loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

TERME ÇAYI’NDA KAMULAŞTIRMA

Yaşanan sel felaketlerine karşı alınan önlem.

Yıkılacak binaların üzerinden yol geçirilecek.

40 metre olan Terme Çayı genişletilerek 80 metreye çıkarılacak.

Irmak kenarında bulunan yapılar ‘riskli bölge’ adı altında kamulaştırılacak.

Bölgedeki kamulaştırma çalışmalarına ilave olarak ırmağın her iki tarafında 7’şer metrelik yol yapılması konusu da belediye meclisinde kabul edildi.

Özetini sunduğum bu çarpıcı bilgiler Terme’de yayımlanan Vizyon Gazetesi’nde yer aldı. Önemli gördüğüm haberi izin alarak köşeme taşıdım.

İşte İsmail Can Çam imzası ile gazetenin manşetinde yayımlanan “Bina üzerinden yol geçirecekler!” başlıklı o haber:

Geçtiğimiz yıllarda Terme’de yaşanan sel felaketinin ardından mevcutta 40 metre olan Terme Çayı’nın genişletilerek 80 metreye çıkartılması kararlaştırıldı. Terme Çayı’nın 80 metreye genişletilmesi projesiyle birlikte ırmak kenarında bulunan yapılar “riskli bölge” adı altında kayda geçerek kamulaştırılma kararı alındı. Bölgedeki kamulaştırma çalışmalarına ilave olarak ırmağın her iki tarafında 7’şer metrelik yol yapımı için imar tadilatı gerçekleştirilecek.

Bu kararla beraber mülk sahipleri ve esnaflar Terme Belediyesi’ne, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ve proje sorumlusu Devlet Su İşleri’ne (DSİ) tepki gösterdi.

Mülk sahipleri kamulaştırmadan dolayı mağduriyet yaşarken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde gündeme gelen ilgili projedeki değişiklikle bir şok daha yaşadılar. Irmağın 80 metreye genişletilmesi planlanırken yeni alınan kararla birlikte ırmak kenarında 7 metre üzerinde yol/kaldırım yapılacak. Mecliste gündeme gelen kararla birlikte, kamulaştırma kapsamında olmayan binaların üzerinden yol imarı açılmış olacak.

Mecliste gündeme alınan konuyla ilgili olarak yapılan oylamada Saadet Partisi İl Meclis Üyesi Hüseyin Kaya ve İYİ Parti İl Meclis Üyesi Ali Alper ‘ret’ oyu kullandı. Yapılan oylama 2 ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

İlgili imar değişikliği oylaması ise kayıtlara şu şekilde geçti:

“Terme ilçesi sınırlarında, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nün görüşü doğrultusunda, Terme Çayı güzergahının imar planlarına işlenmesine ilişkin;1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği hazırlanmıştır.

Söz konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve plan açıklama raporu, 3194 Sayılı İmar Yasasının 8b ve 5216 Sayılı Yasa’nın 7b ve 7c Maddeleri uyarınca, Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.08.2021 tarihli toplantısında, işaretle yapılan oylama sonucu mevcudun 2 ret (Hüseyin Kaya, Ali Alper) oy çokluğu ile kabul edilmiştir.”

Yaşanan gelişme sonrası şaşkın ve öfkeli olan mülk sahipleri ve esnaflar tepkilerini şu şekilde dile getirdi:

“Zamanında iznimizi almışız, yapımızı inşa etmişiz, vergimizi vermişiz hiçbir sorunla karşılaşmamışız. Şimdi ise sel tehlikesi neden gösterilerek ırmak genişletme kararı aldılar. Burada yaşayan aile mağdur, burada iş yapan esnaf mağdur, buradaki mülk sahibi mağdur. Kimseye ‘Sana şurada barınma imkanı şurada iş yapma imkanı sunuyoruz’ denilmiyor. Bir karar çıkartılıyor ve yüzlerce vatandaş sokağa davet ediliyor. Ederinin çok çok altında bir kamulaştırma söz konusu. Vatandaş zaten ona da ses çıkartamıyor. Bir de üstüne binaların üzerinden imar açarak yol geçirecekler. Böyle iş olmaz, böyle gönül belediyeciliği, böyle devlet idaresi olmaz. Mağduriyetten başka bir şey inşa etmiyorsunuz. Daha 1 hafta önce benzer konulardan dolayı Samsun’un Vezirköprü ilçesinde vatandaş isyan ederek belediyeyi taşladı. Tepkiler büyüyecek. Terme’yi böyle rezilliklerle tarihe geçirmeyin. Yapılacak projeye sesimizi çıkartmıyoruz, mağduriyetimizi anlayın istiyoruz.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar