loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.7657
  • Euro 7.5853
  • GR ALTIN 370.36
  • ÇEYREK 608.42

  • 04 Nisan 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KEFEN PARASI HARCANIRSA

Eskiden yaşlılarımız öldüğünde cenaze masraflarının geride kalanlara yük olmaması için ‘kefen parası' adı altında cenaze işlemlerine yetecek kadar bir parayı sadece bu işler için kullanılmak üzere saklı tutar, ne olursa olsun harcamazdı. Devletimizin de dara, zora düştüğünde olağanüstü zamanlarda yani vatandaşın bugünkü gibi işine gidemediği zamanlarda kullanması için ‘ihtiyat akçesi' vardı ve Merkez Bankası’nda duruyordu. Ancak, gelin görün ki bu paranın yarısı aşırı savurganlık sonucu açık veren bütçede kullanıldı. Yani kara gün parası ak günde harcandı.‘Yap, işlet, devret,’yöntemiyle yaptırılan araçsız yolların, köprülerin, yolcusuz havaalanlarının açıklarına gitti.

Corona salgınına karşısında millet de hükümet de hazırlıksız yakalandı.Tüm ülkelerde görülen bu salgın karşısında Türkiye dışındaki devletlervatandaşlarına100’lerce milyar dolar dağıttı.İşini kaybedenleriasgari geçimini sağlayacak maaşa bağladı, faturalarını üstlendi.

Bu devletlerin birçoğundan daha iyi durumda olduğumuz ve onla tarafından kıskandığımız yıllardır söylense de devlet vatandaşa para vermek, faturasını ödemek bir tarafa vatandaş devlete yardım etsin diye hesap numarası verdi.

Barajları damlalar doldurur,damlaya damlaya göl, yağmur damlacıklarından sel olur. Devlet hazırlıksız diye komşumuzu kaderiyle başbaşa bırakmayalım. Derman olabildiğimizin derdine derman, derman olamadığımızınkine ise tercüman olalım. Kendimiz yardım edemiyorsak yardım ulaşmasına aracılık edelim.

Birçok cemaat, kötü ün sahibi vakıfCumhurbaşkanlığı birimiymiş gibi yardım toplayabilirken, vatandaşın oylarıyla seçilen, yasalara göre bağış ve yardım toplama yetkisi olan anayasal kuruluşlardan belediyelerin yardım kampanyası düzenleyememesi, düzenleyenlerin hesaplarının bloke edilmesi yardım kampanyalarının en ihtiyaçlıdan başlayarak yürütülmesini zora sokabilir.

Öncelikli ihtiyaç sahipleri dururken başkalarına yardım edilmesi, asıl ihtiyaç sahiplerinin mağdur olmasına neden olacaktır.Mali destek almadan işini kaybeden veya günlük  çalışıp günlük harcayanlar evde kalırsa tencere kaynamayacak sofraya yemek gelmeyecek.Yokluk, yoksulluk coronadan beter bir şekilde çökecek hane halkının üzerine.

Tüm felaket ve krizlerde ‘dere geçilirken, at değişmez',‘yangın devam ederken, sebebi sorulmaz, söndürmenin yolu aranır' diyerek millet olarak hep fedakarlıklar gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz.

Ancak ne geçilecek dereler bitti ne de söndürülecek yangınlar ne demidilli ile dereler geçilebildi.

Çin' de ilk vaka aralık başında yaşanırken Dünya Sağlık Teşkilatı ay sonunda salgın uyarısı yaptı. Türkiye' de okullar martın ortasında tatil edildi, 26 Şubat' ta Diyanet umreye ziyaretti gönderdi.

Türkiye' de corona testi yapılmaya geç başlandığı için teşhisler de geç kondu. Bunun sonucu olarak da coronadan hayatını kaybedenlerin sayısı birçok ülkeden az görünse de ilk vakayla son vaka arasındaki yükseliş önümüzdeki günlerin çok zor geçeceğini gösteriyor.

Virüs her ülkeye aynı zamanda ve aynı yoğunlukta yayılmadı.Ülkeler de virüse karşı aynı önlemi almadı, devletlerin faklı uygulamaları gibi vatandaşları da coronaya karşı farklı davranış gösterdi.

Hastalara corona teşhisi konulurken yalancı pozitiflik veya negatiflik sonucu hasta sayıları zamanında belirlenemedi. Bunun sonucu yalancı başarı elde edildi. Almanlar, Almanya işgal edilene kadar Normandiya(Fransa)’ da da Stalingrad ((Rusya)’ da yenildikleri halde galip olduklarını zannediyorlardı.

Corona ve ekonomik sorun eşzamanlı olarak kartopunun yuvarlanarak çığa dönüşmesi gibi gittikçe büyüyor. Hasta sayısı arttıkça sağlık hizmetleri de tehlikeye düşüyor. Hekimler çok zor şartlarda çok uzun süre çalıştığı için hastalarına can verirken canlarından oluyorlar. Başta doktorlar olmak üzere çok sayıda sağlık çalışanına hastalardan corona virüsü geçti. Sağlık ordusu bu yolda ilk şehidini verdi;İstanbul Üniversitesi hekimlerinden ProfDr Cemil TAŞÇIOĞLU tedavi ettiği hastasından geçen coronadan hayatını kaybetti.Kendisine Şanı Yüce Allah' tan rahmet, tüm sağlık çalışanlarına ve aziz milletimize sabır ve metanet diliyorum.

Bozulmaya karşı güvence tuzdur. Ancak tuz bozulursa her şey bozulur. Büyüyen corona salgınına karşı tek güvencemiz hekimler korunamazsa halk sağlığı büyük ölçüde tehlikeye düşecektir. Sağlık çalışanları, yükleri hafifleilmeden korunamaz.Kendi sağlığımız, sağlık çalışanlarının sağlığı,sevdiklerimizin, sevildiklerimizin sağlığı için EVDE KAL, HAYATTA KAL


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık