loading...
Samsun
DOLAR8.5566
EURO10.18
ALTIN497.15
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

SİSTEM YETERLİ ÇALIŞMAYINCA

Aşılama işi sürüyor. Belirli yaş gruplarına göre süren aşılamada Samsun da aşı yapılan iller arasında yerini alıyor. Aşılananlardan birisi de ben oldum. Telefonumdan başvuruyu yaptıktan sonra bir mesaj geldi ve Sağlık Ocağına gittim. Biraz bekledikten sonra aşı odasına alındım. Kolumu sıvadım görevli aşımı yaptı. Bu işlemler yapılırken, Sağlık Ocağı’na girdiğim andan itibaren temizlik kurallarına uyulduğunu gördüm. Aşı olduktan sonra bir süre yine aynı sağlık ocağında tutuldum ve sürem bitince de evimin yolunu tuttum.

Aşı, gerekli mi gereksiz mi, iyi mi kötü mü tartışmalarının sürdüğü günlerde bu hastalıktan kurtulmanın veya yakalanmamanın tek yolunun aşı olduğuna inananlardan birisi olarak vatandaşlık görevimi yerine getirdim. Ancak biraz güç oldu. Çünkü Sağlık Ocağı’na gittiğimden itibaren sisteme girmenin ne kadar yavaş geliştiğine tanık oldum. Buradaki hata Sağlık Ocağı’nın değil, Türkiye’deki internet altyapısının yetersizliğinden kaynaklandığındandır.

Nasıl ki Türkiye’nin birçok yerinde internet altyapısının yetersizliğinden yarınlarımızı teslim edeceğimiz çocukların eğitimlerinin aksadığına tanık oluyorsak, devletin bu konuda yeterli hizmeti veremediğini birebir yaşıyorsak aşılama konusunda da aksaklıkları yaşadım. Sabah Sağlık Ocağına gittiğimde telefonuma gelen mesajı gösterdim ancak Sağlık Ocağı’nda görevli Sağlık Bakanlığı’nın sistemine girmekte zorluk çekiliyordu. Bir süre bekledikten sonra görevli sisteme girebildi ve aşılanabileceğim yolundaki müjdeyi bana verdi. Ve eli çok hafif bir görevli aşımı yaptı. Korkmanın ve çekinmenin anlamı yok unutulmamalıdır ki bir aşı hayat kurtarır, yolunuzun hastaneye bir illet yüzünden düşmesinden sonra orada çektikleriniz ve sonrasının çok daha zorlu olduğuna tanık oluyoruz.

Birileri çıkıp aşı olunmaması için söylentiler pompalıyor millete, neymiş aşı Çin’den gelmeymiş. Bunun suçu millet mi, içinde bulunduğumuz günlerde ‘Uzay’a gitmemizin tartışıldığı Türkiye’de sorulması gereken asıl soru “Kendi aşımızı neden kendimiz yapamıyoruz” da başka ülkelere mahkûm oluyoruz? Türkiye’de asıl sorulması gereken soru aşı üretilen merkezin AK Parti İktidarı döneminde neden kapatılıp Türk insanının yabancı ülkelerde üretilen aşılara mahkûm bırakıldığı yolunda olmalıdır.

Fazla uzatmayayım, şimdi bir ay sonrasını bekleyeceğim sabırsızlıkla. Eğer gelirse aşı, benden alınan vergilerle Hükümet Yurtdışından aşı getirtebilirse ikinci dozu vurulacağım  Allah ömür verirse..

BU FİLMİ GÖRDÜK

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kenti cazibe merkezi haline getirmek için 8 OSB'de yatırımcılara fırsat hazırlıyor. Önceliğim 'iş ve aş' diyen Dağlı, "pandemi elbette bitecek. Sekiz organize sanayimiz var. İstediğimizi yapabilirsek Samsun'un istihdam sorunu çözülür" dedi. Dağlı bu açıklamayı Halk Gazetesi Genel Yayın Müdürü Yener Cabbar ile yaptığı söyleşide dile getirdi.
Dağlı, "Samsun ekonomisi ve istihdam yollarının açılması, bu 8 OSB'nin istenilen düzeyde harekete geçirilmesidir. Yatırımcılara cazip teşvikler var" dedi. Ve sonra da ekledi: Hedef yaklaşık 30 bin istihdamdır.

Sayın Vali Dağlı, Samsun halkı daha önce de 30 binin üzerinde istihdam yaratılacak Tersane yapımıyla ilgili vaatleri duymuştu. Ancak aradan geçen bu kadar zaman içinde ne tersane yapıldı ne de 30 bin kişi istihdam edildi. İnşallah Samsun halkı aynı filmi bir kez dana seyretmez.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar