loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 05 Ocak 2020, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

EMEKLİ AYLIĞININ HESAPLANMASI

Aylık bağlama oranı bakımından üç dönem söz konusudur. Birinci dönem 31.12.1999 öncesi dönem olup, aylık bağlama oranı göstergeli olanlar için 25 yıl sigortalılık süresi üzerinden v; 3600 gün üzerinden emekli olanların ise aylık bağlama oranı p’di. İkinci dönem 01.01.2000 ve 30.09.2008 arası dönem olup, aylık bağlama oranı 25 yıllık sigortalı üzerinden e’e gerilemiştir. Üçüncü dönem 01.10.2008 sonrası dönem olup, 25 yıllık sigortalı üzerinden olanların aylık bağlama oranı P’ye düşmüştür.

Emekli aylığı hesaplanırken birinci kriter sigortalı kolu, ikinci kriter ise çalışılan dönem aralığıdır.  

- 2000 yılından önceki Emekli Aylığı: Memur Maaş Katsayısı x Gösterge x Aylık Bağlama Oranı.

Aylık bağlama oranının yüksek belirlenmesi ve alt sınır aylık uygulamasının bulunması nedeniyle bu dönemdeki emekli aylıkları yüksektir.

- 2000 yılından itibaren Emekli Aylığı:  Aylık Bağlama Oranı x Ortalama Aylık Kazanç.

Ortalama aylık kazanç, her yıla ait prime esas kazançların, kazancın ait olduğu yıldan emekli aylığı talep edilen tarihe kadar güncelleme katsayısıyla bulunur. 2000 sonrası dönemde ortalama aylık kazancın hesaplanmasında güncelleme katsayısı ve TÜFE ile GSYİH gelişme hızının tamamı dikkate alınsa bile aylık bağlama oranı 2000 yılı öncesi döneme göre daha düşük belirlendiği için bağlanan aylık miktarı da nispeten düşmüştür.

- 1 Ekim 2008 sonrasında aylık bağlama oranı daha da düşürüldüğü için ve ortalama aylık kazanç hesaplanırken GSYİH hızının 0’u dikkate alındığı için emekli aylıkları daha da düşmüştür.

SSK (4/a)’ların emekli aylıkları aylık bağlama oranı hesaplanmasındaki farklılık da üç dönemdeki ayrı ayrı hesaplama, dikkate alınan veriler ve bunların yüzdelerinden kaynaklamaktadır. Dolayısıyla 2000 öncesi dönemlerdeki çalışmaların karşılığı en yüksek, 2000 sonrası ile Ekim 2008 öncesi dönemdeki çalışmaların karşılığı nispeten düşük ve Eylül/ 2008 sonrası çalışmaların karşılığı en düşük aylık bağlama oranı üzerinden hesaplanmaktadır.

Memurların emekli aylıkları derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi üzerinden hesaplanmaktadır. Emekli aylığını en çok etkileyen unsur ise ek göstergedir. Ekim/2008’den önce göreve başlayan memurların emekli aylığı hesaplamasında gösterge ve katsayı sistemi esas alınıyor. Bu hesaplamaya göre 25 yıl hizmeti bulunan memurun aylık bağlama oranı u’tir. Ekim/ 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan memurlar 25 yıl çalışmaları karşılığı ancak ortalama aylık kazançlarının P’si oranında emekli aylığı bağlanacaktır.

Bağkur’luların emekli aylıklarının hesaplanmasında 2000 öncesi dönemde yüksek yüksek basamaktan prim ödemişler ise emekli maaşları da yüksek olmaktaydı. Ekim/ 2008 sonrasında ise durum SSK’lılarda olduğu gibi düşmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık