loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8764
  • Euro 6.6041
  • GR ALTIN 253.43
  • ÇEYREK 414.41

  • 25 Kasım 2018, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

TAŞRA TEŞKİLATI

Merkezi idarenin taşra teşkilatı tek bir bütündür ve devlet tüzel kişiliğinin içindedir. Anayasa taşra teşkilatı olarak illerden bahseder ve iller “yetki genişliği” ilkesinden faydalanır. Ayrıca Anayasa birden çok ili içine alan bölge idarelerinin kurulabileceğini de belirtmiştir. 

İller ilçelere ve ilçeler de bucaklara ayrılmıştır. İl veya ilçe kurulması, adının değiştirilmesi, ilçenin başka İle bağlanması kanunla olur.

Bucak kurulması, kaldırılması, adının değiştirilmesi ve başka bir il ve ilçeye bağlanması içişleri bakanının kararı ve cumhurbaşkanının onayıyla olur.

İl İdaresi: 

1864’te Vilâyet Nizamnamesi ile eyalet idaresinden il idaresine geçildi. 1924’te sancaklar lâv edilerek, vilayete (il) dönüştürüldü. 

İller, yetki genişliği çerçevesinde istisnai bir memurluk olan valiler tarafından yönetilir. Valiler, ilde kanun, cumhurbaşkanlığı kararnamesi, yönetmelik ve bakanın talimatlarını yayınlar ve gereğini yapar. Düzenleyici işlem niteliğinde genel emirler çıkarır. İllerde genel ve özel güvenlik kollarının amiri olarak düzeni sağlar. Mahalli yönetimler üzerinde vesayet denetimi yapar. Devletin temsilcisi sıfatıyla dış temsilciler ve sınır komşuları ile görüşür. Kolluk kuvvetlerini aşan bir durumda en yakın birlik kumandanından yardım ister.

Vali, İl İdare Kuruluna (Hukuk İşleri Müdürü, Defterdar, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl Bayındırlık Müdürü, İl Tarım Müdürü, İl Veteriner Müdürü) başkanlık eder. İl şube müdürleriyle yılda dört defa toplantı yapar. 

İlçe İdaresi: 

Meslek memuru kaymakam tarafından yönetilir. Yetki genişliğine sahip olmayan kaymakam asayiş ve atama işlemleri bakımından sınırlı bir yetkiye sahip olup, yabancı temsilcilikler ve hudut komşuları ile temas kuramaz. 

Kaymakam, İlçe İdare Kurulu (Yazı İşleri Müdürü, Mal Müdürü, Hükümet Hekimi, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Tarım ve Köy İşleri Müdürü) ve İlçe şube müdürlerine başkanlık eder.

Bucak İdaresi: 

Bucak müdürü tarafından yönetilir. 

Bucak Meclisi, seçilmiş (belediye meclisi ile köy ihtiyar heyetinin seçeceği kişiler) üyeler ve doğal (doktor ya da sağlık memuru ile başöğretmen) üyelerden oluşur. Bucak Komisyonu da Bucak Meclisi’nin bir yıl için seçeceği dört üyeden oluşur. 

Bölge İdaresi: 

Anayasanın 126. maddesi, verim ve uyum sağlamak amacıyla birden çok ili içine alan merkezi idare teşkilatı kurulabileceğini düzenlemiştir. Bununla birlikte Türkiye’de yaygın olarak kullanılmamaktadır.

GAP İdaresi: 

1989’da Başbakanlığa bağlı tüzel kişiliği olan ilk bölge kalkınma teşkilatı olarak kurulmuştur. Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt ve Şanlıurfa’yı kapsar. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık