loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4257
  • Euro 8.9954
  • GR ALTIN 414.76
  • ÇEYREK 681.15

  • 18 Ocak 2021, Pazartesi 10:00
CEMİLCİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

HEMŞEHRİ PARASI BU KADAR DEĞERSİZ Mİ?

1983 yılında hayata geçirilen ve Samsun Büyükşehir Belediyesi mülkünde olan 22 dükkanlık Subaşı Yeraltı Çarşısı yıkılarak yerine katlı otopark yapılıyor.

İlk kazma vuruldu.

Samsun’da bir türlü pasaj ve yeraltı çarşısı iş yapmadı.

Bir yeraltı çarşısı daha mazi oldu.

Subaşı yeraltı çarşısı ve camisine dokunuldu. Sırada Cumhuriyet Meydanı var.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Ocak 1991 tarihli “Mimarlık” adlı bültende “Subaşı Meydanı Düzenlemesi ve Planlamayı Bekleyen Cumhuriyet Meydanı” konusunda şu ifadeye yer vermişti:

“1960 yılı imar planında Subaşı, yeşil alan ve meydan olarak tanımlanmış, 1973 yılında bu alanda yeraltı çarşısı da yapılabilir onayı alınarak kamulaştırma çalışmalarına başlanmıştı.

Yoğun ticaret bölgesi olması, üzerindeki yapı dokusunun olumsuzluğu, bu mekanın düzenlenmesini gerekli kılmış ve Samsun’da ilk defa bir bölgeye yapı yoğunluğunu azaltmak, taşıt trafiğini rahatlatmak, insanlara dinlenebilecekleri bir mekan yaratmak için müdahale edilmişti. Projesi, 1973 yılında düzenlenen bir ulusal yarışma ile elde edildi. Yarışma projesine göre, çevredeki ticari eylemin yer altına devamı biçiminde planlanan çarşı, yüzeyde yerini dinlenme ve oturma platoları ile meydana bırakıyordu.

Uygulama aşamasındaki yaklaşımlar, yarışmada elde edilen projelerin hayata geçirilmesini engellemiş olmalı ki, belediyece değiştirilerek hazırlanan uygulama projesinde (yarışma projesinde var olan) galeri katın kaldırılması ve kademelerin azaltılması ile çarşı monotonlaşmış ve işlevi kısmen kaybolmuştur.

Ayrıca, girişleri azaltılıp, yerleri de değiştirildiği için çarşının dışarıdan kavranması önlenmiş ve ticari cazibesi de yok olmuştur.

Bugünkü düzenleme biçimiyle meydan, kısmen de olsa amacına uygun kullanımdan uzaklaşmıştır.”

Samsun Mimarlık Odası’nın 1991 yılına ait “Subaşı Meydanı Düzenlemesi” ile ilgili bilgiyi paylaşan Trabzon doğumlu, Samsun’da yaşayan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okumuş, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden emekli, Samsun Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi Barbaros Odabaş nasıl bir serzenişte bulunmuş.

Ona da bakalım:

“Subaşı yeraltı çarşısı ve camisi, bir yarışma sonucu elde edilmiş proje idi. Uygulama sırasında ve sonrasında değiştirildi. Mevcudu yıkmak gibi yeni bir alışkanlık gelişiyor şehirde. Yapacak iş kalmadı da Subaşı ve Cumhuriyet Meydanı’na dokunuluyor. Yık yap zaruret mi? İyileştirme, restore etmek seçenekleri varken yıkım ve yararı tartışılır bir yatırımın gerekçesi ne olabilir. Hemşehri parası bu kadar değersiz mi?”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık