loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8143
  • Euro 7.5828
  • GR ALTIN 380.29
  • ÇEYREK 623.94

  • 23 Mart 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAMSUN CORONAYLA HATIRLANDI!

Samsun ‘uzaktaki köy' gibi; seçimden seçime gidip-gelinen bir şehirken, yurtdışından gelen corona şüpheli öğrencilerin buradaki yurtlara yerleştirilmesi söz konusu olunca hatırlandı.

Hızlısından vazgeçtik yavaş tren bile gelmedi. Coronadan önce bile her 3 veya 4 kişide biri icralık ve işsizdi. Şimdi herhalde iki kişide biri işsiz kalacak. Samsun coronayla da olsa hatırlandı, unutturmamak Samsunluların elinde. Kendini hatırlatmayan tekrar unutulur.

AVANTAJ DEZAVANTAJA DÖNÜYOR

Corana ile mücadeleye avantajlı başladık. Sorumsuzların yüzünden avantaj dezavantaja dönüyor.“Türk gibi; heyecanlı, hesapsız, istekli, riskli başla, Alman gibi;hesaplı,kurallı, disiplinli devam et, İngiliz gibi; diplomatik, sonuç odaklı bitir” bir ifadesini uygulayamadık. İyi başladık; uzun sayılabilecek sürecoronadan uzak kalmayı başardık. Virüs alan ortalama 10-18 gün içinde hayatını kaybetmiyorsa, daha kaybetmiyor. İyileştikten sonra bağışıklık sisteminin bozulmasıyla birlikte yeniden bulaşanlar da var. Hayatını kaybedenler eskiden hastalanıp şimdi ölmediler. Yiğidi de öldürmeyelim yaşasın; İyi başlamasaydık kayıplar binlerle ifade edilebilirdi.

Sağlık teşkilatı Bakanından hemşiresine kadar iyi çalıştı. Sağlık personeli başkalarına can verirken kendi canlarını, aile fertlerini tehlikeye attı. Fedakarlığın destanını yazdılar. Hemşirenin virüsü evine taşıdığı adliyede çalışan eşinin hastalanmasıyla ortaya çıktı.

GENÇLER DAHA POTANSİYEL TEHLİKE

Sağlık personeli bu mücadeleyi verirken insanların yığınlar hatta sürüler halinde sokağa çıkması, hijyen kuralları ve sosyal mesafeyi ihlal etmesi çalışanların moral ve motivasyonunu olumsuz etkiliyor. ‘Bunlar için mi bu tehlikeleri göze alıyoruz?’ sorusunu akla getiriyor.

Bağışıklık sistemi yaşlılarda vekronik hastalarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için yaşlı ve hastalar potansiyel tehdit altındalar. Virüs bulaşırken genç-yaşlı, kadın-erkek ayrımı yapmıyor.

Sağlık Bakanlığı ve DSÖ kurallarına uymayan herkes aynı derecede tehdit oluşturuyor. Hatta gençler halk sağlığı açısından yaşlılardan çok daha büyük tehlike. Yaşlı ve hatalar belki de gençlerden aldığı virüsle 10 gün içinde hayatını kaybederken, bağışıklık sistemi GÜÇLÜ gençler hastalık belirtisi göstermeden virüsü16 kişiye kadar bulaştırdığı hasta geri takip sistemiyle görüldü. Yaşlıların kendileri ölürken, gençler çevresindekilerinölümüne neden oluyor.

Tüm sağlık otoriteleri ‘Evinizde oturun, çok zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın derken' uçak benzinin de indirime gidilmesi, diğer kurumlarla Sağlık Bakanlığının senkronize olmadığını gösteriyor. Toplu ulaşım araçları sadece işe gidenlere hizmet vermeli. Çalışmaya gidenlere özel kimlik düzenlenmeli.

İşe gidemeyen, evine ekmek getiremeyenler durumlarına çare beklerken dairelerini satamayan müteahhit yararlansın diye kredi miktarını yüzde 80’ den 90’ çıkarmak ‘bu ne perhiz ne lahana turşusu’ demek değil de nedir. Bireysel sorunlara çözüm değil geniş kitlelerin dertlerine derman bulunmalıdır.

Tek başına sağlık personelinin çalışmalarıyla sonuç alamayız, emekler boşa gider. Toplumsal sorumluğun yanında devlet, bankalar ve varlıklılar da elini cebine atmalı,  taşın altına koymalıdır. Bugün yapmayacaklarda ne zaman yapacaklar. Zamanında yapılmayan yardım, yardım değil; sağlanmayan adalet, adalet değildir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık