loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 09 Ocak 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ÇİFTLİK İÇİN REFERANDUM YAPILMALI

Samsun BB Mustafa Demir, Çiftlik Caddesi’nin trafiğe açılıp açılmamasıyla ilgili yaptırdığı ankette yüzde 63 oranında ‘açılsın’ çıktığını açıkladı. Kimin, kime uyguladığı belli olmayan anketler,  kendisine soru yöneltilen deneklerin tercihini belirlemek için değil, denekleri yönlendirmek (manipüle etmek), onlar adına istenilen sonucu çıkarmak için yapılır. Anketi yaptıran istediği sonucu açıkladıktan sonra anketin yapılıp yapılmadığının bir önemi kalmaz. Anketle tahmini, referandumda ise kesin sonuç elde edilir. Kaldı ki anketi kimin/kime yaptığı belli değilse; ankette çıkan sonucun da bir değeri olmaz.

Demir, anket değil; Çiftlik Mahallesi’ndeki iş yeri sahibi,  çalışan ve orada oturanların yanında caddede bulunan veya cadde trafiğe kapalı olduğu için oraya gelmeyen veya gelemeyenlerin de görüşünü belirleyen ‘evet/hayır’ referandumu yaptırmalıydı. Cadde’nin geleceği için Çiftlik Caddesi’ne öyle veya böyle gelenlerin görüşü değil; gelmeyen veya gelemeyenlerin görüşü daha önemlidir.

Daha önce ‘hava parası’ alan iş yeri sahipleri bugün kira parası alamıyorsa bir sorun var demektir ki sorunun çözümünde rol alsın veya almasın değişiklik ister. Genel ekonomik krizin dışında ulaşımdan kaynaklanan sorunun çözümünde gelmeyen veya gelemeyenlerin rolü ancak referandumla belirlenebilir. Çiftlik ’teki bankaların 56’lar’a taşınması genel ekonomik krizle izah edilemez.Bankalar Çiftlik caddesinden ayrılıyorsa orada bir sorun var demektir.

Cadde’nin trafiğe açılmasıyla hangi sorun nasıl çözülecek? Her iş yeri sahibi kendi önüne arabasını mı çekecek? Cadde’ye ulaşım nasıl sağlanacak? Cadde’de trafik nasıl düzenlenecek?  Park sorunu nasıl çözülecek, açık ve seçik şekilde izah edilmelidir. Bunun için de çok daha kapsamlı; geniş kitlelerin görüşünü yansıtan bir referandum yapılırsa caddenin geleceği öngörülebilir.

Aksi durumda daha önce ‘kapansın’ diyen esnafın şimdi ‘açılsın’ demesi gibi çelişkili durumlar ortaya çıkar. Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgarın yararı olmadığı gibi; kimin kime yaptığı, kimin ne dediği belli olmayan anketle caddenin trafiğe açılıp-kapanmasının da sorunun çözümüne katkısı olmaz. Bunca eziyet birkaç iş yerine ulaşım sağlayıp, kirasını yükseltmekten başka bir işe yaramaz.

İRAN GÖSTEREREK VURDU

İran Kasım Süleymaniye yapılan saldırıya ABD’nin özellikle Irak’taki üslerine saldırarak cevap vereceğini, bu neden sivillerin üslerden en az 1 km uzaklaşmalarını istemişti. Bu açıklama üzerine Trump’ Irak’tan çekildiklerini açıklamıştı. Süleymani’nin cenazesinin kaldırılmasının ardından beklenen saldırılar başladı ve Irak’taki ABD üsleri İran’ın karadan karaya atılan; her türlü başlık takılabilen, nükleer, kimyasal ve biyolojik başlık ya da birden fazla başlık bulundurabilen güdümlü ya da güdümsüz atılabilen balistik füzelerinin hedefi oldu, İran üsleri vurdu.  İran ABD üslerini vurarak kaybettiği prestiji korurken, ABD İran’ın önemli bir generalini ve de İran yanlısı Irak’ta faaliyet gösteren Haşdi Şabi’ Ordusunun 2. Adamını öldürerek Ortadoğu’da güç olduğunu gösterdi.

Füzelerin başlıklarına göre; yıkıcı veya yok edici güçleri değişiyor. ABD ve Avrupa’dan gelen haberlere göre; bugüne kadar ölçüsüz açıklamalar yapan Trump İran saldırısından sonra soğukkanlılığını korudu. Amerikan üslerinin vurulduğu doğrulandı, ancak can kayıpları doğrulanmadı.

Erdoğan-Putin ortak açıklamasında ABD ve İran’a sağduyu tavsiye edilirken, Putin, Türkiye’de yaptığı açıklamada ‘Basra Körfezi’nde oluşan gerginlik ve gerilimin, temel sebebinin ABD’nin uyguladığı orantısız ve haksız güç kullanımıyla İran vatandaşlarını öldürmesidir’ dedi. Türkiye ve Rusya Ortadoğu’daki birçok meselede ortak hareket edeceklerini, Libya’da ateş kes talep ettiklerini açıkladı.

İran’ın nükleer faaliyetlerini, balistik füze kapasitesini sekteye uğratacak bir saldırı ihtimalinin Rusya ve Çin’i de çatışmaya çekeceği, İran’ın çok ağır hasar alacağı, İsrail’in ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği göz önüne alındığında ABD’nin İran topraklarına saldıracağı ön görülmüyor. İran’da düşen yolcu uçağının atılan bir füzeyle düşürüldüğü iddiasını İran yalanladı. Kara kutu bulundu. Pilot teknik arıza bildirmedi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık