loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 09 Kasım 2019, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

CUMHUR İTTİFAKI’NDA ÇATLAK MI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  farklı etkinliklere katıldığı Samsun’da Ak Parti’de belediye başkanlarıyla görüşme yaptığı halde MHP Samsun teşkilatından kimsenin katılmaması, ‘Cumhur İttifakı’nda çatlak yorumlarına neden oldu. Gerek samsun’daki yerel seçimlerde gerekse İstanbul’da iptal edilen seçimin tekrarında alanlarda faaliyette olan MHP Samsun İl teşkilatı ve İl Başkanı Abdullah Karapıçak, masada olmayışları ve ‘ittifakta çatlak’ yorumlarıyla ilgili olarak, Sayın Bakan’ın ziyaretinden haberlerinin olmadığını, etkinliklerin hiçbirine davet edilmediklerini, Ak Parti yetkilileri ise Albayrak’ın ziyaretinin Ak Parti İl teşkilatının ev sahipliğinde değil; banka ve iş çevrelerinin faaliyeti olduğunu için, MHP’yi davet etmediklerini, Ak Parti ziyaretinin de spontane geliştiğinin belirtilmesi üzerine bir sorun olmadığını söyledi.

MHP’nin davet edilmemesinin sebebinin ittifak’ta sorundan değil; değil; organizasyon noksanlığından kaynaklandığı açıklansa da programın bir gün öncesinden belli olması soru işaretlerini akla getirdi.

ATATÜRK’ÜN AMERİKALILARA BAKIŞI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyorum. Sözde Atatürkçüler Atatürk’ü yasayla korunacak hale getirirken, sözde Müslümanlar son yıllarda Atatürk düşmanlığının dozunu yükselttikçe yükseltti, alçakça, ahlaksızca saldırılar etkin ve yetkin yerlerden de geldi. Karanlıkta görebilen, toplumun kanını emen, milletin ahlak ve namusuna musallat olan bu sözde Müslüman gerçekte yarasalar saldırdıkça Atatürk daha iyi anlaşıldı.

Tartışma üstün fikrin beslenmesine katkı sağladı, Atatürk düşmanlığı gübre vazifesi gördü. İyi Müslüman Atatürkçü, iyi Atatürkçü Müslüman olması gerekirken, Atatürk’ten, Atatürkçülükten, Atatürkçülerden geçinenlerle, Müslümanlardan, Müslümanlıktan geçinen sözde Müslümanlar aynı şekilde Atatürk’e zarar verdiler. ‘Keşke, Yunan, Siyonizm kazansaydı’ diyenler itibar gördü.

Atatürk, ABD ve Avrupalılarla işbirliği yaptığı için, Milli Eğitim Bakanına çektiği muhtırada Batı’nın Türkiye’ye niçin geldiğini şöyle izah ediyor:

 "Ankara 3 Ocak 1922
1- Ülkemiz deki çalışmalarından korkunç bir kazanç sağlamak. Bizim için en zararlı olanı bunlardır.
2-Bir bölgede elde edecekleri ekonomik yetkiye (imtiyaza) dayanarak o bölgenin sahibi olmaya çalışmak. Bu gibilerin ülkemizde bir daha çalışmalarına kesinlikle izin verilmemesi kararlaştırılmıştır. Böyle yapmakla yalnız kendimize değil, bütün insanlığa olabildiğince büyük hizmet ettiğimize inanıyoruz. Dolayısıyla Genel Savaşı (Birinci Dünya Savaşı) 'nı çıkaranlar, bu gibi amaçları izleyen paralı gruplar ve onlara alet olan politikacılardır.
3- Ekonomik amaçla, bilim ve insanlık ( yararı) görüntüsü ile yurdumuza gelip, ilerde istila (işgal) hazırlamak için, etnik toplulukları gerek hükümete, gerek birbirlerine karşı kışkırtmak. Bu gibiler hem genel savaşın hem ülkemizdeki korkunç cinayetlerin düzenleyicileridir.
4- Yurdumuzda yalnız bilim ve insanlık amaçları ile çalışmakla birlikte, ruhlarında bulunan Hıristiyanlık duygusu nedeniyle, hemen Hıristiyan azınlıklarla ilişki kurmak ve ister kasıtlı, ister kasıtsız olarak, aralarında azınlıkların da yaşamakta olduğu Müslüman topluluklardan ayrılma isteğini propaganda etmek.

Bu gibilerin gerek Müslümanlara, gerek iyiliğine çalıştıkları (nı ileri sürdüklerini) Hıristiyan azınlıklarına aralarında yaşamakta oldukları İslam çoğunluğuna (karşı) baskı yapılmasını aşılamakla, nedenli insanlık dışı bir biçimde çalıştıkları ve bu yüzden meydana gelen cinayetlerden sorumlu oldukları ortadadır.

Hükümetlerimiz bu gibilerin de özgürce çalışmalarına izin verdiğinde Müslüman ve Müslüman olmayan bütün uyruklarına karşı pek ağır bir sorumluluk yükü altına girmiş bulunacaktır. Buna izin vermek çocukları yaşayacakları çevreye düşman ya da hiç olmazsa yabancı olarak yetiştirmek ve (çocukları) yaşayacakları çevre ile çatışmak zorunda bırakmaktadır.

Bu ise gerek o çocukların, gerek içerisinde yaşayacakları halkın yıkımını hazırlayacaktır. Bunu yasaklamak hükümetin görevidir. Bundan dolayıdır ki Amerikalılarca örnek çiftlik ve benzeri kurumlar kurup buralarda kendi uyruğumuzdan olan binlerce çocuğun Türk hükümetine ve ulusuna karşı sevgisiz ve uyumsuz duygularla yetiştirmelerine izin veremeyiz...

Çünkü, ender de olsa üzülerek işitiyoruz ki, milletin tarihini okumamış veya milli duygudan yoksun kalmış bazı kişiler, yabancıların aleyhimizde ileri sürdükleri suçlamaları reddetmemenin yanında vatanını ve milletini kusurlu görmekten çekinmiyorlar. Bugün bile, sultanı mektebin salonlarını aleyhimizde konferans verdirmek için yabancılara açanlar var , Bu gibilere lanet.

Atatürk, batıda Balkan, doğuda Sadabad Paktı kurarak, Rusya’yla Saldırmazlık Antlaşması imzalayarak Türkiye’yi bölgenin lider ülkesi yaptı. Daha sonraki yıllarda ve bugün Atatürk’ün uyarıları dikkate alınmadığı için bugün Cumhurbaşkanı hakarete uğruyor, Türkiye bölgesinde ve dünyada itibar kaybediyor.                                                  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık