loading...
Samsun
DOLAR13.7047
EURO15.5148
ALTIN786.26
ALPARSLAN ÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

Mail: cepnialpaslan@gmail.com

SIKINTININ KAYNAĞI

“Sabır, boyun eğmek değil, mücadele etmektir. Hz. Ömer”

Bu yıl Cumhuriyet Bayramı  kutlamaları esnasında, coşkunun ve kitlesel ilginin geçen yıllara oranla iyice arttığı herkesin dikkatini çekiyor. Yine, cumhuriyetten yana taraf olan pek çok aydının “Cumhuriyet’i yeniden kazanmak” vurgusunu üzerine basa basa yaptıkları görülüyor.

Buradan anlaşılması gereken, başta laiklik olmak üzere Cumhuriyet’in pek çok değerinin son yıllarda iyice aşındırıldığı ve tehlike çanlarının çaldığı gerçeğinin kabul ediliyor olmasıdır. Düşmanlarının, Cumhuriyet ile elde edilen kazanımlardan geriye dönülmesi için özellikle çaba harcadıkları en belirgin alan “eğitim” alanıdır. Daha önce FETÖ’nün ele geçirdiği eğitim kurumları, ne yazık ki, diğer gerici, ırkçı, tarikatların kuşatması altındadır. Laik ve bilimsel eğitimin köküne kibrit suyu dökülmek üzeredir. Tehlike ise son derece büyüktür!..

Eğitimde hiçbir geliştirici yenilik ortaya koyamayan MEB, yarıyıl tatilinden başka, arada birer haftalık iki tatil yaparak çocuklara şirinlik yapmış oldu. Ha, bu arada ‘tatilleri zaten fazla olan öğretmenler ‘okulları bekleyecekler!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Bir fırsat olarak görüyoruz” diyerek açıkladığı ve “Bilim, kültür, sanat, spor gibi çeşitli faaliyetler bu ara tatillerde  yapılacak” dediği ara tatiller için İl Milli Eğitim Müdürlükleri, müftülüklerle işbirliği yaparak Diyanet’in umre programları için hazırlığa geçti. Okullara Diyanet’in “özel hazırlanmış” 2019-2020 yılı ara tatili için “Umre Programı” ve fiyat bilgileri gönderildi. Umre’ye gidecek öğrenciler 5 bin 400 TL, öğretmen ve veliler 6 bin 150 TL ödeyecekler…

Suriye harekatına Arap dünyasının tavrı malum.  Arabistan’ın üç yıl süresince Türkiye’den hacca kimseyi  kabul etmeyeceğini açıklamasına rağmen, MEB ve Diyanet’in bu yaptıklarını sadece “gaflet ve dalalet” ile açıklamak yeterli olur mu bilmiyorum…

Çocuklarınıza sorun bakalım; kaç tanesi yaşadıkları ilin ilçelerini, yaşadıkları ilin komşu kentlerini, tarih ve uygarlık fışkıran ülkelerinin güzelliklerle dolu coğrafyasını ne kadar tanıyorlar? İlla da bir yer gezilecekse neden kendi ülkelerini gezmiyorlar da, elin Arap’ına pazarlıyorsunuz çocuklarımızı, neden?

Evet, Cumhuriyet’in iki eksiği var: Kendisini içten içe kuşatıp kemiren haramiler yüzünden, bu topraklar için şehit olanların yetimlerine sahip çıkamadığı gibi ;ortada dolaşan “moloz” lardan anlaşıldığına göre,  yıkılmış “saltanatın enkazını” henüz ortadan kaldıramamış olmamasıdır.

Sıkıntının asıl kaynağı da budur !..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar