loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.709
  • Euro 7.3631
  • GR ALTIN 343.84
  • ÇEYREK 564.25

  • 08 Şubat 2020, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

KIZILAY’A ‘ŞARTLI BAĞIŞ’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kızılay’ın daha önceden de şartlı bağış kabul ettiğini ve edebileceğini söyleyerek, vergi kaçırmaya aracılık yapan ve dolayısıyla suç işleyen Kızılay Başkanı’na destek çıktı.

 Bağışçı, evini, arsasını, parasını görevlerinden birini veya birden fazlasını gerçekleştirmek üzere Kızılay’a bağışlayabilir. Kızılay bağışçının şartı doğrultusunda bağışı değerlendirmek zorundadır. Şartı yerine getirilmeyen bağış geri alınabilir.

Ankara’daki durum Kalın’ın anlattığı gibi değil; Kızılay kendisine bağışlanan parayı başka vakıf, dernek ve kuruma aktaramayacağı ve bağışçı da böyle şartlı bir bağışta bulunamayacağı halde bağışçı bağışta bulunmuş, Kızılay da bu parayı Ensar vakfına aktarmış, vergi kaçırmaya aracılık etmiş.

Ankaralı gaz şirketi verdiği paranın yurt, hastane v.b. yatırımda kullanılması şartı koyabilir, ancak ‘Ensar’a verilecek’ şartı koyamaz. Birincisi Kızılay’ın görevleri arasındadır, ikincisi ise vergi kaçırma ve suçtur. Çünkü Ensar’a verilirse vergiden düşürülemez. Burada verilmiş ve düşürülmüş. Eğer bu mümkün olsa gaz şirketi kendine ait bir vakfa paranın aktarılmasını da sağlayabilir. Kasadan para çıkmadığı halde 8 milyon doları vergiden düşebilir; vergi kaçırabilir. Vergi kaçırma eyleminde Kızılay’ı kullanmış olur.

KIZILAY DENETLENEMEZ!

Düşük vergi için düşük silindir hacimli araç, ikinci daireyi başkasının üzerine almak vergi kaçırma değil; vergiden kaçınmadır ve yasaldır. Ancak Kızılay’ın kendisine verilen parayı vergiden muaf olmayan başka bir vakfa aktarması Başkan’ın söylediği gibi vergiden kaçınma değil; vergi kaçırmadır ve yasalara göre suçtur.

Gaz şirketi Kızılay’a bağışladığı 8 milyon doları devlete ödemesi gerekirken o günkü kurdan vereceği vergiden düşmüştür. Çünkü Kızılay’a verilen para vergiden muaftır. Kızılay vergiden muaf olduğu için hesapları maliye tarafından da uluslararası kuruluşlarca da denetlemez. Uluslararası denetime tabi olduğu iddiaları da doğru değildir.

Uluslararası kuruluşlar kendi verdikleri yardımın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetleyebilir, Ankaralı gaz şirketinin veya Türk bağışçıların yardımlarının akıbetini kimse denetleyemez. Kızılay kimden ne aldığını ve nereye verdiğini açıklamak zorunda değildir. Yardımları fatura karşılığı değil; makbuz karşılığı alır hesapları denetlenmez.

 Bu son olayın belgesi bu açıdan önemlidir. Hem Kalın hem de Başkan böyle bağışların sıkça olduğunu açıkladı, ancak sadece bu olayda belgeye ulaşılabildi. Bunun için bu belge unutturulmamalı, gereği yapılana kadar takip edilmelidir.

SURİYELİLER İÇERİ GİRERSE!

İdlib’den kaçan Suriyeliler Türkiye’ye girerse, sorun, Türkiye’nin, sınır dışında tutulursa dünyanın sorunu olur. Sorun, Türkiye’nin olursa çözüm de Türkiye’den, dünyanın olursa herkesten beklenir. Türkiye’nin bir sığınmacı daha alması stratejik, ekonomik, demografik, huzur ve barış açısından kesinlikle mümkün değildir.

Yüz bine yakın savaşçının sığınmacıların arasında Türkiye’ye sızmasıyla, sadece sınır değil içerde de güvenlik tehlikeye düşer; çatışma ve kaosa neden olur. ‘Beka’ sorun olmaktan çıkar; ‘Beka’ diye bir şey kalmaz.

Idlib’in sorumluğunu Türkiye doğrudan üstlenmesiydi, ABD, NATO, AB Suriye rejim güçlerinin Rus destekli pervasız saldırılarına seyirci kalmayacaktı. İdlib, Türkiye-Rusya dayanışmasının kırılma noktası olacağından dünya nefesini tutarak İdlib’deki gelişmeleri izliyor. Viladimir Putin, kendinden önceki başkanlardan Josef Stalin ve Alexander Dubçek’in hatasına düşerse, Donald Trump azilden kurtulmanın verdiği rahatlıkla harekete geçer, elli yıl sonra 6. Filo Rusya’ya karşı yeniden İstanbul’a gelir ya da Viladimir Putin, sorunun parçası olmaz, çözümünde rol üstlenir. Rahmetli İnönü’nün dediği gibi; ‘Yyeni bir dünya düzeni kurulur Türkiye yerini alır.’


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık