loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.6913
  • Euro 6.3238
  • GR ALTIN 272.37
  • ÇEYREK 445.33

  • 20 Mayıs 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ATATÜRK SİYASETİ BİRLEŞTİRDİ

Yıkılan Osmanlı’nın küllerinden yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk için Batılılar, ‘Osmanlı hastaydı! 1.Dünya Savaşı’na dayanamadı öldü. Ancak paramparça olmuş Osmanlı bakiyesinden bir adam yapay bir millet yarattı, o adamın adı Mustafa Kemal Atatürk’tür’ diyor. Kırılan değerli vazo, yapıştırılarak aynı değeri kazanmasa da parçalan milleti ve vatan topraklarını Atatürk yeniden birleştirmeyi başardı.

Son yıllarda Atatürk düşmanlığı alenileşse de üstün fikir karşısındaki tüm fikirler, üstün fikrin gelişmesini sağlayan gübre vazifesi görür. Atatürk de tartışıldıkça daha iyi öğrenildi, herkes kendini Atatürk’e yakın hissetme ihtiyacı duydu.

Atatürk, parçalanan milleti birleştirdiği gibi siyaseti de samsun’da birleştirdi. İYİ Parti Gen Bşk Akşener dışındaki tüm gen başkanlar Samsun’da bir araya geldi. Akşener 100. Yıl etkinliklerinin 3 gün kala duyurulmasını sert bir şekilde eleştirdi ve kendi programları nedeniyle katılamayacaklarını bildirdi.

Kurtuluş Savaşı’nı Samsun’dan başlatmak, stratejik değil; zorunluluktu. Atatürk Amasya Genelgesi, Sivas, Erzurum Kongreleri’ni yapmak Türk milletini Kurtuluş Savaşı’na hazırlamak için Samsun’a gelmişti.

 Samsun üzerinden değil de başka yoldan Amasya’ya gitmesi korkaklığın ifadesi olurdu ki hareketi başlatmadan bitirirdi. İlber Ortaylı kadar Atatürk de Samsun yolunun stratejik olmadığını, tehlikelerle dolu olduğunu, ancak bu tehlikeleri göze alması gerektiğini biliyordu.

Bir hafta kaldığı Samsun’da, Atatürk Samsunluların Kurtuluş’a hangi yolla ne kadar katkı sağlayacağını öğrenmek isterken, Samsunlular İngiltere’nin sömürgelerinden getirdiği askerlerin de korumasında Türklerin mal ve can emniyetini tehdit eden Ermeni ve Rum çetelerine karşı Atatürk’ten asker istiyordu.

Aydını olmayan, kozmopolit, Türk nüfusun az olduğu, mal ve can güvenliğinin güvence altında olmadığı bir şehir merkezinden kurutuluşu başlatmanın sadece doğru değil; mümkün olmayacağını gören Atatürk Havza’ya hareket etti.

Atatürk aradığı mücadele ruhunu, inanç ve kararlılığı kısmen de olsa Havza’da buldu. Kongreler tamamlanıp kurtuluş ateşi tüm Anadolu’yu sardığında yaşlılar genç, çocuklar büyük, kadınlar erkek gibi performans göstererek, adeta herkes; milletin tamamı asker oldu, cepheye koştu.

KÖTÜNÜN EN KÖTÜSÜ

Almanya’yla birlikte kaybettiğimiz savaştan yalnız başımıza galip çıkamayacağımızı iddia edenler, ABD veya İngiltere sömürgesi olmamızın kötünün iyisi (ehvenişer)  olacağını söyledi. Atatürk manda ve sömürgecilik hiçbir şekilde iyi olamayacağını, kötünün iyisinin kötünün en kötüsü olduğunu, tek yolun ya bağımsızlık ya da ölüm olduğunu söyledi.

Saidi Nursi ve İskilipli Atıf’ın başını çektiği gruplar, savaşılması durumunda tamamen yok olunacağını ileri sürerek, kurtuluş mücadelesini baltalamaya çalıştı, işgalci Yunanistan’la işbirliği yaptı.

Dört yıl savaşmış, cepheden cepheye koşmuş, yenilmiş, orduları dağıtılmış, silahlarına el konulmuş, vatan toprakları emperyalist devletlerce paylaşılmış bir ulusun Atatürk sayesinde düştüğü yerden ayağa kalkması, topraklarındaki işgali sonlandırması, işgal altındaki tüm ülkelere örnek olmuştur. 

PKK’nın Kandil’de yuvalandığı gibi; Tekkeköy’ün yüksek kesimlerinde ve 19 Mayıs’ın Nebiyan dağında üstlenen Rum çetelerle jandarma baş edemeyince, Atatürk, adamları gerilla savaşında jandarmadan daha başarılı olan Topal Osman’a görev verir, Rum çeteler yuvalarında yok edilir. Böylece Samsun’un mal ve can emniyeti sağlanır. Olaydan yaklaşık 100 yıl sonra Fener Rum Patriği ölenlerin Rum siviller olduğunu iddia edip ayın düzenlemesini sessizce seyrettik.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık