loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 23 Mart 2018, Cuma 10:00
AV. ARZUSABUNCU

AV. ARZU SABUNCU

ÇOCUKTAN GELİN OLMAZ!!!-1

Ülkemizde, 21.Yüzyılda “ Çocuk gelin sorunu” olarak çocuk ve gelin kelimelerini yan yana bile getirmekten dahi utanç duymalıyız. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve kadına yönelik şiddetin hem nedeni hem sonucu olduğundan, bu kısır döngüden çıkış ancak kararlı ve tutarlı devlet politikası ile mümkündür.

2002 yılında Medeni Kanunda yapılan değişiklikle evlilik yaşının yükseltilmesi ile başlayan farkındalık yaratma süreci maalesef ki siyasi iktidarın bu konuda ki samimiyetsiz ve tutarsızlıklar ile dolu söylemleri baltalamıştır.

Hangi nedenle olursa olsun çocuk yaşta evlilik demek;

Çocuğun eğitiminden ,

Evliliğe ve sahip olmak istediği çocuk sayısı konusunda özgürce karar vermekten ve çalışma yaşamından, insan haklarını kullanmaktan yoksun kalması,

Ekonomik bağımsızlığının olmaması,

Cinsiyete dayalı ayrımcılığa ve şiddetin her türüne katlanmak zorunda kalması,

Cinsel sağlık ve üreme sağlığının zarar görmesi ve 16 yaş altında olanlar için resmi nikahlı eşe tanınan haklardan mahrum kalması demektir.

Çocukluk hakları ellerinden alınan çocukların yaşamlarının ileriki dönemleri de olumsuz olarak etkilenmektedir.Gelişme döneminde olan bir çocuk evlilik ile ağır bir yük altına girmektedir.Evlilikler psikolojik sorunların yanı sıra depresyon ve intiharları beraberinde getirmektedir.

2009 yılında dört ilde yapılan inceleme ile TBMM Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre; çocuk yaşta evliliğin nedenleri arasında ekonomik yoksunluk, geleneksel ve dini inançlar, toplum baskısı ve kullanılan dil, eğitimsizlik, evdeki aile içi şiddetten kaçma arzusu ve sosyal baskılar temel nedenler olarak gösterilmiştir.

Çocuk yaşta evliliklerin önlenebilmesi için ;

-Tarafı olduğumuz Çocuk Hakları sözleşmesi ile Türk Medeni Kanunu,Çocuk Koruma Kanunu,Türk Ceza Kanunu’nun da yer alan çocuk tanımı ve çocuk sayılma yaşları birbirinden farklı olup,uygulamada hak ihlallerine sebep olmaktadır.Bu sebeplerle  yasal düzenleme yapılarak ortak bir çocukluk yaşı ve  çocuk tanımı yapılmalıdır.

-4+4+4 kesintili eğitim sisteminin erken yaşta evliliklerin en büyük etken sebeplerinden birisi olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde kanıtlanmış olup,eğitim sistemi 12 yıllık zorunlu, kesintisiz ve örgün eğitim sistemi olarak belirlenmelidir.

-Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi kapsamında  yer alan evliliğe izin konularında Aile Mahkemesi Hakimleri, Çocuk Mahkemesi Hakimleri ve Savcılar ile ortak çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca küçük yaşta evliliklerde evliliğe izin dosyalarında uzmanlardan rapor alınarak ve yargılamalar duruşmalı yapılmak suretiyle karar verilmelidir.

Bu konu kapsamlı ve çok önemli olduğundan haftaya devam edeceğim…..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık