loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0855
  • Euro 6.8238
  • GR ALTIN 251.29
  • ÇEYREK 410.86

  • 13 Mart 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

HASBİ MENTEŞOĞLU!

Rahmetli Hasbi Menteşoğlu’nun kıymetini şimdi daha iyi anlıyoruz. Ama malesef iş işten çoktan geçti.

Millet ittifakı büyükşehir belediye başkan adayı sayın Hayati Tekin belediye başkanı seçilirse yapacağı  3 adet organize sanayi bölgesi ile 72.000 kişiye iş ve aş  kapısı açacağını söylüyor.

Cumhur ittifakı büyükşehir belediye başkan adayı sayın Mustafa Demir ise daha makul bir rakam olan 7.500 kişiye istihdam sağlayacağını söylüyor.

Tabii ki bir şehrin istihdam gücü ve üretimi en önemli artısıdır. Bu konuda bu şehir çok şanssız bir şehirdir. Çünkü, tahminimiz o ki  nüfusa göre en az sanayi alanı üretilmiş şehir Samsun’dur.

S.S. Samsun Batı Küçük Sanayi Sitesi Yapı Koparatifine 6 senede arsa gösterememiş  beceriksizler tarafından yönetilen bir şehirdir samsun!

Keşke Samsun’da 20.000 kişi istihdam edebilecek bir imkanımız olsa, o zaman Samsun sil baştan başlar ve uçuşa geçer, herkesin yüzü gülerdi. Ama Türkiye’nin şartları göz önünde bulundurulduğunda sanayi yatırımı yapacak insan bulmak artık hiçte kolay değil.

 Aslında Samsun ta 80 li yıllarda müthiş bir istihdam imkanına sahipdi.

Bir ağamız vardı “ Hasbi Menteşoğlu” diye , Menteşoğlu’nun çeşitli şirketlerinde toplamda 30.000 ne yakın insan çalışıyordu. Ve bu şirketlerin tamamı hayali ihracat yapılıyor gerekçesiyle abluka altına alındı, adeta üretimleri durdurulsun diye şirket yetkilileri çaresiz bırakıldı ve maksat hasıl oldu.

Ve bu şirketler kapatılarak insanları işlerinden ettiler. Şirketlerin hayali ihracat yapıp yapmadığını biz bilemiyoruz. Bu konuda çeşitli rivayetler var. Ama bizim de bildiğimiz birşey var oda anadolu sermayesine karşı gizli Bir gücün mücadele ettiği! Bu durum aslında herkes tarafından biliniyor.

Şayet Menteşoğlu şirketler topluluğu bu olayları yaşamamış olsaydı mukava ve kağıt üreten fabrika ile otobüs üretim fabrikası kurmak üzere çalışmalara başlamıştı.

O dönemde ihracat yapan birçok şirketin hayali ihracatla suçlanmasına rağmen birtek Menteşoğlu şirketler topluluğunun ipinin çekilme gerekçesi kimbilir belkide bu yatrımlardan rahatsız olanlardır! Geçmiş gün ve bize karanlık bir durum, biz derinliğine ve kesin bir bilgiye sahip değiliz.

Bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz bu şirketler kapatlacağına şayet bir sahtekarlık varsa tesbit edilip tahsilat yoluna gidilseydi memleketimiz ve insanımız adına daha hayırlı bir iş yapmış olurlardı.

Biz, o günleri yaşadık, biliyoruz. Çarşamba ve köylerden her evden en az bir insan Menteşoğlu’nun çeşitli kuruluşlarında çalışıyor, evlerine ekmek götürüyorlardı. Hatta binlerce eve evde el işleri yapma imkanı sunulmuş ve insanların para kazanmasına vesile olmuşlardı.

Bu şirketler bu şekilde devam edebilseydi belkide bu gün yüzbinler istihdam ediyor olacaktı. Keşke o günler yaşanmamış olsaydı. Bu gün Samsun bir Samsun daha olabilirdi.

İstihdam en önemli konudur ama kalifiye eleman yetiştirmekde çok önemlidir. Tabii ki bu işleri planlarken devlet ve devlet kurumu olan belediyelere de büyük görevler düşüyor.

Umarız seçilen büyükşehir belediye başkanı Samsun için istihdama yönelik faydalı işler yapar!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık