loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

 • Dolar 6.0941
 • Euro 6.6161
 • GR ALTIN 322.13
 • ÇEYREK 526.69

 • 11 Aralık 2019, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

PISA ve TIMSS’te SANAL BAŞARI

Eğitim kişinin isteği doğrultusunda yeteneklerinin belirlenerek, daha önceden eğitilenler tarafından geliştirilmesi, öğretim ise mutluluğunun sağlanması, artırılması için ihtiyaç duyulan bilgilerin aktarılması sürecidir ki öğrenme süreci hayat boyu sürer. Bu konudaki durumuzu ölçen uluslar arası sınavlarda sınavı yapanların kafasını karıştıran tuhaf sonuçlar aldık.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA),  Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS), başta Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri olmak üzere ülkelerin eğitim sistemini izleme ve değerlendirme,  ülkeler arasında Matematik ve Fen Bilimleri okuryazarlığı, Okuma Becerileri konu alanları ve öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplamak amacıyla anketler ve sınavlar yapıyor.

Türkiye’de 2015’te Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri az sayıda olmak üzere çoğu eğitim seviyesi düşük okulların öğrencileri sınava girerken, 2018’de eğitim seviyesi en yüksek okulların öğrencileri sınava girince, rekor sayılacak sıçrama yapmış olduk. Tabii ki kendimizi kandırdık, OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer aldık.  Kedi törpüyü yalayınca törpü değil; dili kanar. Gerçek sonuçlar ne mi?

SONUÇLAR ÜRKÜTÜCÜ DEĞİL; KORKUTUCU

Türkiye’de çok sayıda öğrencinin katıldığı sınav ve anketlerin sonuçları sadece ürkütücü değil aynı zamanda korkutucu:

 • 18-24 yaş arası 150 kişide bir, 25-44 arası 200 kişide bir kişi lider potansiyeline sahip, ileri teknoloji kullanabiliyor, okuduğunu anlıyor, ana fikir çıkarabiliyor, olgu, algı, kurgu arasında ilişki kurabiliyor.
 • Hastalık teşhis edilerek tedavi edildiği gibi yetenek de tespit edilerek geliştirilir. Yetenek tespiti yapılmadığı için geliştirilmesi de eğitimin hiçbir aşamasında mümkün olmuyor. Başarabileceğini yapmaya vakit bulamıyor, başaramayacağıyla uğraşmaktan.
 • Her yerde en aranılan özellik işbirliği ve takım çalışması olmasına rağmen, iş birliği ana okulunda çok iyi, ilkokulda iyi olduğu halde sonraki süreçte eleme sınavı nedeniyle birbirleriyle yarış söz konusu olmaya başlayınca işbirliği ve ekip çalışması üniversite dahil tamamen kayboluyor.
 • Rekabet işbirliğini, amaçsızlık öğrenme azmini yok ediyor. İlkokulda var olan öğrenme azim ve kararlılığı lise ve üniversitede iyice azalıyor ve yok oluyor.
 • Üniversite mezunlarının niceliği artarken, niteliği de aynı oranda azalıyor. Birçok üniversitede sıfırlanıyor; hiçbir kazanımsız öğrenciler mezun oluyor. İşlevsiz mezunlar çok fazla olduğu halde yeni üniversiteler açılmaya devam ediyor.
 •  Öğrenciler arasındaki sosyal/ekonomik düzeyin eşitlendiği iddiası doğru değil.
 • Öğrencilerin yüzde 67’si‘Okuyorum ama iş bulamayacağım. İş bulsam da istediğim parayı kazanamayacağım. Mutsuz ve umutsuzum’ derken Türkiye’nin de üye olduğu OECD ülkelerinde yüzde 70 ‘mutluyum’ diyor.
 • Eğitmek ve öğretmek bir tarafa liselerde eğitim barışını sağlamak sorun oluyor.
 • Toplumda sosyal statü elde etme isteyen kız öğrenciler, Türkiye ve Arap ülkelerinde erkeklerden başarılı.
 • İmam/Hatip liselerini veli ve öğrencinin talep ettiği iddiası doğru değil; öğrenci sayısı azalıyor, sınıflar boş kalıyor. Şehirin merkezinde İmam/Hatipler boşken, aynı mahallenin öğrencileri uzaklardaki başka okullara gitmek zorunda kalıyor. Öğrenciler İmam/Hatiplere zorlanmasına rağmen, kapasitelerinin ancak yüzde otuzu doldu.
 • İstemedikleri halde bu okullara gönderildikleri için, İmam/Hatip lisesi öğrencileri hem başarısız hem daha mutsuz. Her üç öğrenciden birisi hem okulu hem de kendini ‘garip’ hissediyor.

MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık