loading...
Samsun
DOLAR8.658
EURO10.1795
ALTIN488.66
SADİ SUBAŞI

SADİ SUBAŞI

Mail: sadisubasi@denizoptiksamsun.com

SAMSUNSPOR BU KADAR SAHİPSİZLİĞİ HAK ETMİYOR

 Futbol takımları, kentlerin en büyük tanıtım organı olduğu gibi toplumsal ayrışmaların tavan yaptığı günümüzde toplumu taraftar şemsiyesi altında birleştiren çok önemli bir faktördür.

  Bu gerçeği kabul eden kentlerin yönetim kadroları, kentlerinin takımına ekonomik ve moral anlamında sahip çıkmaktadırlar.

   Hatta birçok il ve ilçe belediye başkanları, futbol takımlarını himayelerine alıp takımlarının adının başına, il veya ilçe Belediyelerinin adını yazarak hem takımlarının giderlerini de karşılamakta, hem de siyasi destek sağlamaktadırlar.

   Belediyelerin desteği olmayan çok sayıda ilin takımlarının da, o kentin yerel yönetimlerden ve siyasetçilerden çok büyük destek gördüğü bilinmektedir.

   Bu tür destekler, özellikle bir üst lige çıkma ve bir alt lige düşme mücadelesi veren takımlara için çok büyük önem taşımaktadır.

  Bunun en son örneklerini geçen sezon yaşadık. 1. Lig’den Süper Lig’e çıkma mücadelesinde Adanademirspor’un çok gerilerden gelerek tüm maçlarını kazanıp Süper Lig’e çıkması sırasında, iktidarın güçlü ismi Ömer Çelik’in nasıl açıktan destek verdiğini gördük.

    Bu takımların son haftalarda oynadığı iddiası kalmamış bazı takımların göz göre göre üstü örtülü şike yapıp sahaya yedek ve alt yapı oyuncularıyla çıkarak kolayca maçı verdiklerine de tanık olduk.

  Samsunspor ise, çok kez uğradığı haksızlıklarla alt lige düşmüş ve geçtiğimiz sezonda akıl almaz hatalarımız yanında, çok ciddi hakem hataları sonucu aynı puan da olmasına rağmen, bir gol averaj farkı ile Süper Lig’e çıkma şansını yitirmiştir.  

  Samsunspor’un böyle şaibeli işlerle başarılı olmasını, sadece ben değil hiçbir Samsunsporlu’ nun kabul etmeyeceği bir gerçektir.

  Samsunspor, formasında Atatürk logosu taşıyan tek takımdır. Samsunspor çok kez bir alt lige düşerken de, bir üst lige çıkarken de bu formaya leke sürdürmemiştir.

   Yukarıda anlattığım destekleri göremeyen Samsunsporlular haklı olarak Samsunspor’un sahipsizliğinden yakınıyor. Aslında bu sorunun cevabı, Samsun’un yaşadığı sahipsizlikte gizlidir.

  Bilindiği gibi Samsunspor şirketleştiği için profesyonel futbol takımının artık bir sahibi vardır. O nedenle, takımın şu anda maddi destekten çok, moral desteğine ihtiyacı vardır.

  Bunu söylerken şirket yapısı içinde yer almayan ve futbol dışında ki başta basketbol takımı olmak üzere diğer sportif faaliyetleri yürüten Samsunspor Kulübü Derneği’nin, ciddi anlamda maddi desteğe ihtiyacı olduğu da göz ardı edilmemelidir.

   Samsunspor adına kent yönetiminden ve siyasetçilerimizden en önemli beklenti, moral desteğin artırılmasıdır.

   Bu konuda beklentiler nedir?

  • Bilindiği gibi Samsunspor şirketleştikten sonra alt yapıya verdiği önemi üst seviyeye çekmiş ve bunun ilk meyvesini de U-19 takımının şampiyon olması ile almaya başlamıştır.

  Bu başarının giderek artması için alt yapı tesisleri önem kazanmıştır. Bu amaçla Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz Batı Parkta kendilerine ait olan alanları Samsunspor alt yapı tesislerinin yapımı için tahsis etmiştir. Bu alanda Mustafa Erkanat Akademi Tesislerinin inşaatı başlamış ve çim sahalar bitirilerek genç sporcularımızın çalışmasına sunulmuştur.

   Tesislerinin bir an önce tamamlanabilmesi için Başkan Sayın Yüksel Yıldırım bir iş insanı olarak kredi almak istemektedir. Bankalar ise, kredi verebilmek için bu alanların tahsis süresinin beş veya on yıl olarak belirlenmesini istemektedir. Ne var ki, tahsis süresinin uzatılması konusu bir türlü çözülememiştir. Bu sorunun bir an önce çözülmesi için başlatılan çabaların Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir ve Siyasetçilerimiz tarafından sonuçlandırılması şarttır.

  • Geçen sezon şampiyonluğu belirleyecek son maçlarda rakiplerimiz tribünleri taraftarları ile doldurulurken, Samsunspor’un Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek seyircisiz maç oynamak zorunda bırakılması sonucu, yerel yöneticilerimize ve siyasetçilerimize karşı haklı olarak büyük bir tepki oluşmuştur.                                                                      

   Bu tür konularda önümüzde ki sezon Samsunspor taraftarlarının beklentisi, yerel yöneticilerimiz ve siyasetçilerimizin Samsunspor’a gereken desteği vermeleridir.

  • Samsunspor’un maçlarında artık tüm milletvekillerimizin ve yerel yöneticilerimizin maçlarımıza gelerek destek vermeleri beklenen bir başka destektir.
  • Samsunspor Dernek Yönetimine başta Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere, belediyelerimizin kendi kaynakları ile olmasa da, en azından ilişkide oldukları kurumların desteğini sağlamaları önem kazanmıştır.
  •   Samsunspor’un Genel Kurulları, 20 Ocak Felaketinin yıldönümü anmalarında ve kuruluş tarihinin kutlamalarında yer almaları çok önemlidir. Samsunspor bu özel günlerinde yaşadığı sahipsizliği artık yaşamamalıdır.                                                                                     

   Örneğin, geçtiğimiz ay içinde Samsunspor’un 56. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları sırasında, gerek Atatürk anıtında ve gerekse kulüp tesislerinde yapılan törenlerde hiçbir milletvekili ve yerel yöneticinin bulunmaması kabul edilemez bir durumdur.

  • Samsunspor, üst üste iki Gençlik ve Spor Bakanı çıkardığı yıllarda uğradığı haksızlıklarla, bir alt lige düşme ve Play-Off ’ta kaybetme sonuçlarını yaşamak zorunda kalmıştır. Samsunspor taraftarı bunu hiçbir zaman unutmamıştır ve unutmayacaktır.

   SONUÇ:

   Doğum yeri neresi olursa olsun kendini Samsunlu ve Samsuncu gören herkesin şartsız Samsunspor’u sahiplenmesi şarttır.

   Samsun’a hizmet için seçilen yerel yöneticilerimizin, maddi olmasa da en azından her an yanında olarak desteklediğini göstermesi gereklidir.

   Her seçim öncesi boyunlarına Samsunspor atkısı takanların, seçildikten sonra Samsunspor ile hiç ilgilenmemesi kabul edilemez. İnanıyorum ki, bir sonra ki seçimlerde bu siyasetçiler karşılarında Samsunspor taraftarlarını bulacaktır.

   Bunları söylerken Samsunspor’a her zaman tüm gücüyle destek veren milletvekilimiz Sayın Fuat Köktaş’a teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca son dönemlerde kendi çaplarında destek veren milletvekillerimiz Sayın Erhan Usta ve Neslihan Hancıoğlu’na haksızlık etmek istemem.

   Son söz olarak söylemek isterim ki, Samsunspor’a destek veriyormuş gibi açıklamalar yaparak sonuçta hiçbir yarar sağlamayan siyasetçileri ve yerel yöneticilerimizi gerçekçi anlamda destek vermeye çağırıyorum.

   Samsunspor Camiası olarak kentimiz yerel yönetici ve siyasetçilerinden en azından rakiplerimiz olan kentlerin siyasetçilerinin ve yerel yöneticilerinin verdiği destek kadar destek görmek istiyoruz.

  Ağustos ayı sonlarında başlayacak yeni sezonun, Samsunsporumuzun Süper Lig’e çıkması ile sonuçlanacak bir başarıya sahne olması dileğiyle, takımımıza başarılar diliyorum. İyi haftalar…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar