loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8197
  • Euro 7.5499
  • GR ALTIN 376.9
  • ÇEYREK 618.54

  • 28 Mart 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

GENEL AFFA DOĞRU

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, yeni yargı paketinde düzenlenen ceza indirimi için terör, cinsel suçlar, cinayet ve uyuşturucu suçlarının kapsam dışı tutulmasını, MHP Gen Bşk Bahçeli, uyuşturucu suçlarında sayıları 50 bine yaklaşan torbacı v.b.durumdakilerin,  CHP Gen Bşk Kılıçdaroğlu siyasi suçluların kapsama alınmasını istediği, İYİ Parti’nin görüşlerini yazılı bildireceğiyasal düzenlemeler TBMM' de ele alınıyor.

‘Bir okul bin hapishane kapatır' dan‘bir okul yanına bir karakol gerektirir' eğitim anlayışıyla geldiğimiz noktada cezaevlerinde kapasitelerinin çok üzerinde mahküm birikti. Sürekli ceza indirimiyle cezalar caydırıcılığını kaybedince birçok cezaevi yapılmasına rağmen artık ihtiyaç karşılanamıyor. Yer yokluğu af gerekçesi oldu. Ne Milli Eğitim ne Halk Eğitim ne de Din Eğitimi işe yaradı. Tüm yollar cezaevlerinde kesişti.

Hükümet birçok önemli yasayı akşamdan sabaha; gece yarısı çıkarırken yeni infaz indirimi için muhalefetin de görüşünü almaya karar vermesi, genel affı gündeme getirdi.

Erdoğan af kapsamının genişletilmesini istemese affı istediği şekilde KHK ile bir gecede çıkarırveya TBMM' ye getirir onaylatırdı.

Diğer partilerin katkısını istemesi infaz indiriminin genel affa dönüşmesinin sorumluluğunu muhalefetle paylaşmak hatta muhalefeti sorumlu tutabilmektir.

Siyasi suçla terör suçu arasındaki fark partilere göre değişiyor. A partisine göre ‘terör' B partisine göre ‘fikir' olarak değerlendirilebiliyor. A partisi ‘basın suçu' derken, B ppartisi 'terör suçu' diyor. Cinsel suçlarda da ‘evlenmek kastıyla' cinsel saldırı gibi bir saçmalığın diğer cinsel suçlardan ayrı tutulmasını savunanlar da var.

Meclisteki düzenlemelerle af kapsamı genişletilecektir, yeterince genişletilmezse AYM' dekanun önünde eşitlik ilkesine göre genişletilecek ve her türlü suçu kapsayacak genel affa dönüşecek, herkes suça ortak edilecek ve bu duruma gelişten kimse sorumlu tutulamayacaktır.

BUGÜN AÇIĞA ALINAN POLİS YARIN..

Manisa' da sokağa çıkma kuralına uymayan yaşlı vatandaşa bağıran polis bugün açığa alındı, ancak salgın yayılınca takdir edilecektir. Çin 60 milyonluk eyaleti karantinaya alıp, sokağa çıkmakta ısrar eden kadını yere yatırıp ters kelepçe vurduğunda, kapıları hane halkının üzerine çakıncainsan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Batı tarafından şiddetle eleştirilmişti. Şimdi takdir ediliyor. İnşallah biz de o polise hak verecek duruma gelmeyiz.

Bazı yerlerde kendilerine polis süsü vererek 65 yaş üstü kişileri eve gitmeye ikna etmeye çalışanlar, kendilerine polis süsü vererek telefonla insanları dolandıranlardan daha sert muamele gördü.

Göz olanı akıl olacağı görür.Türkiye’ de  sokağı sorumlu tutmak için, sokağa çıkma engelleniyor gibi gösterilerek teşvik ediliyor.

Hükümet sokağa çıkma yasağını genele yaymadıkça bazı kesimler ısrarla ‘yasaklayın’ diyor. Yasaklanırsa işe gitmeyenlerin ücretini yasağı koyanların ödemesi gerekir. Türkiye'nin olağanüstü zamanlarda kullanması gereken ihtiyat akçesi hem yeterli değildi hemde önemli bir kısmı başka fonlara aktarılarak kullanıldı. Bu fonla sokağa çıkma yasağı ilan edilemez. Kendi yasağımızı kendimiz koyacağız, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

Virüsün yavaş yayılmasını, hastanelerin kapasiteleri kadar hastaya hizmet vermesini sağlamalıyız. Aksi durumda parası olan sağlık alacak, gerisi kaderine terk edilecek. Bugün kuralları ihlal edenler, sosyal mesafeye uymayanlar, o gün geldiğinde bin pişman olacak, ama son pişmanlık fayda vermeyecek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık