loading...
Samsun
DOLAR8.7524
EURO10.2716
ALTIN498.81

Aylarca içme suyuna kanalizasyon karıştı! Samsun'da Rezalet

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aylarca içme suyuna kanalizasyon karıştı! Samsun'da Rezalet
Abone ol
Samsun'da iki ilçenin içme suyunun temin edildiği 19 Mayıs Barajı'nda adeta 'çevre rezaleti' yaşandı. 6 köyün kanalizasyonu barajı besleyen Engiz Deresi'ne akıtıldı. Yöre halkı tepki gösterince SASKİ, alalacele foseptik deposu kurulumuna başladı.

Samsun'un 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinin içme suyu ve bölgedeki sulama sorununun çözümü için 10 yılda tamamlanan 19 Mayıs Barajı'nda (Dağköy) adeta bir 'çevre rezaleti' yaşandığı ortaya çıktı.

ENGİZ ÇAYI'NA AKITTILAR
Baraj gölünün yukarısında ve çevresinde bulunan Kuşkayası, Aydınpınar, Yeşilyurt, Kösedik, Cerekli ve Fındıklı mahallelerinin atık su ve kanalizasyonunun baraj gölünü besleyen Engiz Çayı'na aktığı ve şimdiye kadar bu konuda hiçbir önlem alınmadığı belirlendi. 

Foseptik deposundaki atık pisliklerin ise vidanjörlerle çekilmesi gerektiği halde, foseptik çukurların altından delik açılarak dereye salındığı hatta deponun zaman zaman taştığı da öğrenildi. 

ALELACELE DEPO GETİRDİLER
Yaşanan çevre skandalının haber yapılacağı öğrenilince, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekipleri, önceki gün Engiz Çayı'nın etrafındaki foseptik çukurlardaki pis su ve atıklar için vidanjörlerle tahliye işlemine başladı. SASKİ ekipleri ayrıca yeni bir foseptik deposunu da alelacele bölgeye bırakarak, kurulum işlemi için yeniden geleceklerini belirttiler.

YÖRE HALKI İSYAN ETTİ
Çevre köylüleri ise yıllardır bu konuda hiç bir önlem alınmadığını söz konusu atıkların Engiz Deresi'ne oradan da 19 Mayıs Barajı'na aktığını belirterek, söz konusu foseptik çukurlarına sadece tuvalet giderlerinin değil, ahır foseptiğinin ve evsel sıvı atıkların da aktığını belirttiler.

 19 Mayıs Barajı'nın tamamlanmasının ardından büyük bir çevre skandalı ortaya çıktı. 6 köyün atık su ve kanalizasyonu barajı besleyen Engiz Deresi'ne aktı.

Baraj yapımı sırasında hiçbir önlem alınmadığını savunan yöre halkı isyan ederken, SASKİ konunun haber yapılacağını öğrenir öğrenmez bölgeye foseptik deposu getirdi ve vidanjörlerle tahliye işlemi başlattı. 

MAYIS AYINDA HİZMETE GİRDİ

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi Dağköy Mahallesi sınırlarında yer alan Engiz Çayı üzerine, 19 Mayıs (Dağköy) Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) kurulumu geçen mayıs ayında tamamlanarak,hizmete girdi.

Sulama ve içme suyu amaçlı projelendirilen baraj; 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile Çetinkaya, Dereköy, Doğanca ve Yörükler mahallelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının yanı sıra 76 bin 730 dekar zirai arazinin de sulaması için kullanılmaya başlandı.

Haber: N. Alper CABBAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Yılport Samsunspor Melih Okutan'ı Transfer EttiÖnceki Haber

Yılport Samsunspor Melih Okutan'ı Transf...

Tarık Mengüç Koronavirüse yakalandığını açıkladıSonraki Haber

Tarık Mengüç Koronavirüse yakalandığını...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar