loading...
Samsun
DOLAR8.4396
EURO10.0747
ALTIN492.35

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar 'delta ve zambak' çıkışı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar 'delta ve zambak' çıkışı
Abone ol
İYİ Parti Milletvekili Yaşar, Kızılırmak Deltası'ndaki düğün süslemesini ve koparılması yasak olan Alaçam'daki kum zambaklarının belediye ekiplerince sahilden temizlendiğini gündeme taşıdı. Yaşar, "Dönüşü olmayan şekilde tahrip var" dedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM'de Turizm Teşvik Kanunu'nun 6 maddesi üzerine konuştu. Yaşar, iktidar tarafından yapılan değişiklik kapsamında mera, yaylak ve kışlakların turizm yatırımına açılmak istendiğini savundu.

Bedir Yaşar, "Yapılan değişiklikle ot bedelini hazine adına tapuya tescil ettiren herkes hayvancılık için ayrılan mera, yaylak ve kışlakları amaç dışı turizm amaçlı kullanabilecek" dedi.

İYİ Partili Yaşar, şöyle konuştu; "Mera, yaylak ve kışlak gibi tarım ve hayvancılık açısından çok önemli olan doğal yaşam alanlarının turizme açılarak amaçları dışında kullanılmasına izin verilmesi, dönüşü olmayan şekilde tahrip edilmesine ve asıl işlevini yitirmesine neden olacaktır."

KIZILIRMAK DELTASI VE KUM ZAMBAKLARI
Kızılırmak Deltası'ndan örnek veren Bedri Yaşar, "Belli tesisler yapıldı. Burada düğün salonu, müzikli, eğlenceli bir şey olduğu zaman, orada yumurtlama dönemi olan kuş türleri var, barınma şansı var mı? Sağduyu galip geldi, buraya yapılmaktan vazgeçildi. Geçtiğimiz dönemde yangın çıktı. Türkiye'de özellikle orman yangınları dâhil, kıyılarda çıkan yangınlar dâhil çok meşhur. Bizim endişemiz vardı, 'yine burada bu yangından kaynaklanan bir yapılaşma olur mu?' diye, ümit ediyorum ki olmaz" dedi.
Bedri Yaşar, "Alaçam'da ne var? Sahilde kum zambakları var, belki Türkiye'de hiçbir sahilde olmayan. Gelincik tarlası gibi zambakların olduğu bir alanı düşünün ama bu konuda uzman olmayan, hiçbir bilgisi olmayan belediye görevlileri bunları ot niyetine hepsini sıyırdı geçti gitti" ifadelerini kullandı.

KUM ZAMBAKLARI YERİNDEN KOPARILDI

Dünya Doğal Koruma Birliği'nce koruma altına alınan, nesli tükenmek üzere olduğu için satılması ve ticaretinin yapılması, koparılması yasak olan kum zambakları, Alaçam Geyikkoşan sahilinde bulunan yüzlerce kum zambağı iddiaya göre Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından kum temizleme araçlarıyla koparıldı.

Kuş Cenneti'ne butik otelden sonra düğün salonu yapıldı. Galeriç Ormanı, bir firma tarafından düğün organizasyonlarında kullanılmak üzere süslendi. N. Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kunduz yolu gündeme alınmalıÖnceki Haber

Kunduz yolu gündeme alınmalı

OMÜ'de gündem biyomedikal sanayisiSonraki Haber

OMÜ'de gündem biyomedikal sanayisi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar