loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘YASA’ NÖBETİ

Antik çağın ünlü düşünürü Diyojen bir öğle vakti elinde fener ile “Bir adam arıyorum” diye bağırarak Atina sokaklarında dolaşırken filozoflara değer veren bir hükümdar olan ve kendisine bir dileği olup olmadığını soran Büyük İskender’e, “Evet var, gölge etme başka ihsan istemem” demişti.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, sağlıkta şiddet konulu düzenlediği basın toplantısında 17 Nisan'da Türkiye genelinde uyarı eylemleri “Ellerimizde fenerlerle ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum’ nöbeti tutacağız” şeklinde açıklama yapınca aklıma birden “Diyojen” geldi.

Diyojen, bir öğlen vakti elinde feneri ile “adam” arıyordu, tabipler de bir akşam saatinde “yasa” arayacak!

Dr. Murat Erkan, görevi başında bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın 7. ölüm yıldönümü olan 17 Nisan'da tüm Türkiye ve Samsun'da sağlıkta şiddetin son bulması için uyarı eylemleri gerçekleştireceklerini belirterek şunları söyledi:

“Türk Tabipler Birliği'nin tüm çabalarına rağmen sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmıyor. Dr. Kamil Furtun, Dr. Aynur Dağdemir ve Dr. Fikret Hacıosman görevleri başında öldürüldü. Sağlık kurumları basıldı, binlerce meslektaşımız ciddi saldırılara maruz kaldı. TTB olarak sağlıkta şiddetin dayanılmaz ağırlığını her seferinde Meclise, Sağlık Bakanlığına ilettik.

Bizi, sağlıkta dayanılmaz hale gelen bu şiddete karşı kendi başımızın çaresine bakmaya mecbur bırakmayın. Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümü 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü olarak ilan edilsin. TTB'nin hazırlayıp Meclisteki bütün siyasi partilere sunduğu Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası derhal çıkarılsın. 17 Nisan günü, ülkemizdeki tüm sağlık kurumlarında mesai başlangıcında 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağız. Öğlen tabip odalarımız açıklama yapacak. Akşam 18.00-20.00 arası ise destek veren tüm kurumlar ile ellerimizde fenerlerle ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum’ nöbeti gerçekleştireceğiz.”

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar