loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0446
  • Euro 6.5555
  • GR ALTIN 307.28
  • ÇEYREK 502.4

  • 23 Ağustos 2019, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

AFAD: AFETLE MÜCADELE MİLLİ MÜCADELE

Samsun Valisi Osman Kaymak, Sivil Savunma ve Afet İşleri Genel Müdürlüğünün yerine kurulan T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depremin 20.yılını ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ ilan ettiğini belirterek,

‘Deprem kuşağından kaynaklanan depremlerin, iklim değişikliğinden kaynaklanan heyelan ve sellerin olacağını, ancak afetlerle birlikte nasıl yaşanacağını ve afetlere karşı nasıl önlem alınacağını bilirsek ve yeterli önlemleri alırsak, afetlerde can ve mal kayıplarını ortadan kaldırabiliriz’ dedi ve risk tehdidi sıralamasına göre değişik illerdeki binaların risk tehditlerinin giderileceğini söyledi.

Samsun AFAD’ın örnek teşkil edecek çalışmaları sonucu afetle mücadeleye kazandırdığı araç, gereç, donanım  ve birçok yenikle; Samsunlular diğer illere göre daha şanslı ve emin ellerde olsa da Türkiye’nin afetle mücadelede yapması gereken çok şey var. Tüm ilgili kurum ve kuruluşlar, vatandaşlar tam bir seferberlik içinde mücadeleye katılmadan, herkes ne zaman ne yapacağını ve yapmayacağını öğrenmeden, afetle mücadelede beklenen sonuç elde edilemez.

Deprem değil; depreme dayanaksız binaların, heyelanlar, seller değil; o bölgelerdeki yanlış yerleşim yerlerinin can ve mal kayıplarına neden olduğu, yağmurun değil; önü kesilen suların sellere, baskınlara, boğulmalara neden olduğu yaşanan felaketlerde açık ve seçik görüldüğü halde yanlışlıklar da felaketler de devam ediyor.

Direksiz salon elde etmek için apartmanın kolonlarını kesenle bindiği dalı kesen arasında fark olmadığı halde, bindiği dalı kesmeyip, kolonu kesen tehlikenin farkında olmadığı için bunu yapıyor. Cesareti cehaletinden kaynaklanıyor.  Bu nedenle afetle mücadelenin ilk adımı eğitimdir. Göz olanı, akıl olandan ders çıkararak olacağı, geleceği görür.

Strateji fırsat ve tehditleri bir arada görebilme, fırsatlardan sırasıyla yararlanma, tehditlere karşı da sırasıyla önlem alabilme becerisidir. Sebepler değişmeden sonuçlar değişmez; aynı şey yapılırsa aynı sonuç elde edilir, farklı sonuç beklemek ahmaklığın tanımlarındandır.

Akmayan sular; deniz ve göllerde olduğu gibi; akan sular; ırmak ve derelerde de kıyı kenar çizgisi olduğu halde dere yataklarına ev yapılmasına izin vermek felakete davetiye çıkarmaktır. Kendine ait olmayan derenin içine ev yapıp selden mağdur olanların zararlarını devlet, tazmin ederse veya kamuya ait olan dere yataklarını kanunsuz yapılaşmadan dolayı yeniden kamulaştırırsa kıyı kenar çizgisi işgalleri de felaketler de sürer gider.

Samsun/Canik’te 4 Temmuz 2012’de, ‘derelerin üstünün kapatıldığı, üzerine AVM yapıldığı, küresel iklim değişikliği nedeniyle kısa sürede çok yağmur yağabileceği’ hem köşe yazımda hem de TV programında doğrudan hatırlattığımda ilgililer her türlü önlemleri aldıklarını söylemelerine rağmen, 3 gün sonra meydana gelen sel baskınlarında 14 kişi boğularak hayatını kaybetti. Yağmura göre altyapı yapmayan belediyeler ve DSİ, yaptıkları altyapıya göre yağmayan yağmuru felaketten sorumlu tuttu. Yargılama sonucunda hiçbir kurumda kusur bulunmadı.Afetle mücadele milli mücadele gerektirir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık