loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 23 Şubat 2018, Cuma 10:00
AV. ARZUSABUNCU

AV. ARZU SABUNCU

TÜKETİCİNİN SORUNLARI VE ŞİKAYET PROSEDÜRÜ

Tüketici hakları konusunda oluşturulan dernek ve sivil toplum kuruluşları vasıtası ile iletilen şikayetlerde görülmektedir ki  tüketicilerin mevcut kanunun yetersiz kaldığı veya her gün değişen alış-veriş koşullarının yeni sorunları beraberinde getirmesi ile birlikte tüketicin sorunları tam olarak çözüme kavuşamamaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır;

-Ayıplı mal nedeniyle imalatçı, ithalatçı, üretici, bayi ve acente gibi satıcı ve aracıların tüketiciye karşı müştereken müteselsilen sorumlu olacağı ilkesi benimsenmiştir.Bu düzenleme dolayısıyla ayıplı maldan zarar gören tüketici ,yukarıda belirttiğimiz seçimlik hakları, bu sorumlulardan herhangi birine ya da hepsine birden yöneltmek imkanına sahiptir. Bu kişilerce satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi yani bu kişilerin kusursuz olmaları,ayıptan kaynaklanan sorumluluğu ortadan kaldırmaz. Yani buradaki sorumluluk,kusurun varlığı aranmayan bir kusursuz sorumluluk örneğidir. Fakat bu sağlam güvenceye rağmen ,tüketicilerin bu lehte düzenlemenin pek farkında olmadıkları ve ayıplı mal ve hizmet satışı karşısında gerekli hukuki imkanları kullanamadıkları gözlenmektedir.

-Tüketici kredilerinde kabul edilen güvence sisteminin ,bu kredilere yönelik talebi arttırılacağı muhakkaktır. 2003 değişikliği ile tüketicilerin konut ve tatil amaçlı ihtiyacını karşılamak amacıyla aldıkları tüketici kredileri de düzenleme kapsamına alınmakla birlikte, tüketici kredileri konusunda tüketicilere cayma hakkı tanınmış olmakla birlikte,tüketici kredileri konusunda tüketicilere cayma hakkı tanınmamış olması yine de bir eksikliktir. Uygulamanın Avrupa birliği ile uyumluluk göstermesi için kanunda bu yönde düzenleme yapılması gereklidir.

-4077 sayılı Kanunda tüketici kredileri ile ilgili özel ve ayrıntılı bir düzenleme bulunduğu halde ,kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ve ikinci el otomobil satışlarının bağlı kredi yöntemi ile yapılması durumları için özel bir düzenleme bulunmadığı görülmektedir. Bu gibi sorunlu alanlarda da ,özel düzenlemenin yapılması ve mesela tüketiciye bu sözleşmelerden  belli bir süre içinde cayma hakkı tanınması yararlı olacaktır.

-Tüketime konu ürünlerde belli bir paketleme ve ambalaj standartının bulunmaması da,tüketici aleyhine önemli sorunlara yol açmaktadır. 4077 sayılı kanunda bu yönde bir hüküm olmaması da bir eksiklik sayılabilir.

-4077 sayılı kanunda belirtilen mal ve hizmetlerin üzerine bunların fiyatını belirleyen etiket koyma zorunluluğu maalesef ülkemizde yeterince uygulanmamaktadır. Bu konuda görevli belediyeler yetersiz kalmakta ve tüketicilerde duyarsız kalmayı tercih etmektedirler.

-Promosyonlu ve piyangolu satışlar, tüketiciyi temel rekabet unsurları olan kalite ve fiyattan uzaklaştırarak gereksiz yere alışveriş yapmaya itmektedir.Bu sebeple gerek basın sektöründe gerekse diğer piyasalarda  yapılanhediyeli satışlar azami değer olarak sınırlandırılabilir.

-15 Ocak 2004 tarihinde kabul edilen 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu önemli ve ileri bir adımdır.  Fakat bu düzenlemenin e-ticaret,kişisel verilerin korunması,elektronik ödeme sistemleri çevre alanları da kapsayacak şekilde tamamlanması şarttır.

ŞİKAYET PROSEDÜRÜ NASILDIR?

-Tüketiciler karşılaştıkları hukuki problemleri gidermek amacıyla tercih edeceği  yargı yolu şu şekildedir; Malın veya hizmetin değerinin6.860.00-TL’nin altında kalan uyuşmazlıklarda Tüketici sorunları hakem heyetlerine , 6.860.00-TL ‘nin üstünde kalan uyuşmazlıklarda Tüketici mahkemelerine başvurmalıdırlar.

- Tüketicilerin yargı yolu ile korunmasında kolaylık sağlanmak üzere tüketici davalarının, tüketici ikametgahı mahkemelerinde açılması imkanı sağlanmıştır. Tüketici davalarında bilirkişi ücretlerinin Bakanlıkça özel ödenekten karşılanması getirilmiştir.

 Son olarak ,İhtiyari Arabuluculuk  yöntemi ile de uyuşmazlığın çözülmesi yolunu tercih edebilirler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık