loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

VEZİRKÖPRÜ’NÜN KÖPRÜSÜ

Vezirköprü’de proje hatası nedeniyle çöken ve yapımına yeninden başlanan köprü inşaatı durdu. Vezirköprü’de konuşulan konuların başında gelen köprü olayını Vatandaş Gazetesi manşetine taşıdı. O haberi özetleyerek sunuyorum.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 Milyon 440 Bin TL’ye ihalesi yapılarak 2020 yılı mart ayında yapımına başlandıktan 8 ay sonra ortasında taşıyıcı kolon bulunmaması nedeniyle çöken ve yapımına taşıyıcı kolonun eklenmesinin ardından yeniden başlanan Çalköy köprüsündeki inşaatta ekipler ayrıldı. Yaklaşık iki hafta önce çalışmaların yeniden durduğu gözlenen köprü inşaatında geçtiğimiz hafta da inşaat şantiyesinin yerinden kaldırılmış olması “Çalköy Köprüsü yine mi durdu?” sorusunu akıllara getirdi.

Ocak ayı ortalarında projesinin düzeltilmesinin ardından aynı firma tarafından tekrar başlanan ve 6 ayda teslim edilmesi beklenen Çalköy köprüsünde birleştirme noktalarında kullanılan cıvataların ebatlarının küçük olduğu ve birleştirme noktalarındaki delik sayılarının ise az olması sebebiyle köprüde çökme meydana gelmiş, dökülen betonun tahmini olarak 300 ton civarındaki ağırlığa dayanamaması sebebiyle çöktüğü belirtilmişti.

Olayın ardından yüklenici firma tarafından köprünün orta kısmına taşıyıcı kolonun konulması sonrası köprüde beton atma işlemi gerçekleştirilerek son aşamalara gelindiği ifade edilmişti.
Civar köylerin ulaşımı konusunda büyük önem taşıyan ve 50 metre uzunluğunda, 3 metre kenar mesafeleri, 7 metrelik iki şeritli yoluyla birlikte toplam 10 metre genişliğinde olan Çalköy köprüsünün o günkü durumu ülke gündeminde de geniş yer bulmuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı sırasında CHP’li Hasan İpek’in konuyu gündeme getirince Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Hem yapımında hem projede hata gözüküyor. Bu köprüyü müteahhit yapıyor dolayısı ile belediyemizin en ufak bir zararı yoktur” diyerek konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığını belirtmişti.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar