loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 21 Temmuz 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

İSTİFA DEĞİL; AZİL GEREKLİ

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Ahmet Yaramış’ın ‘15 Temmuz'daki Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız gerekiyor’ sözleri büyük tepki çekince Yaramış, ‘Çok pişmanım. Tepki gösteren herkes haklı, ‘karışmamış’ yerine yanlışlıkla ‘karışmış’ dedim. Cumhurbaşkanımız isterse istifa ederim’ dedi.

Cumhurbaşkanı, Yaramış’ı bekletmedi, hemen yanıt verdi. Sözcü İbrahim Kalın ‘İstifa konusunda bir değerlendirme yok’ dedi. Kalın’ın açıklaması yersiz, zamansız ve de yanlıştır. TTK Başkanı’nın dili sürçse de sürçmese de istifa etmeliydi ve halen de etmelidir. Vatandaş Saraydan ne bu açıklamayı ne de Yaramış’ın istifasını istemeyi bekliyor, Saraydan beklenen TTK başkanının hemen, derhal görevden alınması; azledilmesidir.

Kimin affedileceğinin kimin hapsedileceğinin TTK Başkanıyla ne ilgisi var? Var sayılsın ki sürçülisan edilmiş olsun. Yanlışlıkla söylenmişse ‘Dervişin fikri neyse zikri odur’ demektir. Ceza indiriminden yararlanmak için nedamet gösterenle gerçekten pişman olanları TTK Başkanı mı ayrıştıracak?

TTK’nın afla ne ilgisi var? Son infaz düzenlemesinde torbacılara af çıkarıldı, o torbacılardan üçü, İstanbul’da Narkotik Şube’de çalışan bir polisi şehit ettiler birini de yaraladılar. Kaldı ki mahkemeler etkin pişmanlıktan yararlanmanın şartlarını belirledi ve nedamet gösterenler bu indirimden yararlandı. Atatürk düşmanı birinin Atatürk’ün kurduğu kurumun başına getirilmesi, kurumun kuruluş amaçlarına aykırı olduğunu ve bu atamanın yanlışlığını ilk günden beri söylüyorduk. ‘Bin nasihatten yeğdir bir musibet’ sözünde olduğu gibi bizim gördüğümüzü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da göreceğini umuyorum. Bu başkanların götürüsü getirisinden çok olur.

SOYLU METİNER TARTIŞMASI NERDEN ÇIKTI?

FETÖ’nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediğini Bahçeli defalarca söyledi ve sözlerinin de arkasında olduğunu tekrarladı. Bahçeli dışında birçok Ak Partili de FETÖ’nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediğinden şikayet ederken, azımsanmayacak Ak Partili de sadece siyasi ayakla değil devlet organlarında; bürokraside de yeterince mücadele edilmediğinden şikayet ediyor. 

AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, canlı yayında FETÖ’cülerin Emniyet’in kritik yerlerine atandığını ima ederek, “İsimler var bizde. Burada açıklamamıza gerek yok” demesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yayına bağlanarak ‘Elimizde isimler var denmesini kendime bizatihi hakaret kabul ediyorum’ diye cevapladı.

Her iki taraf da tartışmaları program dışına taşıyarak sürdürdü ve birbirlerini yıprattı. Adeta gözü budaktan, sözü dudaktan esirgemediler. Nalına da mıhına da vurdular. Metiner’in kaybedecek bir şeyi yokken Soylu’nun bakanlığı ve başka beklentileri var. İki Ak Partilinin partiye zarar verecek şekilde konuları medyada tartışması da TTK Başkanın açıklaması gibi Erdoğan’ı rahatsız etmiyorsa tuhaflıklar bir değil ikidir.

CORONA PAYLAŞILMADI ‘2023’ PAYLAŞILDI

Yapay veya sağlık çalışanlarının özverileriyle de olsa Türkiye’de coronayla mücadelede bir başarı sağlandı. Erdoğan bu başarıyı muhalefetle paylaşmak bir tarafa, sağlık çalışanlarıyla bile paylaşmak istemedi. Adeta başarı şehir hastanesi v.s. ile hükümetindir dedi. Ancak kısa bir süre sonra tüm partilere seslenerek ‘2023 hedeflerini birlikte gerçekleştirelim’ dedi. Önceki ayrıştırıcı üslup yerine birleştirici bir dil kullanması ve tüm faaliyet ve açıklamaları bir arada değerlendirildiğinde erken seçimin tarihinin açıklanmasına çok az bir süre kaldığı görülüyor. ‘Seçim yok’ sözlerinin üzerine ‘seçim var’ demek uygun düşer mi diyenler bir önceki genel seçimi hatırlasınlar. Erdoğan ‘erken seçim bu millete, memlekete ihanettir’ dememiş miydi? Demiş ve 66 gün içinde seçim yapılmıştı. Her zaman belirttiğim gibi iyi bir film için paranın son şart olduğu gibi erken seçim için TBMM kararı son ve en kolay şarttır. Mesele, seçim yapmak değil; kazanmaktır.

Maske, mesafe kurulana uyun, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun! Kan bağışlayın, donör olun, hayat kurtarın, insanlığı kurtarın! Kızılay başkanın değil Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık