loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.9448
  • Euro 6.5556
  • GR ALTIN 300.46
  • ÇEYREK 491.25

  • 24 Temmuz 2019, Çarşamba 10:00
ADNANÖZ

ADNAN ÖZ

RUSYA TÜRKİYE İÇİN TEHDİT Mİ?

Rusya Türkiye için bir tehdit midir? Evet tehdittir. Rusya ve Türkiye var olduğu sürece Rusya Türkiye için bir tehdittir ve ezelden ebede tehdit olmaya devam edecektir.

Viladimir Putin bugün dünya sahnesinin en önemli aktörü ve dünyaya şekil veren lideridir.

Putin’in Rusya’yı yönetmeye başladığındaki Rusya’nın durumu ile bu günkü durumunu kıyasladığımızda aradaki farkı göreceğiz.

Bu sadece ekonomik veriler açısından değil tabii ki, tabiri caizse Rusya’nın itibarı yerlerde sürünürken bir süre sonra  dünyada söz sahibi bir ülke olmak ve dünyaya yön veren bir ülke haline gelmek öyle kolay başarılacak bir iş değil.

Tabii ki,  Putin bu sıkıntılı ve karmaşık süreçleri iyi yönettiği için bizim ve bütün dünyanın takdirini kazanmıştır. “ Bu takdir yanlış anlaşılmasın ülkesi açısından” Putin potansiyel bir gücü karşısına alırken diğerini yanına almayı becere biliyor. Aynı anda sanki sizin yanınızdaymış gibi davranıp sizin karşınızda yer alabiliyor.

“ Buna örnek olarak Suriye ve Akdeniz politikası gösterilebilir”. Evet Rusya bize dost mudur? Diye bir soru sorulsa kesinlikle hayır deriz. Çünkü hedefleri ve sıcak deniz hayallerine bakılınca dost olma ihtimalimiz ortadan kalkıyor. Bir de düşürülen uçaktan dolayı bir kuyruk acısı vardır ki, bu acı öyle kolay  unutulabilecek bir acı değildir. S 400 savunma sistemi olası bir Rus saldırısında bizi koruyabilecek mi? onu da bilemiyoruz.

Ve  uluslararası ilişkilerde daimi dost ya da düşman olmaz. Uluslararası ilişkilerde duruma, olaylara ve çıkarlara göre dostluk ve düşmanlık değişebiliyor.

Rusya’nın bizi yanında tutması aslında Rusya açısından çok büyük bir siyasi başarıdır.                                                    Çünkü karşısında bulunan dünya düzenini allak bullak etmiştir. Yani hem Türkiye’ye silah satıp para kazanmış hem de Türkiye sayesinde NATO’yu ABD’yi sorgulanır hale getirerek adeta şov yapmıştır.

Bunu yaparken de Türkiye’yi kendisine adeta tam bağımlı hale getirmiş tabiri caizse bir taşla birkaç kuş vurmuştur. Bu, Putin açısından siyasi bir başarıdır.

Rusya’dan alınan S 400 sisteminin alınmasını istememize  gelince bunda bir çelişki var gibi görünse de aslında öyle değil. Çünkü kısa vadede Rusya’nın bizi karşısına alma ihtimali pek görünmüyor.                                                                 Ancak Putin’den sonra Rusya’nın başına hesap kitap bilmeyen biri gelir de çok büyük hatalar yaparsa bizim için bir risk oluşabilir. Ama NATO, ABD, AB ve İsrail şuan için bile bizim için bir tehdittir.

Akdeniz’in durumu ortadadır. Aldığımız S 400 savunma sistemi olmasa belki de çok yakında sıkıntı yaşayabilirdik. Belki de aldığımız savunma sistemi bizi koruyacaktır.

“ S 500 leri Rusya ile ortak üretmeliyiz” demiştik. Aslında bu da yetmez bütün savunma ve atak silahlarımızı kendimiz üretmeliyiz. Bu da yetmez daha fazlasını yapmalıyız, daha fazlasını üretmeliyiz.

Ve en önemlisi de enerjide bağımlılıktan kurtulmalıyız. Bunun için Akdeniz bizim için kurtuluş olabilir.

Bölgede güçlü ve oyun kuran bir ülke olmak istiyorsak bağımlılıktan kurtulup artı değer üretmemiz gerekiyor. Aksi durum her halükarda sıkıntı demektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık