loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4829
  • Euro 9.0443
  • GR ALTIN 441.92
  • ÇEYREK 725.67

  • 09 Ağustos 2019, Cuma 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Lalezarlar , Bugün Gülşende Yine Niler Etmediler!

Tunuslu şair Ebu kasım Esşabi ‘ Hayatı istemek ’ adlı şiirinde :

Millet bir gün hayatı yaşamak isterse , kader ona mutlaka cevab verecektir.  Diye söylemektedir.

İki adam konuşuyordu. Biri diğerine : ‘ Azizim , sitenin yönetimini site sakini bir komşumuza verdik. Hırsız , dediler. Değiştirdik. Bu seferde , yeni gelene hırsız dediler. Yine değiştirdik. Biz değiştirdik ancak , değişen pek bir şey olmadı. Ona da hırsız dediler. Bu seferde , sitenin yönetimini bir şirkete verdik . onun içinde , ‘paramızı çaldı. dediler.’   

Anlaşılan o ki , bu tanımadığım şahışlar , içinde oturdukları siteyi , sitede oturanlara teslim etmeyi uygun görmemişler ve becerememişlerdi.Bulduklarını zannettikleri profosyonel çözümde , sonuç vermemiş aynı neticeyi vermişti.

Irak’ta iki üç ay önce Dr. Allavi’nin ortaya çıkardığı bir hırsızlık olayı dünyanın gündemine oturdu. Ayetullah Sistani’nin muhasibi , İmam Ali Camii’ne ait olan altın sikkeleri alıp , İngiltereye ( kaçtı) gitti. Londra’da muhteşem bir düğün yaptı. Tarihin ortak mirası, Irak yağma edilirken İslam Dünyasından çıt çıkmadı.

Görünen oydu ki , Irak halkıda  ( siteyi ) , site içinde oturanlara emanet edememişti. Profosyöneller ise , coğrafyayı teslim almak üzere orada idi.

Geçen hafta , bir  kafede oturmuş bir dostumla Arapça / İngilizce bir telefon konuşması yapıyordum. Arkamda beni dinleyen bir hanım , kafenin sahibi olan arkadaşa , el hareketi yaparak ve beni göstererek, ‘şuna bak , şuna ! Irak’tan ve Suriye’den buraya gelmişlerde adam olmuşlar’ dedi.

Kafenin sahibi ise , hanımefendi ! O elinizle gösterdiğiniz arkadaş, bir Türk Avukat dedi. Kadın sessizce ortamı terk etti.

Bu olayın üzerinden beş dakika geçmemişti ki , bir grup insan gelip kadının bıraktığı yere oturu verdi. Azizim , neyden konuşuyorlardı bilmiyorum . Ancak , ‘ öyle tek başına yeme yok. Bizde yiyeceğiz.Bu siyaset ilginç bir şeydir ‘ diyorlardı. Ne yiyeceklirdi bilmiyorum. Ama profosyoneller dışarıda bekliyordu.

Vakit ilerlemiş , evime doğru sessizce adımatmaya başlamıştım. Zamanında orman gibi   duran ancak, şimdilerde ise parka çevrilmiş ağaçlık alandan geçerken , yaşlarının 17 / 18 olduğunu zannettiğim genç arkadaşları, belediyeye ait bir tesisin camlarına saldırırken gördüm. Ve engelledim. Onlara neden böyle davrandıklarını sordum. Gençler : ‘ Suriyeliler ağabey ! dediler . Önce , etrafa baktım. Sonra ,çocuklara … İçinizde kimler Suriyeli diye sordum. Güldüler. Çocuklar uyanıkmış . Ben onları uyuyor zannetmiş , onlara bir şey anlatmak istemiştim.

Anladım ki , bu ülkede en büyük Suriyeli benmişim.

Lalezarlar , bugün gülşende yine niler etmediler  !

Bir suçu irtikab eden fail  ile suçu azmedttiren şahıs  birlikte cezalandırılır. Nedense , İslam ülkelerini yağmalayan , çalan her suçlu şahıs Batıda ve özellikle İngiltere , Fransa ve Almanya’da yer edinmekte, hiç te güçlük çekmememkte ve  suçlular batıya sığınmaktadır. Suçluların İslam coğrafyasından aldıkları ve çaldıkları, batı’da müzelerde ve bankalarda saklanmaktadır. Yani azmettirenler ortadadır.

Peygamberimiz (A.S.) buyurmuştur ki , öyle bir zaman gelecek ki , zina artacak , insanlar emin insanlardan rahatsızlık duyacak ,  güven telkin etmeyen insanların yanında kendilerini güvende hissedeceklerdir . Kavmin önde gelenleri aşağılanacak , sonunda gelmesi gerekenleri itibar kazanacak demektedir. 

Çerağan vakti geldi , lalezarın didesi Ruşen

Çemenler döndü ruy-i yare , reng-i lalevü gülden  ( Nedim )

Millet bir gün hayatı isterse , kader ona cevab verecektir.

Gecenin karanlığı dağılacak , ellerimize vurulmuş prangalar kırılacaktır.

Kim ki hayata gelirde onu şevk ile kucaklamazsa , hayatın içinde dağılır gider.

Yazıklar olsun hayatı , muzaffer bir tokatla  parçalayamayanlara

Eğer insanlar bir gün hayatı isterse , kader ona mutlaka cevap verecektir. 

(  Ebu kasım Esşabi ‘ Hayatı istemek ’ adlı şiiri )

Herkese selam ve sevgilerimle…

Tunuslu şair Ebu kasım Esşabi  bir avukat olup , genç yaşta vefat etmiştir. Kendisine  Allah’tan rahmet diliyorum.

 NOT: Avukat Zekai Gül ile edebiyat sohbetleri başlığı ile gerçekleştirdiğimiz Arap Edebiyatı sohbeti ve şiir dinletisine katılan misafirlerimize ve Prof. Dr .Abdullah Fethi Ezzahir Hocamıza ve Dr. Mey Murada ve başta gazetemize ve Samsun Basınına gönülden teşekkür ederim


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık