loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 11 Kasım 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ATATÜRK; YÜKSELEN DEĞER

Rahmet ve minnetle anılması, fikir ve düşünceleri yaşatılması gereken Atatürk yeterince anlatılmadığı için, düşmanlarının saldırıları karşısında yasayla korunur duruma düşmüştü. Ak Parti iktidarıyla birlikte Atatürk’ü koruma kanunu aşındırılınca, Atatürk’e en ağır hakaretler bizzat etkin ve yetkin yerlerden gelmeye başladı.

Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkanların torunları adeta Atatürk’e de ailesine de küfür ederek pirim yaptılar. ‘Kötü köpek sürüye kurt getirir’ misali; iftiralar Atatürk’ü yeniden gündeme taşıdı. Üstün fikrin yanındaki diğer fikirler, üstün fikrin büyüyüp, gelişmesi için gübre vazifesi görür. Sönmeye yüz tutan ateş harlandı, uyuyan dev uyandı. Milli bayramlar her zamankinden daha büyük coşkuyla kutlandı, Atatürk her zamankinden daha büyük saygı, özlem, minnet ve rahmetle anıldı. İstiklal marşı söylenirken bacak bacak üstüne atıp oturanlar ayağa kalktı, 10 Kasım törenlerinde elleri cebinde gezenler, saygı duruşunda bulundu, adeta hayat durdu.

 Kuran’ı yasaklamadığı, kendi parasıyla Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’a tercüme ettirdiği ve herkesin Şanı Yüce Allah’ın emir ve yasaklarını anlayıp, emirlerini yerine getirmesini, yasaklarından kaçınmasını sağladığı görüldü.  Böylece kendi istek ve arzularını İslam’ın gereğiymiş gibi sunan sahte hocaların takkeleri düştü, kelleri göründü, itibarları sarsıldı. Sarıkla itibarlarını sürdürmeye çalışanların itibarı da ‘sarığın yasaklanmasıyla’ ortadan kaldırıldı. Vergi vermeyen, askere gitmeyen, istediğini medrese eğitimine alarak askerden muaf tutan sahte din adamlarının yetkileri elinden alınınca var güçleriyle Atatürk’e saldırdılar.

Bu sahte din adamları kendi çıkarları için,  bugün Fethullah Gülen’in yaptığını o zaman yapıyordu. İşgal güçleriyle, millet ve devlet düşmanlarıyla işbirliği yapan bu sözde hocaların asılmasına ‘Müslümanlara kıyıldı’ diyenler, Gülen’i eleştirenlere ‘Ağzını çalkala da Gülen’in adını ağzına al’ diyenler bugün Fethullah Gülen’e idam istiyor.

Demek ki Atatürk hocaları değil; işbirlikçileri astırmıştı, Atatürk aldanmamıştı. ‘Gülen Cemaati; FETÖ/PYD’nin altı ibadet yapmıyor’ muydu? Demek ki dindarlar da devletin silahını millete çeviriyor, katliam yapabiliyor; içerde ve dışarda ‘Allah’ diyenler birbirini boğazlayabiliyor.

Cumhurbaşkanı/Ak parti Gen Bşk Erdoğan 10 Kasım resepsiyonunda, ‘Ülkemizde yıllardır en büyük ticaret 'Atatürk' ve 'Cumhuriyet' ticaretidir. Ne Atatürk’ü ne de Cumhuriyeti bu istismarcı zihniyetin insafına terk etmedik, etmeyeceğiz. Atatürk’ün tarihi bir şahsiyet olarak kendisinin milletimizin gönlündeki yerine asla halel getirmez’ dedi.

Atatürk ve cumhuriyet ticareti yapıldığı, Atatürk’ün yasayla korunacak duruma düşürüldüğü doğrudur, ancak eksiktir, eş zamanlı olarak din ticareti de yapılmıştır. Atatürk’ten, Atatürkçülerden, Atatürkçülükten geçinen sözde Atatürkçüler olduğu gibi Müslümanlardan, Müslümanlıktan geçinen sözde Müslümanlar da var.

 Atatürk gibi; İslam da siyasete ve ticarete alet edilmiştir. Atatürkçü ile Atatürkçü geçineni, Müslüman’la Müslüman geçinen karışmıştır. Bu durumdan kurtulmanın ve aynı duruma bir daha düşmemenin yolu, İslam ve Atatürk’ün doğru öğrenilmesinden ve öğretilmesinden geçer. İyi Müslüman aynı zamanda iyi bir Atatürkçüdür. İyi bir Atatürkçü aynı zamanda iyi bir Müslüman’dır. Aksi bir durum söz konusuysa ya Atatürkçü gerçek Atatürkçü değil ya da Müslüman gerçek bir Müslüman değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık