loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 29 Ekim 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

COVİD-19 TESTİ NEDEN YAPILAMIYOR?

İlgililerin ‘yeterince test kiti olduğu’ açıklamasına rağmen, Samsun’da potansiyel tehdit altındakilere bile Covid-19 testi yapılamıyor. ‘Türkiye'de Covid-19 testlerinde ayrıcalık mı yapılıyor?’ sorusu akla geliyor. Acil gerekmeyenlere test yapılırken, hastalara test kalmıyor mu? Kime test yapıldığı bilinmiyor. Test müracaatları geri çevrilenlerin daha sonra corona olduğu ortaya çıkıyor.

Vaka:

Yaşlı kadın covid-19 hastası ve durumu ‘Şanı Yüce Allah’tan umut kesilmez’ derecesinde. Tüm septomlardan sonra belirli dereceye gelen yaşlı kadının corana olduğu belirleniyor. Kadına bakan, kadınla yakın temas içerisinde olan oğlu haklı olarak corana testi yaptırmak istiyor, ancak nereye başvursa sonuç alamıyor. Corona belirtileri soruluyor, bireyin beyanına göre; belirtiler görülmediği gerekçesiyle bir türlü test yapılmıyor.

Nihayet kazayla ciddi bir şekilde eli kesiliyor, ambulansla acile kaldırılıyor. Müdahalede corona pozitifle yakın temasının olduğunu söylüyor. Bu sefer teste yönlendiriliyor ve corona pozitif çıkıyor. Yani taşıyıcı istediği hatta zorladığı halde test yaptıramıyor, kaza ve tesadüf sonucu test yaptırılabiliyor. Üniversite öğrencisi temaslı, kız yeğeni de tat ve koku alamadığını belirtmesine rağmen, ona da test yapılmıyor. Test yapılmayacaksa, corona olanlara ‘yakın temasta olduğu kişiler’ laf olsun diye mi soruluyor?

Testi pozitif olanlara, belirtiler (septomlar) ileri derecedeyse ya ilaçları ya da reçetesi veriliyor 14 günlük karantinaya;  evine toplu ulaşım araçlarıyla gönderiliyor. Belirtiler ileri derecede değilse corona pozitif olmasına rağmen, ilaç yerine ‘tavsiye’ verilip yine evine; karantinaya toplu ulaşım araçlarıyla gönderiliyor. İnanılmaz ama gerçek durum bu.

 Evine giderken birilerine bulaştırma riski kimsenin aklına gelmediği bir tarafa, belirtiler ileri derecede değilse ve 10 günlük karantina süresince hastanın durumu kötüye gitmemişse yeni test yapılmadan; pozitif sonucun negatife dönüşüp dönüşmediğine bakılmadan hastaya ‘maskeni tak işine git’ deniliyor.

Virüs testi pozitif çıkan vakaların temaslı olduğu kişileri takip etmek için bir araya gelen filyasyon ekibi ne iş yapar? Gerçekten vakaların temaslılarını takip ediyorlar mı? Evine gönderilen taşıyıcılar yeterince takip edilmezken, yakınları; temaslıları hiç takip edilmiyor. Sözü edilen hastanın evde olup olmadığı, edilen telefon üzerine balkona veya cama çıkarak kendisini göstermesiyle belirleniyor. Filyasyon takibi evde yoklamayla yetiniyor.

Coronayla böyle mücadele edilemez. Vatandaş her şeyi sağlık çalışanlarından, ilgiler de her şeyi vatandaştan bekliyor. Kamu imkanlarıyla yapılmayan test, özel sektörde, muayene, görüntüleme, tahlil, tetkik derken en ucuz 400 TL veya bin iki bin TL. tutuyor.

Tüm hastalıklar önce teşhis sonra tedavi edilir. Corananın teşhis yöntemi test sonuçlarıdır. Test yapılmazsa belirtisiz (septomsuz) hasta veya taşıyıcı nasıl belirlenecek? Bağışıklık sisteminin gücü v.s. nedenlerle belirti göstermeyen corona virüsü taşıyıcılar da ileri derecede belirti gösterenler gibi virüsü bulaştırabiliyor.

Belirti gösterenlerden korunmaktan daha zordur belirti göstermeyen pozitif hastalardan korunmak. Bilinen düşmana karşı önlem almak, bilinmeyen düşmana karşı önlem almaktan daha kolaydır. Asıl mücadele belirtisiz taşıyıcılarla yapılması gerekirken onlar serseri mayın gibi aramızda dolaşıyor.

‘ölen ölür, kalan sağlar bizimdir’ denilerek, kitlesel sürü) bağışıklığı yöntemine geçilmişse ki öyle görünüyor. Yeni durum vatandaşa açık ve seçik bir şekilde neden anlatılmıyor?

Hayatta kalmanın tek yolu; maske, mesafe, temizlik ve karantina kurallarına uymaktır. Siz kendinizi korumazsanız, sizi kimse koruyamaz. Yarın lazım olduğunda bulabilmek için, kan ve organ bağışlayın, Donör olun, hayat kurtarın!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık