loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.3465
  • Euro 8.9427
  • GR ALTIN 437.20
  • ÇEYREK 717.73

  • 30 Kasım 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

HER ŞEY YASAK,KONGRE NEDEN Mİ SERBEST?

CORONA afete dönüştü. Göz olanı akıl olacağı görür; kısa zaman sonra da felakete dönüşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan açık ve seçik bir şekilde alınan önlemlerin yeterli olmadığını, kısıtlamaların, artırılacağını söylüyor. Sözün tamamı ahmağa söylenir, böyle devam ederse tam kapanmaya geçileceğini, herkesi kapsayacak şekilde sokağa çıkma yasağının gelebileceğini söylüyor. 

TV'lerde  ilgili, ilgisiz, yetkili, yetkisiz kişilerce ciddiyetten uzak bir şekilde coronanın konuşulması, konuyu magazinleştirdi. Ciddiyetsiz açıklamalar, tartışmalar, hastalığın ciddiye alınmamasına neden oldu. Her gün Türkiye' den daha kötü durumdaki ABD, İtalya vb gibi ülkelerden haber verildi, Türkiye' de durumun endişe verici boyutta olmadığı algısı oluşturuldu. Ekonomiden sonra haklı olarak çok övündüğümüz sağlık sistemi çökmek üzere. Sağlık çalışanları savaş halindeki gibi çalışıyordu, kurallara harfiyen uyulmazsa bundan sonra sadece çalışanlar değil; hastalar da savaş hali yaşayacak. Sadece yoğun bakımlar değil; servisler de aciller de doldu. Çalışanların azami de olsa bir iş kapasitesi olduğu gibi hastanelerin de yatak kapasitesi var. İkisi de doldu. Yeni bina bulmak kolaydır, ancak yeni sağlık personeli yetiştirmek o kadar kolay değil. Hasta sayısı arttıkça tedavinin kalitesi düşecek. Bir yerden sonra hizmet duracak.

Herkes kendi penceresinden baktı, salgın penceresinden bakan olmadı. 

Hala  özel okullar ‘ Bir nesil kayboluyor' diyerek hükümeti okulları açmaya zorluyor.

Bugüne kadar merdiven altı, tavan arasında okul açanlar da devasa binalarda öğretim yapanlar da devlet okulları da zaten eğitim yapmıyordu. Tüm okullar öğrencileri alt sınıflarda nitelikli okullara, lisede ise üniversite sınavındaki sıralamaya hazırlar. Öğrencilerin sınavlardaki soruları cevaplandıramaması değil; herkesin tüm soruları yapması en büyük sorundur, çünkü sıralama yapamazsınız. Hiçbirinin iyi vatandaş yetiştirmek gibi bir amacı da kaygısı da yoktur.

Okulları kurs binaları gibi kullanan eğitimin ‘e' si aklına gelmeyen özel okul sahipleri veya yöneticileri veliden para alabilmek için bir an önce okulların açılmasını isterken, adeta çocuğundan kurtulmak isteyen veliler de çocuğunu hangi tehlikenin beklediğine bakmaksızın, ‘çocuk evden gitsin de nereye giderse gitsin’ diyebiliyor. 

Uzaktan eğitim yapılamayacağı doğrudur, ancak ne özelin ne de devletin eğitim derdi var. Öğretime gelince yeterli alt yapı; TV, bilgisayar, tablet ve internet varsa öğretim birçok alanda okuldan da iyi yapılabilir, MEB kendi kadrolarında bulunmayan uzmanlardan da kolaylıkla yararlanabilir.

Sağlık Bakanlığı'nın belirti göstermeyenleri pozitif de olsa hasta saymaması, zamanında yeterince test yapılmadığı için gerçek sayının tespit edilememesi, verilerin gerçeği yansıtmamasına ve kartopunun yuvarlanarak çığa dönüşmesi gibi salgının giderek büyümesine neden oldu. Yeni açıklık politikasıyla hasta sayısı bir günde 5 binden 30 bine çıkmasına rağmen, bulaşıcı hastalık teşhisiyle ölenlerle corona teşhisiyle ölenlerin sayısında ciddi farklılıklar var. Eğer bulaşıcı hastalıktan ölenlerin çoğu corona değilse bu demektir ki başka bir salgın var. Bu salgın hakkında neden açıklama yapılmıyor?

Salgın veya herhangi bir krizle mücadelenin ilk adımı tehlikeyi hedef kitleye açık ve seçik bir şekilde anlatmakla başlar. Hangi tehlikeyle karşılaştığını veya karşılaşacağını bilmeyen o tehlikenin önemini anlamaz, önlemimi alamaz.

Her türlü toplantı hatta kongre iptal edilirken sadece siyasi partilerin kongrelerine neden mi izin veriliyor? Her şeyin kazası var da erken seçimin kazası yok. İşte bunun için siyasi partilerin kongreleri ertelenmedi ve siyasiler daha çok hastalandı. Siz kendinizi korumazsanız sizi hiç kimse korumaz ve koruyamaz. Kendinizi koruyun sevenlerinizi üzmeyin!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık