loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 11 Aralık 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

ÜNİVERSİTE RİNGLERİ/ KYK BURSU VE EYT!

Bu günkü yazımızı da yine vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda ele alacağız. Üç konumuz var  OMÜ kampüsünde kaldırılan ringlerin durumu, KYK kredisi kullanan öğrenciler ile ilgili durum ve bunların içinde en popüler  ve medyatik olan EYT’lilerin durumu.

Aslında bu üç konu da ayrı ayrı bir yazı konusu olurdu ama Çarşamba ovasına kurulmak istenen santral bütün dikkatimizi  ve enerjimizi almaktadır. Onun için bu konuları özetleyerek dile getireceğiz.

Raylı sistemin OMÜ yerleşkesine çıkmıyor oluşundan dolayı kampüs içinde ringler dolaşıyordu ve öğrenci kardeşlerimiz bu ringler sayesinde kampüs içerisinde bilabedel bu hizmetlerden faydalanıyordu. Şimdi ise raylı sistemin kampüs içine gidiyor oluşu ring hizmetlerinin sonlanmasına sebebiyet verdi.

Tabii ki, bu ring hizmetinin raylı sistem varken sürdürülmesi artı bir maliyet getirecektir  ve bakılınca kaldırılması mantıklı  gibi de duruyor. Fakat öğrenci kardeşlerimizin ekseriyetinin mali durumunun sıkıntılı oluşu onları zor duruma düşürmüş.

 Ülkemizin ekonomi koşulları ortada. Veliler çocuklarına kıt kanaat para gönderebiliyor. Ve hükümet ve belediyeler tarafından adeta zam seferberliği başlatılmış! Adeta sağanak gibi zam yağmaktadır.

 Belediye hizmetlerinin her kalemine zam yapan yöneticilerimiz öğrencilerimizin bu feryadını dikkate alırlar mı? Bunu  bilemiyoruz. Ama herşey para mı? bu gençlerimizin imkanlarının sınırlı oluşunda ülkemizin kötü yönetilmesinin etkisi yok mu?

Yani bu ekonomik sıkıntılı durumdan bir nevi ülkeyi yönetenler sorumlu değil mi? umarız B.Ş.B.B. Sayın Demir öğrencilerimizin feryadını dikkate alır. Bu vesile ile belki dua alır ve o dualar sayesinde belediyenin bereketi  artar. Ne diyelim bizim elimizden ancak bu kadarı gelebiliyor. Allah herkesin yardımcısı olsun.

KYK KREDİLERİ

KYK kredisi kullanıp parayı ödeyemeyen ve icraya verilen kardeşlerimizin küçümsenmeyecek oranda olduğu bilgisi bizlere geldi. Kredi kullananların talepleri ve eleştirileri şudur ki, “ işe girip giremediğine bakılmaksızın iki yıl sonra bu paranın tahsil yoluna gidiliyor oluşu yanlıştır.

Günümüzde iş bulmak, işe girmek hiçte kolay değil. Zaten işe girebilen şanslı diyebileceğimiz insanların çoğunluğu da asgari ücretli, bu ücret ile taksidini nasıl ödeyecek? Ve işe giremeyenler için hiç olmazsa bu süre beş yıla çıkarılsın. Mümkünse de taksit rakamları vade uzatılarak düşürülsün”diyorlar. Yorumsuz!

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ( EYT )

Emeklilikte yaşa takılanlar bir konuda haklılar. O da şu ki, “ maç oynanırken kural değişmez” evet yıllarca ülkemizi yöneten  popilist politikacılar ve onların popilist politikaları yüzünden bu gün bile  SGK sıkıntı yaşamaktadır.

Teferruatına giremeyeceğiz ama şuan ki, emeklilik yasası makul ve mantıklıdır. Ve kesinlikle değiştirilmemelidir. Ama esas ve adil olan şudur ki, insanlar SKG ile sözleşme yaparken yani sigortaya müracat ettiğinde ne kadar yıl pirim öderse emekli olacağını bilmelidir. EYT mağdurlarına “ şu kadar yılda emekli olacaksınız” denmiştir ve devlet bu sözünde duramamıştır.

Yaşar okuyan’ın övünerek savunduğu bu sistem yine söylüyoruz doğru bir sistemdir. Ama tabiri caizse “ kabak Cumhurbaşkanımızın başına patlamıştır”. Görünen o ki, bu durum Cumhurbaşkanımızı  zor durumda bırakacaktır.

Fakat durum tespiti yapılırken kullanılan dil ve üslup da önemlidir. Asıl incitici olan da budur. Bu millet yıllardır zaten fedakarlık yapmıştır. Dolayısı ile olmazlar daha makul bir dil ile izah edilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı buna dikkat ederse iyi olur kanısındayız.

Bir çözüm üretilemez mi? tabii ki üretilebilir. Hiç olmazsa bu süreçte mağdur olanların mağduriyetini paylaştırmak olabilir. Yani bir nevi kademeli geçiş yapılabilir. Bu sayede hem mağdurların mağduriyetinin bir kısmı giderilirken hem de gönülleri  alınmış olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık