loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.2393
  • Euro 6.8461
  • GR ALTIN 324.18
  • ÇEYREK 530.04

  • 31 Ekim 2017, Salı 10:00
MUSTAFADEMİRER

MUSTAFA DEMİRER

BU YAZI OLUP BİTENİ TESPİT İÇİNDİR

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü önceki gün Mecitözü ilçesindeki programın ardından bazı gazetecilerle bir araya geldiği yemekte, istifa söylentilerinin yanı sıra hastane yeri, stadyum, hayvan pazarı arsası, havaalanı, çimento fabrikasının imara açılmasına ilişkin spekülasyonlara da detaylı açıklamalarda bulunmuş.

Külcü’nün dediğine göre, hastaneyi Ankara projelendirmiş, yapmış, etmiş. Belediye’nin dahli olmamış vs.

HASTANE NASIL GELDİ, EN İYİ BİLENLERDENİZ

Çorum’da sağlıkta dönüşümün hastanelere yansımasından tutun da  yeni hastane yatırımının kente kazandırılmasına kadar bütün süreçleri yakından takip ettik. Başkan Külcü, o günlerde ikinci dönem milletvekilliğine aday gösterilmemiş, Çorum’dan ayrılmıştı. Kimseciklerin sesi çıkmazken, Sayın Agah Kafkas’ı, milletvekilliği  görevindeyken memlekete verdiği hastane sözünü yerine getirmesi için defalarca hem de çok sert eleştirdik.

Şu an tedavi hizmeti aldığımız sağlık tesislerinin mimarı olan Kafkas, verdiği sözün gereğini fazlasıyla yaptı ve devasa yatırımlar ortada. Külcü de ilk defa basının önünde yeni hastanenin Cumhuriyet tarihinin en muhteşem yatırımı olduğunu ifade etmiş, ne güzel…

Külcü’nün hastaneye ilişkin sözleri ise aklımıza şu soruları getiriyor:

* Mücavir alan sınırları içinde yapılacak yatırımların planlamasını Belediyeler yapmıyor mu? Mesela; imar planı değişikliği, zemin etüdü, ilgili kuruluşlara görüş sunulması vs…

* Neredeyse 1000 yatak kapasiteli devasa bir şehir hastanesinin istimlak ödeneği fazlasıyla gönderilmesine rağmen, bilhassa yatırım aşamasında arsası daraltılmadı mı?

* Dere yatağı olup olmadığı jeolojik etütlerde belirlenmedi mi?

* Binlerce kişi sağlık tesisine tabiri caizse ikamet ettiği apartmana girer gibi girmiyor mu?

* O dönemde teknik adamların görüşleri dikkate alındı mı? 

* Yoksa bunlarda mı Ankara’nın sorumluluk alanına giriyor?

İLGİNÇ SÖZLER

Başkan’ın hastanenin hemen yanı başına yapılan şehir stadı ile ilgili sözleri ise daha da ilginç…

Başkan’ın dediğine göre şehir stadı hastanenin yakınındaymış, ancak tribünler kapalı yapılıyormuş, ses sistemi gürültüyü dışarıya yansıtmayacak şekilde düzenleniyormuş, 15 günde bir müsabaka yapılacağından toplam şu kadar saat seyirci tezahürat yaparmış. Bizim seyircinin ortalama bağırma süresi 15 dakikaymış, vs.. 

Deyim yerindeyse bu sözleri okuduğumda çok şaşırdım. Ve dedim ki, yahu bir belediye başkanı onca ince hesabı yapıyor da şehirde birçok uygun alan varken hastanenin stadın dibine kondurulmaması gerektiğini hesap edemiyor mu? Anlaşılır gibi değil.

BU DURUŞ TAKDİRE ŞAYAN, ANCAK…

Aynı toplantıda Çimento Fabrikası’nın arsaları ve Hayvan Pazarı ile ilgili söylentilere de değinen Külcü, fabrika yönetiminin sosyal tesislerin bulunduğu arazinin imara açılması talebine karşı duruş sergilediğini dile getiriyor. Bu duruş takdire şayan.  Lâkin kendisinin de ifade ettiği üzere, şayet çimento fabrikası yönetimi bir proje hazırlayıp fabrikanın başka bir alana taşınmasını talep etseydi, acaba Çimento’nun arazileri nasıl değerlendirilecekti? Niyet okumak doğru değil, ama Külcü’nün bu soruya nasıl bir cevap vereceğini de doğrusu merak ediyorum.

O KADAR ÇOK MEVZU VAR Kİ…

Hayvan Pazarı arsası ile ilgili spekülasyonlar hususunda söz söylemeye bile gerek yok. Çünkü Sayın Külcü, işbaşına geldiğinden 2009 yılından bugüne kadar o kadar çok mevzuda tartışma ve spekülasyonlara neden olan uygulamalar yaptı ki, hemen hepsi tek tek açıklanmaya muhtaç.

EN AKILCI VE MANTIKLI DEĞERLENDİRME

Müstakil havaalanı mevzusuna gelecek olursak; Çorum siyasetinde aktif olan isimler arasında hem siyaseten hem de Çorumlu’yu tatmin eden, umutlandıran en akılcı ve mantıklı değerlendirmeleri Külcü’nün yaptığı söylenebilir. 

BÜYÜKŞEHİR OLALIM AMA…

Külcü’nün bir diğer yorumu, Çorum’un büyükşehir olması halinde en şanslı iller arasında yer alacağı yönünde. 

Bu konuda da çekinceler yok değil. Rutin belediyecilik hizmetlerinin bile ağır aksak ilerlediği bir şehirde, özel idarenin sorumluluğundaki kırsalın da hizmet alanına dahil edilmesi Belediye çalışmalarına nasıl yansır bilemiyoruz. 

Büyükşehir olmak önemli, avantajlı ve kazançlı, ancak büyükşehri yönetecek kadroların profesyonelliği de büyük önem arz ediyor. 

Ezcümle, bilerek, bilmeyerek hatalı ve yanlış işler yapıldığında bu şehirde yaşayanlar maalesef başkaca sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor.

MECRAYI DEĞİŞTİRMEYELİM LÜTFEN!

Bu arada üstümüze alınmıyoruz, ama bu yazı karşıtlık, değersizleştirme sırf eleştirme maksadıyla yazılmadı. Meseleyi ‘hizmetleri değersizleştirme, güzellikleri görmezlikten gelme, iktidara muhabbetsizlik, hatta daha ileri giderek 'AK Parti karşıtlığı’ nitelendirmesiyle başka alanlara taşıma kolaycılığından vazgeçip, iyi niyetli eleştirilerden faydalanmak gerekmez mi? Yapılan aksi yorumlar  şehir yöneticilerini sorumluluktan ve vebalden kurtarmıyor zira.  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık