loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 21 Ekim 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

BAHÇELİ ‘İLKADIM’I ÖRNEK VERDİ

MHP Gen Bşk Bahçeli, dünkü grup konuşmasında ‘Askıda ekmek uygulamasına’ gelen tepkiler üzerine, uygulamanın yeni olmadığını, ilk kez 2012’de Samsun/İlkadım Belediyesi’nde uygulandığını belirterek, ‘paylaşırsak tok, paylaşmazsak yok oluruz’ dedi ve eleştirenleri daha sert bir dille eleştirdi.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,  MYK toplantısında ‘Bu bütçe millete ekmeği ancak askıda gösterir’ derken, İYİ Parti Gen Bşk Meral Akşener ‘Türkiye’nin gerçeği askıda ekmek kampanyası’ dedi. DEVA Partisi Gen Bşk Ali Babacan, ‘Güçlü devlet, vatandaşını ekmeğe muhtaç bırakmaz’ ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü, müdürlüğü sırasında Ak Parti ambalajlarıyla haber yaptığını unutarak , kampanyanın tanıtımında askıda ekmeğin yanında Bahçeli’nin posterinin bulunmasını eleştirdi. 

İYİ PARTİDE ÇATLAK BÜYÜYOR!

Buzdağının görünmeyen kısmı gibi partilerin aldığı oylar kadar hatta ondan daha önemlidir, oy verilebilirlik oranları. Bir defaya mahsus bir parti kendi özelliklerinden değil de konjonktür; özel şartlar gereği yüksek oy alabilir sonra da yok olabilir. Ancak ‘oy verilebilirlik oranı’ yüksek partiler, yüksek oy almasalar da hiç yok olmazlar.

Ak Parti’nin Türkiye genelinde oy verilebilirlik oranı en yüksek yüzde 64, CHP’nin yüzde 35’ ken MHP’nin yüzde 90’dı.  Başka bir ifadeyle, Ak Parti’nin en yüksek oy aldığı zamanda seçmenin yüzde 36’sı hiçbir şekilde Ak Parti’ye oy vermem derken,  MHP oy vermem diyenlerin oranı sadece yüzde on civarındaydı. MHP yaptıkları ve yapmadıkları, söyledikleri ve söylemedikleri, gösterdiği ve göstermediği adaylarla bu oranı yüzde doksanlardan onlu rakamları indirdi.

İYİ Parti’nin oy verilebilirlik oranı bir anketle tespit edildi mi bilmiyorum, ama şunu biliyorum ki İYİ Parti, partiler arası oy geçirgenliğinin merkezindedir. Partisinden memnun olmayan herkesin gidebileceği bir partidir. Daha önce de uyarmıştım; parti içi dengeler iyi korunamazsa, kolay gelinen yerden kolay gidilir. Genel başkan yetki devri yapabilir, ancak sorumluluk devri yapamaz. Yetki verdiği herkesin sorumluluğunu taşır.

Parti disiplini; milletvekillerinin refüze edilmesi veya baskı alınması değil; kimin nerede neyi yapacağının veya söyleyeceğinin belirlenmesi, hareket beraberliğinin sağlanmasıdır. Bir fikir oluşturulana kadar herkes olumlu veya olumsuz düşüncesini söyler, fikir oluştuktan sonra herkesi bağlar, fikre katılmayanlar da fikrin gerçekleşmesine katkı sağlar.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ İYİ Parti İstanbul İl Başkanının FETÖCÜ olduğunu söyledi. Ak Parti sözcüleri ve medyadaki uzantıları bunun suç duyurusu olduğunu ve savcıların gereğini yapacağını ileri sürüyor. Bence de suç duyurusudur, ancak gereği nedir?

 Savcılar Özdağ’ın suç duyurularını dikkate alsaydı, tüm mahkemeler sadece bu suç duyrularıyla ilgilenmek zorunda kalırdı.  Özdağ bir kez değil; bin kez suç duyurusunda bulundu, Ak Parti’yle ilgili olanların hiçbiri dikkate alınmadı, bin duyurudan bir tanesi içlerinden seçilip dikkate alınırsa hukuka gölge düşer.

T.C. Devleti’nin her türlü terör örgütüyle mücadeleyi hangi kurallara göre yapacağını gösteren kanun ve kuralları, bu kanun ve kuralları uygulayan kurumları vardır. Kimin suçlu veya hangi örgüt mensubu olduğu yasayla belirlenen terör suçlarını işleyip işlemedikleriyle belirlenir. Özdağ’ın bildiğini devletin bilmemesi asla kabul edilemez. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık