loading...
Samsun
DOLAR12.4902
EURO14.1202
ALTIN713.05
SADİ SUBAŞI

SADİ SUBAŞI

Mail: sadisubasi@denizoptiksamsun.com

ÇATALÇAM-TAFLAN-DEREKÖY SAHİL YOLUNU RESMEN TRAFİĞE AÇMAK, CAN KAYIPLARINA DAVETİYE ÇIKARTMAKTIR.

Bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Atakum’daki sahil gezinti yolunun Kurupelit’den sonra ki bölümünde, yer yer kumsalın üzerine, yer yer de kumsalın kalmadığı yerlerde denizin içine kayalar doldurularak denize sıfır, akıl ve mantık dışı bir yol yapımına başlanmıştı.

Atakum’dan başlayarak Polis Okulu ve Çatalçam-Taflan’dan Dereköy üzerinden Kuş Cenneti’ne kadar uzanacak bu yol yapımı, bu konunun uzmanı meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarının ve tüm o yöre halkının itirazlarına rağmen, tam bir doğa katliamı yapılarak sürdürülmüştü.

Bu arada o yöre halkı ve Samsun adına bu konuyu yargıya taşıyan Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanlığı’nın başvurusu üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nde açılan davanın ret edilmesi üzerine gidilen Danıştay bu kararı bozmuş ve bu yapılanın Büyükşehir Belediyesi’nin iddia ettiği gibi çevre düzenlemesi değil, yol olduğunu belirtmişti. Yargı süreci devam etmektedir.

Ayrıca böyle bir yolun yapılabilmesi için gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı da bulunmamaktadır.

Bunun üzerine gerekli onayın bulunmadığı anlaşılan Karadeniz’in en güzel sahili ve kumsalını yok eden bu yol inşaatı durdurulmuştu ama bu kez de, bu yarım kalmış yol araçların yarış pistine dönmüştü.

Samsun halkının tatil beldesi olan bu yörede, eskiden bir yaya ve bisiklet yolu vardı. Yöre halkı, yaz aylarında burada yürüyüşlerini yapıyor ve çocuklar dâhil bisikletle gezebiliyorlardı.

Ne yazık ki, yarım kalan bu yol yapılırken yürüyüş yolu da yok edilmiş ve yöre halkı hiçbir alt yapısı bulunmayan yolda yürüyüş yaparken ve bisiklete binerken, araç kullananların insafına terkedilmişti.

Nitekim bu yolda sürat yapan bir grup gencin aracı takla atmış ve bir çocuğumuz yaşamını kaybederken, diğerleri de ağır yaralanmıştı.

Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi bu yola belli aralıkla “Bu yol araç girişine yasaktır” tabelaları koymak zorunda kalarak, bu yolun trafiğe kapalı olduğunu tescil etmişti.

Kırk yıldır yaz aylarını bu bölgede geçiren birisi olarak, artık kullanılması yasal olarak imkânsız hale gelen bu yolun, kesinlikle araç geçişine kapatılarak ortasından bir refüjle ikiye ayrılıp, bir bölümünün yayalara gezinti yolu, diğer yanının ise bisiklet yolu olarak düzenlenmesini yöre halkı adına bir köşe yazısı ile gündeme taşımış ve bu konuyu detaylıca Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e de anlatmıştım.

21.07.2020 tarihinde Halk Gazetesi’nde yayınlanan o yazımın bir bölümünü yazımın son bölümüne ekleyeceğim.

**********

Bu yöre halkı, can güvenliğinin sağlanacağı bu önerimizin dikkate alınacağını beklerken, anlaşılmaz bir uygulamaya geçildi.

Danıştay kararı ortada dururken, yasallığını kaybetmiş bu yol, öğrendiğimize göre Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, kendi kuruluşu olan UKOME’nin kararı ile Bafra yönüne tek yönlü olarak araç trafiğine açmış ve son bölüme koyacağım tabelalarla da bu yolun araç trafiğine açıldığı resmileştirilmiştir.

Bu nasıl akıl dışı bir uygulamadır? Araç trafiğinin gerektirdiği hiçbir alt yapısı olmayan, yayalar için yaya kaldırımı bulunmayan bu yolu, kıyı kenar çizgisini ihlal ederek nasıl araç trafiğine açarsınız?

Bu köşeden bu konuda sorumluluğu olan tüm yetkilileri uyarıyorum. Bugünden sonra hiçbir yaya güvenliği sağlanmamış bu yolda, yayaların uğrayacağı ölümlü bir kazanın sorumlusu, bu yolu resmen trafiğine açan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı olacak ve doğacak çok ciddi tazminatlarla karşı karşıya kalabilecektir.

Sayın Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın da bu konuyu hassasiyetle değerlendireceğine inanıyorum.

 

**********

Şimdi, sizleri yukarıda sözünü ettiğim geçen yaz Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e yaptığım çağrının son bölümüyle baş başa bırakıyorum.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR.

 

Sayın Başkanım,

Lütfen, bir hafta sonu veya bir akşamüzeri sivil bir araçla bu yoldan geçerek burada ki tehlikeleri kendi gözlerinizle görünüz.

Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kumsalını yok eden ve yasal yönü olmayan bu yolu, yeni can kayıplarına neden olmadan ve bu bölge de yaşayanlarla, hafta sonları bu sahili kullanan konuklarımızın huzuru için her türlü araç trafiğine kapatınız.

Yapılacak tek şey; Bu bölgede yapılacak yeni düzenleme ve peyzaj çalışmalarına kadar yolun ikiye bölünerek yarısının yaya yürüyüş, diğer yarısının da bisiklet yolu olarak düzenlenmesidir.

Bu yol trafiğe kapatılırken, bu yola dikey bağlanan sokak çıkışları da kapatılarak sahile gelecek araçların bu sokaklarda park etmesi sağlanmalıdır.

Yaz aylarını bu bölgede geçiren önemli sayıda ki Samsunlular ve bu sahili kullanan konuklarımız adına bu çağrımızı dikkate alarak gereğini yapacağınız inancıyla saygılarımı sunuyorum. 21.07.2020  

**********

Yazımın son bölümünde son günlerde tartışılan bir başka düzenlemeye değinmek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanlığı, kent içinde son derece sıkışık hale gelen kent içi trafik akışını düzenlemek amacıyla “Akıllı Şehir Projesi” Kapsamında, “Akıllı Işık” ve “Akıllı Kavşak” düzenlemeleri başlattı.

Bu tür trafik düzenlemelerine gerekli önlemler önceden alınmadan başlandığında, doğal olarak zaten çok verimli çalışmayan mevcut kavşaklarda ki çalışmalar sırasında ciddi sorunlar yaşanması kaçınılmazdır.

O nedenle bu düzenlemelerin tamamlanmasını bekleyerek, en azından bu konuda emek harcayan SBB Ulaştırma Dairesi Başkanlığı yetkililerinin harcadığı emeğe saygı göstermeliyiz.

Yeter ki, uygulanan bu proje başarılı olsun ve Samsun’un kanayan yarası olan kavşaklar ile trafik lambalarının düzensizliği giderilsin ve trafik akışı biraz olsun düzelsin.

Tabii, bu projelerden yarar sağlanamaz ve harcanan paralar boşa giderse, bu konuda yapılacak eleştiriler artarak haklılık kazanacaktır.

NOT: Covid-19 salgının yeniden artış gösterdiği Samsun’da, aşılarımızı olmuş olsak dahi, bu virüsü bir başkasına taşıyabileceğimizi hesap ederek maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız.

Sağlıklı ve güzelliklerle dolu bir hafta dileğiyle.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar