loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.384
  • Euro 8.9512
  • GR ALTIN 438.05
  • ÇEYREK 718.97

  • 24 Temmuz 2020, Cuma 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR.

SAYIN MUSTAFA DEMİR,

   Sizin hiçbir sorumluluğunuz olmadığı halde şu anda kent sorunlarımıza karar verme noktasında olduğunuz için bu bölgede yaşayan Samsunlular adına bu açık çağrımızı size yapmak zorunda kalmanın üzüntüsünü yaşıyorum.

   Sadece Karadeniz Bölgesi’nin değil belki de Türkiye’nin en güzel sahillerinden ve kumsallarından birisi olan ve Atakum’dan başlayıp Bafra yönünde Dereköy’e kadar devam eden Çatalçam-Taflan-Dereköy sahili bir önce ki Büyükşehir Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz döneminde resmen katledildi.

    Dört yıl kadar önce çok sayıda sivil toplum kuruluşunun itirazına rağmen, kumsala ve yer yer de denize kayalar doldurularak Kuş Cenneti’ne kadar devam edecek bir yol yapımına başlanmıştı.

   Hiçbir haklı gerekçesi olmayan bu yolun yapımı için Bayındırlık Bakanlığı’nın onayının da olmadığı anlaşılmış ve Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanlığı’nın Samsun Bölge İdare Mahkemesinde açtığı “Yürütmeyi Durdurma Talebinin” kabul edilmesi ile yolun yapımı yargı tarafından durdurulmuştu.

   Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da Danıştay tarafından ret edilince, Kuş Cenneti’ne kadar gidecek olan yol yapımı hayal olurken, olan Çatalçam’dan Dereköy Balıkçı Limanına kadar tüm sahili bandına olmuş ve doğa harikası bir sahil resmen katledilmişti.

   Ne var ki, yapılamadığı gibi kaderine terk edilen bu yol, o günden bu yana hiçbir önlem alınmaksızın yasa dışı bir şekilde araçlar tarafından kullanılıyor.

   Yol kenarlarında ne yayalar, ne de bisikletler için bir bölüm olmadığı için bu yolda yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek büyük tehlikeler yaratıyor. Hiçbir trafik kontrolü de olmayan bu yol sorumsuz araç sürücülerinin insafına terk edilmiş durumdadır.

   Tüm uyarılara rağmen önlem alınmayışı sonrası geçen yıl, içinde gençlerin bulunduğu bir otomobilin yoldan çıkarak takla atması sonucu bir çocuk ölmüş sanırım 3-4 çocuk da ağır yaralanmıştı.  

   Samsunluların tatil beldesi olan bu sahil, hafta sonlarında da çevre il ve ilçelerden gelenler tarafından denize girmek için yoğun bir şekilde kullanılıyor.  

   Tehlike de bu yolun “Trafiğe kapalıdır tabelasına” rağmen hala araçlar tarafından kullanılıyor olmasından kaynaklanıyor.

   Eskiden Çatalçam-Taflan-Dereköy arasında yürüyüş ve bisiklet yolu vardı ve araç trafiği söz konusu değildi. Yaklaşık her 100 metre de bir denize dikey çıkan sokaklardan isteyen herkes denize ulaşıyordu.

   Bu yol üzerinde “Bu yol araç trafiğine kapalıdır” tabelası yanında, “Hız ve diğer trafik levhalarının” Bulunması da, bu yolda ki kafa karıştıran yanlışların bir göstergesidir sanırım.

   Sayın Başkanım,

   Lütfen, bir hafta sonu veya bir akşamüzeri sivil bir araçla bu yoldan geçerek burada ki tehlikeleri kendi gözlerinizle görünüz.

   Karadeniz Bölgesi’nin en güzel kumsalını yok eden bu çakma yolu, yeni can kayıplarına neden olmadan ve bu bölge de yaşayanlarla, hafta sonları bu sahili kullanan konuklarımızın huzuru için her türlü araç trafiğine kapatınız.

   Yapılacak tek şey; Bu bölgede yapılacak yeni düzenleme ve peyzaj çalışmalarına kadar yolun ikiye bölünerek yarısının yaya yürüyüş, diğer yarısının da bisiklet yolu olarak düzenlenmesidir.

   Bu yol trafiğe kapatılırken, bu yola dikey bağlanan sokak çıkışları da kapatılarak sahile gelecek araçların bu sokaklarda park etmesi sağlanmalıdır.

   Yaz aylarını bu bölgede geçiren önemli sayıda ki Samsunlular ve bu sahili kullanan konuklarımız adına bu çağrımızı dikkate alarak gereğini yapacağınız inancıyla saygılarımı sunuyorum.

İyi haftalar dileğiyle..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hulki Hulki 31.07.2020 21:22

Çok doğru tesbitler. Sağlı sollu gelen arabalardan yürüyebilmek can pazarı. Eski hali ne güzeldi. Ana yoldan kuş cennetine gidilebiliyorken bir de sahilden yol çok saçmaydı.

Hulki Hulki 31.07.2020 21:22

Çok doğru tesbitler. Sağlı sollu gelen arabalardan yürüyebilmek can pazarı. Eski hali ne güzeldi. Ana yoldan kuş cennetine gidilebiliyorken bir de sahilden yol çok saçmaydı.

yukarı çık