loading...
Samsun
DOLAR8.4614
EURO10.0571
ALTIN496.94
İSMAİL BAŞARAN

İSMAİL BAŞARAN

Mail: kuzeyhaber1@gmail.com

TGC: SAMSUN OLAYI ÖRNEK ALINMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Sinop’un Gerze ilçesinde düzenlenen yerel gazetecilik seminerinin kapanışında konuşan Başkan Orhan Erinç Samsun’da gazetelerde hangi haberlerin nerede kullanılacağının dizayn edilmek istenmesiyle ilgili “gazetecilerin dik duruşunun Türk medyası için başlangıç olduğunu” söyledi.

Burada Sayın Erinç’in konuşmasından kısa bir alıntı yapıyorum:

“Bu seminere Samsun Basın ilan kurumunun yaptığı uygulama damgasını vurdu. Başta Sayın Başbakan olmak üzere basını dizayn çalışmaları vardır. Bize mesleğimizi öğretmeye çalışan bir yaklaşım içindeler, hatta hangi gazetecilerin çalıştırılmasına kadar. Ama Samsun'daki olayda yaygın basından öğrendiğimiz kadarıyla oldukça ileri gidilmiş. Bik yöneticisine yapılan tepkinin öteki yöneticilerine debir etki olacağının kanısındayım. 3. Sayfa haberlerine sansür otosansür konusu olarak değerlendirildi. Ama Türkiye gazetecilerinin hak ve sorumluluklarında iki madde daha var. Gazeteci mesleğini inançsızlıklar karşılaştırmaz maddi çıkar sağlanamaz. 15. Madde de gazeteci her türlü baskıyı reddeder. Talimat alamaz. Sansüre zorlama gibi bir durum olamaz. Bunun sakıncaları var. Bu tepkilerin yaygın medyalardakiler de katıldı. Onlar adına da iyi bir başlangıç oldu. Hayırlı bir iş diye yorumlamak da bu yüzden. Demokratik aslında o kadar yasalarımız var ki ama uygulamaya baktığınızda o demokratik uygulamayı göremiyorsunuz. O nedenle Samsun'da yaşanan ve bir gazetenin koyduğu tepki çok önemli ve Türkiye'deki yaygın medyaya da örnek oluşturacak bir hayırlı duruştur. Yaygın medyanın dizayn edilmesine karşılık bu duruştan yola çıkarak örnekler çıkarabilir."


MEHMET ATALAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK

CHP’de il başkanlığı için yarış sürüyor.

Bu yarışa katılacak olanlardan birisi de Mehmet Atalay. Mehmet Atalay, birkaç gün içinde adaylığını resmen açıklayacağını, bu sırada da teşkilatın yanında olacağını söyledi.

Mehmet Atalay, geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturmayı amaçladıklarına dikkat çekip tüm partilileri kucaklayacaklarını söyledi.

Atalay, Büyükşehir yerine konulmak istenen Bütünşehir projesinin Türkiye’yi eyalet sistemine götürmek için dayatılmakta olduğunu iddia etti ve CHP’nin seçimlerde üstünlük sağlaması durumunda projenin uygulanamayacağını belirtti.

Hayırlısı bekleyeceğiz bakalım seçime kimler kimlerin desteğini alarak katılacak ve sandıktan kim çıkacak…GÜNÜN FIKRASI

Bir gün yaşlı Temel otobüse biner, bir fahişenin yanı boştur.

Eteği kısa ve şeffaftır.

Temel ayakta durmaya dayanamaz ve “kızım yanına oturabilirmiyim” der.

Kız "ben kız değilim kadınım!" der.

Temel oturur ve "pardon gözlerim bozuk, o kadar ayrıntılı gözükmüyo burdan" diye konuşur.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir defa kaybolmaktansa iki defa sormak daha iyidir. D. Langlois

DUVAR YAZISI

Adam Hindistan sokaklarında dolaşırken başına BUDA helkeli düşmüş. “Başıma BUDA mı gelecekti? Diye hayıflanmış.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar