loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

Üretim ekonomisine doğru…

Son dönemde ekonomide malum dalgalanmalar ve dövizin anlamsız yükselişi yediden yetmişe hepimizin dikkatini çekiyor. Bazı çevreler, bunu her ne kadar izlenen yanlış politikalara bağlasalar da bu düşüncelerine kendileri de inanmıyorlar. Son dönemlerde yaşanan her olumsuzluğun, izlenen politikaların yanlışlığından kaynaklandığını papağan gibi tekrar edenler aynen devam ediyorlar. Bu kesimlerin işi gücü eleştirmek, olumsuzluk pompalamak ve felaket tellallığı yapmaktan öteye gitmiyor. Bu durumu fırsat bilen bazı art niyetli kişiler ise döviz ile hiç alakası olmayan malların dahi fiyatlarını katlayarak arttırıyor. 

İthal yerine yerli malzeme

Geçtiğimiz hafta bir miktar kereste almak için her zaman gittiğim keresteciye gittim. İçeriye girip şöyle bir göz attım. Daha önceleri genelde kereste büyük oranda mamul olarak,  yurtdışından gelir; çok az da yurt içinden gelenler işlenir ve satışa sunulurdu. Bu defa depo alanının ağzına kadar yerli tomruklarla dolduğunu gördüm. Daha önce dört beş kişi çalışır ve yeterli de olurdu. Şimdi tomrukları işleyecek yeni bölümler de açılmış ve yirmi kişiye yakın bir ekip oluşmuş.

Merak ettim ve sordum, durum nedir diye… Aldığım cevap çok ilginç ve bir o kadar da çekici geldi. Demek ki, ekonomimizin ağırlıklı olarak üretime yönelmesi için dövizin artması gerekiyormuş..!

Ormanlarımız çürümekten kurtuluyor

Döviz artınca, daha önce yurt dışından ucuza gelen keresteler bu defa yerliden çok daha pahalıya gelmeye başlamış. Bunun üzerine ormanlarımız değerlendirilerek yüksek kapasitede işletilmeye başlanmış ve çürüyüp yok olmaktan kurtarılarak ekonomiye kazandırılmaya başlanmış.

Hem ormanlarımızın işletilmesi ile yenilenmesi sağlanırken hem de ilave istihdam ortamı oluşmaya başlamıştır. Özellikle Karadeniz Kastamonu ve Marmara Balıkesir öncelikli olarak devreye girmiş bulunuyor.

Haydin üretim seferberliğine

Aynı şekilde bütün ürünler için yerli üretim çok daha ekonomik duruma gelmiş bulunuyor. Hem yurt içi ihtiyaç için ve hem de ihraç için üretim seferberliğine geçmek konusunda zaman çok uygun bir zaman olduğunu belirtebiliriz.

Biliyoruz ki, çok çok basit metalar dahi dövizle yurt dışından getirilerek iç piyasayı sunuluyor.  Öncelikle basit ve stratejik malzemelerden başlayarak üretime geçmeli var olan üretimi ise artırmalıyız. Ekonomimiz, eğer üretim üzerine odaklanır ise hem işsizlik ortadan kalkacaktır; hem dışa bağımlılık, dolayısıyla dövize bağımlılık azalacaktır ve hem de sağlam bir ekonomi ile çok daha güçlü bir Türkiye olacaktır. Felaket tellalları kusura bakmasın Türkiye’nin dinamikleri çok güçlüdür her an yeni bir çığır açar ve ÇOK DAHA GÜÇLÜ OLARAK YOLUNA DEVAM EDER.

Bundan sonra yerli üretimi arttırmak için canla başla çalışmalıyız.

Haydin üretim seferberliğine ve haydin yerli malı kullanmaya…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar