loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 25 Eylül 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

YA BAKAN YA BAŞKAN İSTİFA EDER!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı  Zühtü Arslan ile arasında gelişen polemikte vites yükseltti ve ‘Arslan'ın Polis Akademisi Başkanlığı sırasında aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini ben FETÖ'den ihraç ettim’ dedi. Soylu AYM' nin’Şehirlerarası yollarda da yürüyüş yapılabileceği' kararını eleştirirken, AYM Başkanı Aslan’a ‘Koramasız dolaşmasını’ tavsiye etti, ‘tabi dolaşabilirse’ dedi. Arslan, karaından dolayı mahkemenin başkanın eleştirilmesini öznel buldu ve kişilerin değil; kararları eleştirilebileceğini söyledi ki tamamen doğru bi ifade.

Karar, iş, söz eleştirilirse daha doğrusunun veya yararlasının yapılmasında veya söylenmesinde olumlu rol oynar. Kişi ve kişilik eleştirilirse eleştiri amacından sapar, kısır çekişmeye dönüşür. Ancak İçişleri Bakanı Soylu, tartışmaya son noktayı koymamış olacak ki yenilmez ve yutulmaz yeni bir eleştiride bulundu. Hem de önceki gibi öznel, kişiye yönelik değil; tam da az önce belirttiğim ve de AYM Başkanı Arslan’ın belirttiği üzere Başkanın daha önceki icraatını eleştirdi.

 AYM Başkanı Arslan’ın döneminde alınan Komiser Muavinlerinin yüzde 41’inin FETÖ’cü olduğu tespit edilerek ihraç edildiğini söyledi. Hatta ‘Ben ihraç ettim’ dedi. Değişik kurumlarda halen FETÖ’cülerin tespit edildiği gözönüne alındığında tespit edlmeyenler de hesaba katılırsa yarıdan fazlasını FETÖCÜ olduğunu söylemek de mümkündür. Yüzde 41’in az olduğu anlamı çıkarılmamalı, yüzde 41 sadece yarıdan azdır. Hukuk devleti için asla kabul edilemez. ‘Sızma, ihmal, yanlışlıkla’ kesinlikle izah edilemez.

 Soylu bu vahim durumu neden tespit ettiği zaman değil de bugün açıkladı?  Elmanın içinde kurt görmekten daha kötüsü yarım kurt görmektir ki yarsını yemişsiniz demektir. Soylu, Arslan’la ilgili  iddiasının mahkeme kararlarına yansıdığı imasında mı bulunuyor?  Evet, ben böyle anlıyorum. Bir Bakan ve AYM Başkanı arasında geçen diyalog birinin istifasıyla sonuçlanmazsa, hukuk devleti derin yara alacaktır.

Sözü söyleyene kadar söze siz hakimsiniz, istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak söyledikten sonra o söz size hakim olur. Hayvanı yuları insanı sözü bağlar.

 Beğenmediğiniz yasanın değiştirilmesi için mücadele ederken de o yasaya uymak zorundasınız. Arslan’ın da dediği gibi; karara katılmasanız da katlanacaksınız. Ancak hukuk devletinde hiç kimse anayasanın sağlamadığı yda anayasaya dayanmayan bir güç veya yetkiyi kullanamaz. Anayasaya aykırı da hiç kimse bir görevde bulunamaz. Soylu’nun iddiaları doğruysa ki İçişleri Bakanı elinde sadece bilgi değil; belge bulunmadan AYM Başkanını suçlayamaz. Belgesi var da suçluyorsa AYM Bakanı derhal istifa etmelidir, yo belgesi suçluyosa Bakan istifa etmelidir.  Bundan sonra ikisi birden görevlerinin başında bulunması ‘Devletin Bekası’ için büyük tehdit ve tehlikedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık