loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

YAK-YAP-İŞLET!

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangın sonrası yanan alanın imara açılıp açılmayacağı konuşuluyor.

Konuyla ilgili yorum yapanların hemen hemen hepsi çıkan yangın sonrası kül olan 2 bin dönümlük alanın imara açılabileceği kaygısı taşıdıklarını söylüyorlar.

Başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Karadeniz Bölgesi'nde de ormanlık alanlarda çıkan yangınların ardından otel, motel gibi turistik konutların yapıldığının örneklerini gördük.

Yanan alanlar nedense hemen imara açılıyor.

İster istemez Samsun'da da bu kaygı duyuluyor.

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kuş Cenneti'ndeki yanan 2 bin dönümlük alan imara açılırsa Kızılırmak Deltası UNESCO'tu bir daha göremez.

Her ne kadar kentin seçilmişleri ve atanmışları bölgenin imara açılmasıyla ilgili kimsenin bir söylemde bulunma hakkının olmadığını, yapılaşma olasılığını kimsenin aklına getirmemesini, bölgenin denetim altında olacağını söylüyor olsalar da, bu söylemlere kimse inanmak istemiyor.

Çünkü ülkemizde, görünen köylerin klavuz istemediğine dair "yak-yap-işlet" örnekleri çok.

Doğa Fotoğrafçısı Hasan Aktürk'ün doğaseverlerle birlikte yanan kuş cennetinde yaptığı açıklamasında şu sözleri çok dikkat çekiyor:

"Ramsar Bölgesi'nde Cumhurbaşkanlığı korumasına sokulmayıp, Nisan ayında imara açılan bir alanın Eylül ayında yanması soru işaretleri ile doludur. Bizler buna sessiz kalamayız. Binalar yapılmayacağı söyleniyor, o zaman neden imara açtınız?"

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar