loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.7392
  • Euro 7.3896
  • GR ALTIN 371.18
  • ÇEYREK 608.97

  • 28 Nisan 2019, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

MELUNCANLAR

Meluncanlar, ABD’de Tenessee Eyaleti’na bağlı Kingport Kasabası’nda yaşamaktadır. 40 bin nüfuslu kasabanın önemli bir kısmı kendisini Meluncan olarak tanımlamaktadır.

Meluncanların kökenleri ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve değişik teoriler ortaya atılmıştır. İspanyol denizcileri tarafından Amerika’ya getirilen Meluncanların kökeninin Akdeniz ülkelerine ve hatta Anadolu’ya dayandığı yönünde ciddi tezler ileri sürülmektedir.

Türklerin, Amerika ile olan bağlantısı 16. yüzyıla kadar gitmektedir. İlk defa Noth Carolina’da görülen Türklerin bazıları da Karayipler’e bağlı Turk, Grand Turk ve Caicos adalarına yerleşmiştir. 17. yüzyılda bu adalar, Birleşik Krallık’ın eline geçmiştir. Meluncanların macerası da 1571 İnebahtı Savaşı’na, 16. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır.

Konunun bilimsel olarak dünya gündemine oturmasında Prof. Dr. Brent Kennedy’nin katkısı büyük olmuştur. 1988 yılında hastalanan Kennedy, yatağa düştüğünde, Akdeniz Anemisi’ne yakalandığını öğrenince kökenlerini araştırmaya başlamıştır. Anglo Saksonlaraait olmadığından yola çıkarak, çevresindekileri de ikna etmiş ve DNA testi yaptırmıştır. Test sonucunda köklerinin Osmanlı cağrafyasına dayandığı sonucuna ulaşmıştır. İncelemesini derinleştiren Kennedy, Meluncanların dillerinde bulduğu Türkçe kelimeler ve kültürler arası yakınlık karşısında Türkiye’ye onlarca kez ziyarette bulunmuştur. 1994 yılında ABD Türkiye Büyükelçiliği vasıtası ile Barış Manço’nun 7’den 77’ye programına katılan Kennedy, bu konuda dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Bunun sonucunda “The Resurrectiron of a Proud People: The Melungeons” ve “From Anatolia to Appalachia: A Turkish American Dialogue” adında iki yapıt ortaya koymuştur.

İnebahtı Savaşı’nda büyük bir hezimet yaşayan Türk Donanması çok sayıda esir vermiştir. İspanyonllar ve Portekizliler tarafından Amerika’ya götürülen esirler, fidye karşılığı Osmanlı Hükümeti’ne satılmak üzere İngiliz amirali Sir Francis Drake tarafından ele geçirilerek, gemiye alınmıştır. İkmal yapmak için uğranılan Carolina limanında, İngiltere’ye dönmek için bekleyen İngilizlerle karşılaşan kaptan, esirlerden 100 kadar levent dışındakileri karada bırakarak, İngiltere’ye dönmüş ve elinde kalan esirleri de fidye karşılığı Osmanlı’ya satmıştır.Geride kalanlar yerli halk ile karışarak, bugünkü Meluncanların önemli bir kısmını oluşturmuştur.

Kilim ve battaniyelerindeki Türk motifleri, kuzu ve koyun etini sevmeleri, soğanlı ve salçalı yemek yapmaları, bulgur çeşitlerini yemeleri, kötü bir durum karşısında tahtaya vurup kulak çekmeleri ve sünnet olmaları; bunun yanında bulgur, sus ve gam gibi ortak kelimelerin bulunmaları Meluncanların Türk olduğu yönünde kuvvetli emareler oluşturmaktadır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık