loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.3584
  • Euro 8.9538
  • GR ALTIN 438.21
  • ÇEYREK 718.93

  • 08 Ocak 2021, Cuma 10:00
ALPARSLANÇEPNİ

ALPARSLAN ÇEPNİ

BARBARLIK YÜKSELİYOR

Dünyanın  her yerinde açlık, yoksulluk, etnik savaşlar ve yıkımlar yaşanıyor .Salgın bu sorunların daha da derinleşmesine neden oldu. İnsanlık kaybederken barbarlık yükseliyor. Birezilya, Macaristan ve ABD ‘de-daha pek çok ülkede- yaşananları sadece meczup liderlerin tavırlarıyla açıklamak yeterli olur mu? Bu ülkede yaşayan ve bu liderlerin ardından giden kitlelere ne demeli? ABD kongresini basanların görüntülerine bakınca anlarsınız. Bu görüntüler bize de çok yabancı değil!..

Bu durum, Faşizmin yeni halidir.

             Teknolojiye taparken, Aydınlanmayı, moderniteyi, düşünmeyi, eleştiriyi  ve kültürü reddeden, eylemin düşünülmeksizin gerçekleştirilmesini savunan bu anlayış dünyaya egemen olmuş durumda. Goebbels’in de“ ne zaman kültürden söz edildiğini duysam, tabancamı çekerim” dediği söylenir.

 Son derece kısıtlı, ilkel bir sözcük dağarcığı kullanan ,görüş ayrılığını ihanet olarak kabul edan ve farklılıklardan korktuğu için ırkçı olan, farklı olanları düşman gören, barışseverliği de düşmanla işbirliği olarak değerlendiren bu kitlenin yaşam kaynağı sürekli savaştır!...

            Bireysel ya da toplumsal düş kırıklıkları yaşayan, ekonomik bir bunalım ya da siyasal bir aşağılanmadan rahatsız olan ,toplumsal bir kimlikten yoksun insanlara ,tek ayrıcalıklarının “ırkçılık” olduğu benimsetilmektedir. Bunlar, kendilerini, uluslararası  bir komplo saplantısıyla  kuşatılmış hissetmekte ve “mücadele etmek için” yaşamaktadırlar. Herkes kahraman olmak üzere eğitilmekte, ölüm kutsanmaktadır. Bu tavırlarıyla daha çok başkalarının felaketine ve ölümüne yol açmaktadırlar.

İktidarı demokratik yoldan değil, zorla ele geçiren bu gurupların liderleri, gücünün kitlelerin zayıflığından kaynaklandığını bilmekte ve her yönetici  kendi altındakileri hor görmektedir. Bu topluluklarda bireylerin birey olarak hakları yoktur; liderler  onların sözcüsü gibi davranmaktadır.

 Ekonomisi gelişmiş ülkelerde ırkçılık, geri kalmış ülkelerde ise bağnazlık olarak ortaya çıkan bu durum, dünyada onca acının yaşanmasına  neden olmakta, artık Naziler, üniformalarıyla değil bu refleksleriyle ortada dolaşmaktadırlar…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık