loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.7342
  • Euro 7.5531
  • GR ALTIN 366.66
  • ÇEYREK 601.92

  • 01 Nisan 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ERKEN YAKALANMAKTAN KORK!

CORONA ile mücadelede her gün olumlu gelişmeler olsa da bugün Türkiye' de gerek yaş, gerek ikinci bir hastalıktan veya bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmayışından bir milyon kişinin hayatı tehlikededir. Tehlikenin farkında olmamak veya tehlikeyi yok saymak o tehlikeyi ortadan kaldırmaz, ancak felaketi hızlandırır.

Yersiz kuşku da önlemsiz güven de felakete davetiye çıkarmak düşmanla işbirliği yapmaktır.

Tehlikenin farkınavararakgerekli önlemler alınırsa korkmaya gerek yok.  Ancak hiçbir önlem almadan tehlikeyi yok sayma cesaret değil; cehalettir.(Cahiller cesur olur.)

Önlem alınmaz kurallar ihmal edilirse hastanelerde yer kalmaz, sağlık çalışanları hizmet veremez hale gelir ki bu ihtimal var. İspanya' da cesetlerin morglara değil de buz pistlerine konmasının sebebi budur. Ne kadar az hasta o kadar kaliteli sağlık hizmeti demektir. Hasta sayısı arttıkça sağlık hizmetinin kalitesi de hayatta kalmaihtimali de azalacaktır.

Hastanedeki yataklar ve yoğun bakım üniteleri boşmuş gibi yatak kapasitesi hesaplamak sorumsuzluktan öteye ihmaldir.  Atıl hastanelerin ve boş binaların, yurtların, otellerin hastaneye dönüştürülmesi, araç, gereçlerin alınması personelin eğitilmesi zaman alacaktır. Bunun için ‘EVDE KAL, HAYATTA KAL' diyoruz.

Herkes birden hasta olmazsa Türkiye' ninbilim insanları, özverili sağlık çalışanları, yardım severleri dayanışma içindevatandaşları da kurallara uyarakbu krizi aşabilecek güçtedir.Panik yapmadan, tedbirleri elden bırakmadan yapılması gerekenleri yapıp, yasaklardan kaçınırsak en az kayıpla atlatır, hep birlikte güzel günler görürüz.Bilmediğini yok sayan, tehlikenin farkında olmayan sorumsuzlara da felaket tellallarına da kulak asmayın.  Evde kalırken de evin kurallarına uyun, evi kendinize de evdekilere de cehenneme çevirmeyin. Corona var diye kimsenin yaptığı yanına kar bırakılmaz, olağanüstü zamanlarda suç işlemenin cezası da olağanüstü olur.

KİŞİSEL SORUMLULUK AZALIRSA

Bilgisayar (sanal) virüsü bilmediğiniz sitelerde dolaşmadığınız sürece bilgisayarınıza bulaşmaz. Kiminle ve ne ile karşılaşacağınızı bilmediğiniz sokak, AVM, marketlerde dolaşmadığınız sürece size corona virüsü de bulaşmaz. Tam da bunun için ‘EVDE KAL, HAYATTA KAL' diyoruz.Evde kalırken de sanal virüsün etkisine girme!Corona virüsü nedeniyle insanların evlere kapanması kişisel sorumluluğun kaybolmasına; sürüleşmeye neden oluyor.İstek ve ihtiyaçlarını kontrol edemeyen, kendisini sürünün yönlendirmesine bırakan bireylerde kişisel sorumluluk azalıyor ve giderek yok oluyor. Bireysel sorumluluk yok olunca; birey kendine yakışmayan ve tek başına asla yapmayacağı davranışları grup içinde rahatlıkla yapmaya, yazmayacağını yazmaya başlıyor. Sürüleşmenin gereği karşılıklı olumsuz etkileşme; durgun suya atılan taşın meydana getirdiği halkaların giderek büyüyüp tüm yüzeyi kaplaması gibi topluma yayılıyor. Durum böyle olunca akıl vemantık terk ediliyor, akıl ve mantığın yerini duygular ve içgüdüler alıyor. Toplumu meydana getiren bireylerin tek tek akıl ve mantık ortalamaları oluşturdukları toplumun ortalamasından yüksek olduğu biliniyor.

Biyolojik çevreyle kültürel, diğer insanlarla toplumsal ilgisi azalanlar yapay olarak sosyal medyada kendini topluma entegre ediyor. Milyonlarla birlikte hareket ettiği halde yalnızlığının farkına varamıyor.

Bulunduğu sanal alemde halka rehberlik edecek fenerlerin söndürüldüğünden habersiz, sahte fenerlerle kayalara çarptırılan gemiler gibi; felakete sürükleniyor.

Sosyal veya internet medyasında gezinti bazı durumlarda sokakta gezinmeden daha tehlikeli olabiliyor. Evde kalmanın da kuralları ve gerekleri var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık