loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TARİHİ ESERLER OKUL BAHÇESİNDE

12 Ağustos 2020 tarihinde, yani yaklaşık bir yıl önce bu köşede yayımlanan “Tarihi Eserler Okul Bahçesinde” başlıklı yazım aynen şöyleydi:

……….     ……….

Müzede olması gereken tarihi eserlerin okul bahçesinde işi ne?

Roma dönemine ait lahitleri okul bahçesinde gören bir yurttaş bu soruyu sordu.

Tarihi eserleri inceleyen yetkililer müzeye nakledileceği bilgisini verdi.

Okul bahçesinde duran tarihi eserleri Samsun’da Celal Kemal Balkar adındaki bir yurttaş gündeme getirdi.

Celal Kemal Balkar, Çarşamba Atatürk Ortaokul bahçesinde yıllardır aynı yerde bulunan mimari parçaların akıbetini bir yazı ile sordu.

Celal Kemal Balkar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yazdığı yazısında “Samsun-Çarşamba Atatürk Orta Okulu’nun bahçesinde bulunan Roma lahitlerinin hali perişan. Sprey ile üstünü boyamışlar. O lahitlerin okulun bahçesinde ne işi var ki zaten. O lahitleri oradan alın lütfen. Size resimlerini de yolluyorum.” dedi.

Atatürk Orta Okulu bahçesindeki mimari parçaları inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürü Muhsin Endoğru imzası ile Celal Kemal Balkar’a gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “İlgi sayılı yazıya istinaden İlimiz, Çarşamba İlçesi, Atatürk Orta Okulu bahçesinde, duvar kenarında, zemine botonla tutturulmuş mimari parçalar incelenmiştir. Söz konusu Mimari parçaların 19. yy. dan kalma, Rumca yazılmış, birinin üzerinde Kartal betimi olan 3 parçadan oluştukları tespit edilmiştir. Gerekli koşullar sağlandığında mimari parçaların Müzeye nakli sağlanacaktır. Gereğini bilgilerinize arz ederim.”

Şimdi şu akla geliyor.

Roma döneminden kalma tarihi eserler bir yerde bulundu ki okul bahçesine konuldu.

Okul yönetimi bu durumu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne neden bildirmedi?

Celal Kemal Balkar adındaki yurttaş gördüğü tarihi eserleri fotoğraflayıp bir yazı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bildirmemiş olsaydı o tarihi eserler yine okul bahçesinde duruyor olacaktı.

……….     ……….

Evet yazı böyleydi.

Celal Kemal Balkar aradı, bayramda Çarşamba’ya gittiğinin eski eserlerin hala okul bahçesinde olduğunu söyledi.

Müze Müdürü Muhsin Erdoğru yazısında gerekli koşullar sağlandığında mimari parçaların müzeye naklinin sağlanacağını bildirmişti.

3 parçadan oluşan bu tarihi eserlerin Çarşamba’dan Samsun’a taşınması bu kadar zor mu?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar