç, eski yaraları kanatmak, yeni yaralar açmak değil; seçim yasalarının büyük sineklerin delip geçtiği, küçük sineklerin takılıp kaldığı gibi uygulandığına dikkat çekmektir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar