loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7477
  • Euro 6.3537
  • GR ALTIN 280.36
  • ÇEYREK 458.39

  • 27 Ocak 2019, Pazar 10:00
A.ONURŞAHİNOĞLU

A.ONUR ŞAHİNOĞLU

VENEZUELA,  ÇIKAR ÇATIŞMALARI VE YOLCULUKLAR

Bazı yazarlar:Son dönemde, yazılarıma ara verdiğim için bana sitem edenler oldu. Ancak kabul edersiniz ki, ben de bir hayat karmaşası içinde yol alıyorum; tıpkı sizin gibi. Buna ekmek deniyor. Eğer amaç cemiyetin sorunlarından yola çıkıp elle tutulur fikirlere varmaksa, kalemi ele almamak, alıp içi boş yazılar döktürmekten, çeviri kolaylığına kaçmaktan daha faydalıdır. Düşünür şöyle der, ”Vasat bir akademik tez, kemiklerin bir mezardan diğerine taşınması demektir.” Aynı yargıya yazının her alanında da pekala varılabilir. Nasip olursa, önümüzdeki süreçte okurlarımla daha sık bir araya gelmeye çalışacağım.

Bildiğim, bana rahatlıkla sitem edebilen okurlarımın yanında, son dönemde bazıyazarları tanıma şansına da eriştim. Duru görüşlerini yalın üsluplarıyla birleştiren, fikir verme cesaretine sahip olup, yazılarında okurlarını sanal yönlere sevk etmeme dürüstlüğünü sergileyen, ince ve kibar, kaldırımda yürürken hasbelkader ayağı bir yere takılıp kendini rastgele dükkanların içinde bulmayan; bir köşeleri olmaması hasebiyle, köşeli yazarların tutulduğu içten yazamama rahatsızlığına ve endişesine kapılmayan, dahasıbu endişeyledolup taşan bedenlerini köşeli yataklarının bir o yönüne bir bu yönüne çevirmek zorunda kalmayan bu değerli yazarları bir kez daha samimiyetle selamlıyorum.

Venezuela:Her zaman 3. Büyük savaşa bizden sonraki nesillerin tanık olacağına inanırdım. Sanırım bu tahminierken bir tarihe çekmek zorunda kalacağız.Zira adalet kavramının tanımı, kişiden kişiye, ülkeden ülkeye, haydi daha açık konuşalım, çıkardan çıkara değişmeye başladığında kıyametin tarihi de yakın demektir. Brecht, “Krizler, eski sistemin tam olarak ölmediği, yeni sistemin de tam olarak doğmadığı zamanlarda ortaya çıkar,” diyor. Tek kutuplu dünya sistemi dağılıyor, ortaya çıkan diğer güç odakları ise yeryüzünün her yerinde eski kutuplara baskı uyguluyor.

Aslına bakarsanız, kutuplar arasındaki çıkar çatışması gerilimi beslemiyor, bilakis çıkar çatışmalarından kaynaklanan gerilimler kutupları meydana getiriyor. Bir bakıyorsunuz İngiltere ve Venezuela, Filistin konusunda aynı safta yer alıyor. Ancak diğer taraftan petrol zengini Venezuela söz konusu olduğunda İngiltere hemen harekete geçip karşı tavır alıyor. Diğer devletler de keza aynı mantığı güdüyorlar. Kabul edelim, doğrunun ve yanlışın, erimiş kor malzeme gibi istenilen şekle sokulabildiği bir çağdayız.

Bilim insanları, insanlığın başka bir gezegene gitme fikrini acilen değerlendirmesi gerektiğini söylemişti. Yerli ve yabancı düşünürler, kitaplarında günümüz dünyasını resmederken ahir zamanın tasvirini yapıyorlar. Enerji kaynaklarının bulunduğu alanlar daralıyor. Buna karşılık bu dar alanlara artık daha fazla çıkar düşüyor.Pimi çekilmiş bomba.Önümüzdeki süreç kuralı olmayanlarla, prensipler bütününe sadık olanların bir mücadelesi olacak. O halde Doğu toplumlarının bu mücadelede daha avantajlı olduğunu düşünebilir miyiz?

#10 Yıllık Eziyet:İnsanlar çılgınlar gibi, şu andaki fiziksel özelliklerini kendilerinin 10 yıl önceki halleriyle karşılaştırıyorlar, fotoğraflar paylaşıyorlar, övünüyorlar, sergiliyorlar. Gelgelelim, bunu yaparken telefonlarına doğruo kadar çok eğiliyorlar ki, etraflarında olup bitene vakıf olamıyorlar.Malum, ‘ben’ çağındayız. Oysa çok fazla anlam yüklediğimiz bedenlerimizin dışında bir insanlık mücadelesinin yaşandığı aşikar. Bahsi geçen bu büyük değişimin farkına varmak için Ortadoğu’ya doğru bir bakış atmak yeterli olacaktır. Zira,başkentlerin nasıl yerle bir olduğunu, yönetimlerin nasıl el değiştirdiğini anlamak, gösterilecek ufak bir çabayla mümkün. Kafayı kaldırmak artık sadece bedenin bir hareketi değil, aynı zamanda bir uyanış anlamına geliyor.

Dünyadan uzaya:2020 yılına varmadan Çin, yapay ay ve yapay güneş oluşturmayı, Japonya yapay meteor yağmuru meydana getirmeyi, ABD ise Mars’taki yaşam olasılığının en yüksek olduğu bölgeye inmeyi planlıyor. Son görevin amacı kolonizasyondan bir adım öncesi.

İnsanoğlu ilk olarak içinde yaşadığı gezegeni keşfetti, devamında sonuna kadar kullandı, şimdi evrenin geri kalanını keşfetmek arzusunda. Peki bu durum, dünyanın öneminin hafifletiyor mu? Hayır, aksine önemini artırıyor. Zira her yolculuk için bir başlangıç noktası vardır. Ne kadar ileri giderseniz gidin beden olarak olmasa bile zihin olarak başlangıç noktasına geri dönmek zorunda kalırsınız.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık